Rumunsko - informace k zájezdům

Rumunsko - seznam zájezdů

POČASÍ


Počasí v horách je proměnlivé. S výškou klesá teplota a přibývá oblačnosti a srážek. Může být slunečné a teplé počasí, ale buďte připraveni také na možnost deště, bouřky, mlhy a chladu. Drsnější klima je v nejvyšších pohořích - Fagaraš, Retezat, Paring - i v létě zde může nasněžit a občas mohou přijít i silná krupobití. Teploty v noci mohou klesnout až na 5 °C, v nejvyšších pohořích až k 0 °C. Rozsah denních teplot je 10-30 °C, na hřebenech hor 5-20 °C. Na některých místech nejvyšších hřebenů a na severně umístěných karech může stále zůstávat sníh. Při dlouho trvajících deštích se některé soutěsky v pohoří Apuseni mohou stát neprůchozími.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Celé Rumunsko:
http://www.meteoromania.ro/

Apuseni:
http://cz.snow-forecast.com/resorts/StanadeVale/6day/top
Banát (Eibenthal):
http://www.accuweather.com/cs/ro/eibenthal/279844/weather-forecast/279844
Fagaraš (Moldoveanu 2543 m):
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Moldoveanu/forecasts/2545
Paring:
http://www.wunderground.com/weather-forecast/RO/Paring.html
Retezat (Peleaga 2509 m):
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Peleaga/forecasts/2509
Rodna (hora Ineu):
http://www.wunderground.com/global/stations/15033.html
Vladeasa:
http://www.wunderground.com/global/stations/15119.html

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Pro Rumunsko jako člena EU platí, že převážení věcí osobní spotřeby nepodléhá clu. Je dobré si pořídit fotokopii cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Fotokopii noste odděleně od dokladů.

PŘEJEZD HRANIC

Převážení věcí osobní spotřeby v rámci členských států EU nepodléhá clu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny za potraviny jsou v Rumunsku již velmi podobné jako v ČR. Základní jednoduché potraviny (zejména chleba) jsou v malých vesnických krámcích většinou levnější než u nás. Stejně tak pivo. Ceny v restauracích jsou podobné jako u nás či mírně nižší. Příklady cen: bochník chleba cca 15 Kč, čokoláda cca 20 Kč, pivo 15-25 Kč, tvrdý alkohol 0,5 l cca 50-100 Kč; v hospodách: klobása 30 Kč, sytá polévka čorba 45 Kč, miči 20 Kč / kus, maso kolem 90 Kč. Jedná se o ceny v horách, ve vesnicích pod horami je o něco levněji. Na Fagaraši je třeba zase počítat s ještě vyšší „horskou přirážkou“.
Vaše útrata na místě záleží na typu zájezdu (jednodenní túry a cyklistika x přechody hor), na Vašich chutích a potřebách, množství jídla z ČR, útratě na místě za potraviny, návštěvy rumunských pohostinství a útratě za suvenýry. Na přechodech hor jsou nezbytné výdaje a možnosti, jak vůbec peníze utratit, velmi omezené, často se dá koupit jen trocha sýra ze salaší. Odlišné jsou přechody hor po chatách, kde doporučujeme stravovat se právě na chatách. Největší možnosti útraty jsou u zájezdů s jednodenními túrami.
Na jídlo a případné suvenýry by vám většinou mělo stačit cca 20-50 €. Pokud vám nějaké rumunské lei zbydou, je vždy možnost je utratit poslední den a na zpáteční cestě, případně vyměnit na hranicích při výjezdu z Rumunska zpět na eura. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu dalších cca 30-50 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe eura (pouze papírové bankovky), případně americké dolary (pouze nové bankovky, od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Bankomaty jsou v Rumunsku ve větších městech, ale výběrům hotovosti z nich není podřízen program zájezdu a nelze na ně spoléhat jako na zdroj peněz, výběr z bankomatu většinou není možný. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na místě jen ojediněle ve městech na některých zájezdech.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Rumunsko je od roku 2007 členem EU a v posledních letech ekonomicky roste. Minulostí jsou problémové hranice, zcela rozbité silnice, zanedbaná města. Velké kontrasty mezi městy a venkovem uvidíte v Rumunsku stále, ale jinak se situace výrazně zlepšila. Bezpečnost se začíná blížit běžné středoevropské úrovni.
Je třeba si dát pozor:
• Na ovčácké psy, kteří při hlídání svého stáda nebo salaše mohou být agresivní. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Není-li nablízku, musíte si umět poradit sami. Je proto vhodné nosit hůl nebo klacek. Na zastrašení jsou ideální teleskopické hole a chodit alespoň ve dvojici. Někdy taky velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
• Na krádeže v blízkosti vesnic, tzn. při nástupu a sestupu z hor. Obecně jsou ale rumunští vesničané velmi přátelští a příjemní. Jen je třeba ctít základní bezpečnostní pravidla (nenechávat své věci nehlídané, neukazovat zbytečně na odiv cennosti, ...)
• U cykloakcí: Kola doporučujeme vždy zamykat.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rumunsku
Ambasada Republicii Cehe
Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
Tel: +40 213 039 230
Fax: +40 213 122 539
Nouzová linka: +40 744 564 676
Email: bucharest@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po,st,čt: 08.30-11.30

Honorární konzulát ČR v Temešváru
Remus 7A, apt. 2-3, 300 194 Timişoara
Tel: +4 0356179038, v případě nouze v nočních hodinách : +40 726 121 219
Fax: +4 0356179039
Email: Timisoara@honorary.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 14:00-16:00

Důležitá telefonní čísla: Jednotná nouzová linka 112 (policie, hasiči, záchranná služba), Informace 118932

Časový posun v Rumunsku: +1 hod. (východoevropský čas)

Rumunsko - seznam zájezdů

Rumunsko