Banát, Mehedinţi a Cernei

Putování krajem, kde se zastavil čas (Rumunsko)

Cernei - Květinové hory ...cestu do jejich údolí, která spadají zpod strmých Černejských hor, uzavírají bílé skalní brány. Jen vodopády se z nich spouštějí. Pod obřími vápencovými portály skal, před jejich kolmými vysokými stěnami pronikavě hvízdají hejna rorýsů, jinak než u nás. Strmo a kamenito… všude květy, velké bujné, barevné, teplomilné...
Mehedinţi - Horké hory ...trnité houštiny, bezcestné skaliny, tvrdé traviny... rostliny voní a cikády zpívají. Teprv až se budeš drát přímo vzhůru na hřeben srázem od sedmi pramenů, poznáš, co jsou to mehedinţské hory.
(Miroslav Nevrlý: Karpatské hry)

V rumunském Banátu se u krajanů, kteří osídlili nejjižnější výběžky Karpat před více jak 180 lety, na pár dnů vrátíme do dob našich babiček, kdy čas a život ubíhal poklidně a hodnoty byly jiné než dnes, do nelehkých dob vesnických hospodářů, do časů, kdy tradice a víra byly nade vše, do původních neporušených horských zemědělských krajin, v nichž se stále ještě žije v souladu s přírodou. Budeme putovat od vesnice k vesnici krajinou podhorských políček, hlubokých lesů, tradičních hospodářství a vodních mlýnků. V každé se zastavíme, můžeme si popovídat s místními a pochutnat si třeba i na domácím pečeném chlebu přímo z pece, na podomácku vyráběném sýru, pálence "ţuica" či třeba i na nějaké té rumunské specialitce. Pohoří Mehedinţi a Cernei mohou být pro mnohé neznámé pojmy, ale vězte, že tak dramatickou skalnatou horskou krajinu v Rumunsku sotva jinde najdete. Na jedné straně hlubokého údolí říčky Cerna se vypíná vápencová hora Arjana, na druhé skalnaté zuby Mehedinţi... Treky horami a nádhernými soutěskami, z nichž Prisacina je nejdelší a Taşnei nejpohlednější v oblasti, se i zde prolínají s návštěvami rázovitých rumunských vesniček, salaší a samot a s kontakty s rumunskou vesnickou a pasteveckou (bačové) komunitou. Myslíte si, že Rumunsko je na úrovni EU, kam nedávno vstoupilo? Uvidíte sami...

Netradiční akce zaměřená na poznání hor a přírody i na objevování rumunského venkova, kterou vás provede Rumunskem protřelý průvodce, pro něhož není rumunština problém a od něhož se určitě základům rumunštiny naučíte. Nejprve absolvujeme jednodenní túru nalehko. Ostatní túry jsou již natěžko - třídenní putování mezi tradičními vesnicemi Banátu a dvě dvoudenní trasy po horách, mezi skalami a soutěskami Cernei a Mehedinţi. Autobus nám bude po celou dobu zájezdu k dispozici, setkávat se s ním budeme vždy mezi přechody, takže s sebou na treky poneseme jen aktuálně potřebné jídlo. V Banátu jsou hory zalesněné, nižší, s relativně mírným reliéfem, Cernei a Mehedinţi jsou skalnaté a dramatičtější hory, středně vysoké. Denně strávíme na túrách nejčastěji 5-8 hodin včetně pauz. Denní převýšení je velmi různorodá, jen 2x dosahuje 1000 m v sestupu a jednou 1200 m ve výstupu, ostatní dny jsou převýšení menší.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd do Rumunska. Ze vsi Petnic nalehko přes kopce do odlehlé vesnice Putna a ke stejnojmennému obývanému klášteru. Uvidíme i dřevěný vodní mlýn a funkční mlýnek na kukuřici. Večer v první české vesnici Šumice (Şumiţa), stanování u chalupy u Veverků. (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Krátký přesun busem do Şopotu Nou. Začátek třídenního putování po tradičních vesnicích. Výstup do české vsi Gerník (Gârnic) s pekárnou. Dále ke stále funkční a používané soustavě vodních mlýnků v nádherné lokalitě U Petra, nocleh. (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 200 m)
  • 4. den: Putování k malebné vsi na hřebenech hor (cca 860 m) Rovensko (Ravensca), možnost doplnit zásoby o tradiční domácí produkty. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 200 m)
  • 5. den: Sestup krajinou malých hospodářství do Şopotu Nou k busu. Koupání v říčce, přesun do údolí Bolvaşniţa pod pohoří Cernei. (3 hod, ↓ 850 m)
  • 6. den: Dvoudenní přechod nejkrásnějších partií turisticky pustého pohoří Cernei. Výstup na přitažlivou vápencovou horu Arjana (1514 m) s rezervací s výskytem snad nejpestřejší garnitury kytek a brouků z celého Rumunska. Poznání tradičních salaší v sedlech u Arjany. (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 300 m)
  • 7. den: Cesta ke specifickému typu vsí s malými domky roztroušenými po suchých svazích Cernei. Sestup do soutěsky Prisacina. V údolí říčky Cerna setkání s busem. Možnost dát si místní dobroty a pivko. (7 hod, ↑ 100 m, ↓ 1000 m)
  • 8. den: Začátek nádherné dvoudenní túry v pohoří Mehedinţi. Výstup soutěskou Cheile Ţasnei mezi skály hřebene až na hezké opuštěné místo se skvělým výhledem. (7 hod, ↑ 900 m)
  • 9. den: Přes kotle předchod skalnaté krásy pohoří Mehedinţi. Busem údolím říčky Cerna s možností koupačky do lázeňského městečka Baile Herculane, prohlídka, noční přejezd Maďarska. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 1000 m)
  • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: V přírodě ve vlastních stanech, jednu noc stanování přímo ve vsi u domku. Tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda. Rozdělávání ohně je na většině tábořišť možné. V Banátu bude možnost se blíže seznámit s během života ve vesnicích díky fakultativní možnosti noclehů (1-2x) v domech u rodin.

Stravování: Vlastní strava, vlastní vaření. Občasné dokupování zásob v Rumunsku je možné, obzvláště oceníme místní domací produkty a jistě využijeme možnosti ochutnat rumunské specialitky. Autobus nám bude po celou dobu zájezdu k dispozici, setkávat se s ním budeme vždy mezi přechody, takže s sebou na treky poneseme jen aktuálně potřebné jídlo.

Fotky z minulých zájezdů na Cernei, Godeanu a Retezat: Zuzka Šulcová - Cernei, Godeanu, Tarcu 2004, Vojta Herout - Romania 2005.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Banát, Mehedinţi a Cernei

Netradiční akce, kterou vás povede Rumunskem protřelý průvodce, pro něhož není rumunština problém a od něhož se určitě základům rumunštiny naučíte. Nejprve absolvujeme jednodenní túru nalehko. Ostatní túry jsou již natěžko - třídenní putování mezi tradičními vesnicemi Banátu a dvě dvoudenní trasy po horách, mezi skalami a soutěskami Cernei a Mehedinţi. Autobus nám bude po celou dobu zájezdu k dispozici, setkávat se s ním budeme vždy mezi přechody, takže s sebou na treky poneseme jen aktuálně potřebné jídlo. V Banátu jsou hory zalesněné, nižší, s relativně mírným reliéfem, pohybovat se budeme mezi 200-900 m. Cernei a Mehedinţi jsou skalnaté a dramatičtější hory, středně vysoké, budeme se pohybovat mezi 300-1500 m. Denně strávíme na túrách nejčastěji 5-8 hodin včetně pauz. Převýšení je velmi různorodé, ale jen jednou převyšuje 1000 m, a to ve výstupu (1200 m nahoru), některé dny budeme převážně jen stoupat, jiné převážně pouze klesat. V Banátu budeme chodit po lesních cestách a cestách mezi vesnicemi, po stezkách lesy a po pastvinách. Z nižších zalesněných poloh pohoří Cernei a Mehedinţi se dostaneme na sotva patrné stezky mezi skály, do skalnatých soutěsek.

Zájezdy a aktivní dovolená - Banát, Mehedinţi a Cernei

Podrobnější informace o průběhu zájezdu najdete zde - Rumunské přechody hor.

Podrobnější informace o odjezdu a o tom, co si vzít s sebou, obdržíte e-mailem nejpozději 14 dní před odjezdem na zájezd.

Informace o počasí a podnebí v Rumunsku - Rumunsko - počasí

Pro inspiraci: vybavení na vícedenní přechod hor

Banát, Mehedinţi a Cernei

Banát, Mehedinţi a Cernei

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Apuseni - rumunský kras

Turistika vápencovým rájem a dobrodružné prohlídky jeskyní (Rumunsko)