Informace k zájezdu
Slovinskem z hor až k Jadranu

Úvodní stránka zájezdu Slovinskem z hor až k Jadranu ( Slovinsko, Alpy, Julské Alpy, Turistika nenáročná, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Pohyb po stezkách v horském terénu potěší zkušenější, ale i začínající horské turisty. Délka denních túr je v základních variantách asi 2-8 hodin včetně pauz a převýšení se pohybuje v rozmezí 200-800 m nahoru a totéž dolů. Většina túr vede po kamenitých stezkách, turistických chodníčcích či po loukách. Technicky náročnější jsou dva úseky, sestup z Vršiče k prameni Soči (řetězy na přidržení) a výstup na Kanin, který je mírně exponovaný a místy jsou natažená železná lana na přidržení, občas je nutné přidržet se skály i rukama. Fyzicky nejnáročnější je túra v masivu Krn, kde je v nejnáročnější variantě převýšení až 1300m ve stoupání a 2000 m v klesání. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Některé dny si naopak můžete k základnímu programu přidávat. Doporučujeme vyzkoušet adrenalinové aktivity - canyoning a rafting. Všechny na túry nepotřebné věci budete mít uloženy v kempu či v autobusu, se kterým se budeme potkávat každý den.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Slovinsko
Bovec (437 m)
Piran (10 m)
Bled (500 m)

Budeme se pohybovat jak v horách, kde můžou být velké výkyvy teplot a počasí se může rychle měnit z teplého slunečného dne do deště i bouřky, tak i na sluncem zalitém jihu, kde můžou teploty dosáhnout i přes 30 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,235 Kč
Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13 %.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Freytag & Berndt - WK 141 - Julische Alpen - 1 : 50 000
  • Kompass - 2803 - 1 : 75 000
  • Kartografija - Alpski Svet - zahodni del - 1 : 75 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Slovinsko)

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování zvolte adekvátní velikost stanu (pro jednotlivce či dvojice malý nebo max. střední stan).
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Nocování:
    • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
    • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
    • spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 5 °C)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka, energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l Pitnou vodu lze doplňovat v kempu. Zásobu vody na úvodní túru do hor si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Slovinsku
Veleposlaništvo Češke Republike
Riharjeva 1, 1000 Ljubljana
Tel: +3861/4202450
Fax: +3861/2839259
Nouzová linka: +386/41/679103
Email: ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek: 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: po, st, pá: 09.00-12.00

Důležité telefony: Nouzové telefonní číslo, hasiči a zdravotní a záchranná služba: 112
Policie 113


Mapka navštívených míst na zájezdu Julské Alpy na Google Maps

Zobrazit místo Julské Alpy na větší mapě

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jirka Březina - Video z canyoningu v Bovci 2009, Jan Pala - Julské Alpy 2015, Šimon Bukovský - Julské Alpy 2017.