Informace k zájezdu
Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Úvodní stránka zájezdu Kilimanjaro, Mt. Meru a safari ( Tanzanie, Přechody hor, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Daleké cesty, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Trekový zájezd na nejvyšší hory Afriky prostřídaný africkým safari. Výstup na Mt. Meru je 4denní. Výšku nabereme pozvolna a postupně se aklimatizujeme. Výstup zahájíme v 1600 m, o vrchol ve výšce 4566 m se pokusíme 3. den výstupu ráno, na vrchol se jde tam a zpět z poslední chaty v 3570 m. Denní etapy jsou na Meru pohodové okolo 5 hodin chůze včetně pauz, náročnější je vrcholový den o délce okolo 10 hod včetně pauz. Vařit nám bude místní kuchař, dostaneme plnou penzi. Nosiči vašich osobních věcí nejsou na Meru potřeba, spí se v horských chatách, s sebou potřebujete jen spacák. Výstup na Kilimanjaro je rozdělen do 6 dnů, začínáme ve výšce cca 1800 m, o vrchol ve výši 5895 m se pokusíme 5. den výstupu ráno, na vrchol se jde tam a zpět z posledního kempu v 4650 m. Kromě náročného vrcholového dne jsou etapy na Kili pohodové, většinou 5-7 hodin pomalejší chůze denně včetně pauz. Váš hlavní batoh nese na Kilimanjaru místní nosič, my si neseme jen věci potřebné na aktuální denní túru. Spí se na tábořištích v zapůjčených místních stanech, nezbytný je jen vlastní spacák. Při výstupu dostaneme plnou penzi vařenou místními kuchaři. Výstupy na Mt. Meru i na Kilimanjaro jsou technicky nenáročné, nepoužívají se mačky ani cepín. Jedná se o horskou a ve vyšších partiích vysokohorskou turistiku, k níž je potřeba velmi dobrá fyzická kondice. U obou výstupů jsou cca 2 místa, kde je třeba mírně zapojit i ruce (lehké lezení). Klíčem k úspěchu na obou vrcholech je zejména dobrá aklimatizace na velkou nadmořskou výšku, čemuž jsou oba výstupy ideálně přizpůsobeny. Na výstupy nepotřebné věci bude možné vždy uschovat v hotelu.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.accuweather.com/en/tz/arusha/317029/weather-forecast/317029 (Arusha);
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Mount-Meru/forecasts/4566 (Mt. Meru);
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Mount-Kilimanjaro/forecasts/5963 (Kilimanjaro).

Tanzanie leží sice v tropech, ale teplotu ovlivňuje ve východní Africe zejména nadmořská výška. I město Arusha leží cca v 1400 m. V horách se budeme pohybovat téměř pořád nad 2000 m a většinou i nad 3000 m, některé dny ještě výše. Úměrně výšce klesá teplota. Ve dne bývá v horách nejčastěji mezi 10-20 °C, v noci k 0 °C, ve vyšších polohách i pod -5°C. Extrémem jsou pak nejvyšší a vrcholové polohy, zejména na Kilimanjaru, kde k ránu může být i k -20°C. V horách je klasický denní chod oblačnosti - ráno jasno, během dne vzrůstající oblačnost, z níž může i zapršet, večer opět vyjasňování. Září/říjen i leden/únor jsou dobrým obdobím na horské výstupy v Tanzánii, jedná se o suchá období s minimem srážek. Nejteplejším místem naší cesty je NP Tarangire ležící v 1200 m, ve dne zde bývá za předpokladu slunečního svitu kolem 25-30 °C, období sucha je na safari excelentním obdobím.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Nejlépe je mít s sebou určitou část peněz v hotovosti a k tomu mezinárodní embosovanou platební kartu Visa nebo MasterCard - kartu doporučujeme vzít jako rezervu a jako možný zdroj peněz pro výběr z bankomatů, na které na letišti a ve městech narazíme. Placení kartou je však možné jen výjimečně v některých větších obchodech. Hotovost je nutné vzít v USD, jen nové bankovky (nejstarší možná edice je 2006). Za nízké hodnoty (5, 10 USD) bývá horší kurz, ale zase budou (stejně jako bankovky 20 USD) nutně potřeba při vyplácení spropitného místnímu týmu.
Na místě se platí některé služby v USD, některé v místních měnách. USD budete potřebovat na poplatek za tanzanská víza a na spropitné místnímu týmu. Za stravu je většinou lepší platit v místních měnách. U platby za suvenýry je to po dohodě.
Ceny: Afrika je obecně levná pro místní a dražší pro turisty. Na místě vydáte 50 USD za tanzanská víza a cca 300 USD/účastník za spropitné pro místní týmy (průvodci, nosiči, kuchaři, řidiči, ...). Po oba horské výstupy (celkem 10 dní) máte v ceně plnou penzi. Zbývající dny si budete stravu kupovat sami. Pokud se budete stravovat v turistických zařízeních, cena je podobná ceně jídel u nás. V místních restauracích se dá najíst mnohem levněji než u nás. Celkově byste za jídlo neměli dát více jak 50 USD. Útrata za suvenýry a alkohol je individuální. K předpokládané útratě si vezměte finanční rezervu alespoň 150 USD a platební kartu.

MAPY A LITERATURA

Seženete ve specializovaných knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- ITM: Kilimanjaro 1 : 62 500 & Tanzania North 1 : 1 370 000,
- Freytag a Berndt: Tanzánie 1 : 1 300 000,
- Nelles: Tanzania, Rwanda, Burundi 1 : 1 500 000,
Další mapy hor - Kilimanjaro, Mt. Meru, jsou nejlépe dostupné až na místě v Africe.
Knižní průvodci:
- Tanzanie a Zanzibar - Lingea (v češtině, 2018)
- Tanzania - Lonely Planet (v angl., 2018)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/africa
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ A INTERNET

Dobíjení baterií není možné v horách při výstupech. Dobíjet lze mezi treky na ubytování v Arusha. Je používán typ zásuvek G - britský typ (tři obdélníkové kolíky, dva z nich jsou vodorovné, jeden na ně kolmý). Jedná se o odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, je potřeba redukce.
Pokud hodláte nabíjet nadstandardní množství baterií, zvažte ještě rozdvojku.
Ve východní Africe fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Volat z mobilu se dost prodraží, např. s Vodafone je to běžně za cca 61 Kč/min., v úvahu přichází snad SMS za cca 14 Kč. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, problémové ale samozřejmě v horách a na safari. Mobil si však vezměte určitě s sebou, minimálně pro případ nouze. Přístup na internet umožňuje ne vždy plně funkční wifi na hotelu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Do čeho a jak se sbalit: Je třeba mít jeden větší batoh (do podpalubí letadla, pro nosiče na Kilimanjaru, kvůli potřebě spacáku si tento batoh nejspíše jako poloprázdný vezmete i na Mt. Meru). Je potřeba mít pláštěnku (obal) na batoh (jinak při případném dešti vám ho na Kilimanjaru donesou nosiči promočený). Dále potřebujete menší batůžek (na denní etapy na Kilimanjaru, na safari, na palubu letadla). Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Nosič na Kilimanjaru má limit max. 15 kg (včetně zapůjčeného stanu). Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství USD a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako nezbytná rezerva), české koruny jen pro cestu na letiště a zpět (Praha), kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Spacák do (vysoko)horských podmínek (počítejte s chladnými nočními teplotami, teplota může klesnout pod 0°C, v nejvyšším kempu na Kili je třeba být připraven na teplotu ve stanu až -10°C a teoreticky i méně; spacák zabalte nepromokavě), čelovka, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty (s vyšším ochranným faktorem), redukce do zásuvky (britský typ). Je naprosto nezbytné vzít s sebou trvalé láhve na vodu či camelbagy (objem na denní túru - celkem minimálně 2-2,5 l; tekutiny dostanete dále na snídani a na večeři), na Kilimanjaru jsou přísně zakázány klasické jednorázové plastové PET láhve (argument, že je nebudete na horách vyhazovat u rangerů neobstojí).
Co určitě nebereme: V žádném případě nejsou potřeba mačky ani cepín. Stany a karimatky při výstupu na Kilimanjaro dostaneme od místní CK, vlastní stany ani karimatky nebereme, opravdu nejsou potřeba. Rozhodně nebereme vlastní vaření, ani vlastní nádobí, nic z toho není potřeba.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (důrazně doporučujeme), termoska (na nejvyšší horské partie), repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max. 50% nebo Predator forte 25 %), hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady, můžete vzít dalekohled na safari.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do extrémně chladného vysokohorského, běžného horského i teplého počasí, do slunečna, deštiva i větrna. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek a teplot: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...). Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, pokrývka hlavy proti slunci, kraťasy, návleky, oblečení na noc, plavky. Pro vrcholové dny velký důraz na kvalitní, nejlépe expediční rukavice - teplé (dvojité) palčáky, dále náhradní rukavice, čepici a teplé trekové ponožky, doporučena je i obličejová maska.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, pohory do náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, nepromokavé. Boty je nutné před odjezdem kvalitně naimpregnovat (dle typu boty, na kůži nejlépe včelí vosk). Je nutné si vzít i další lehčí boty - sandály (páskáče) nebo lehké tenisky (na safari, na pobyt mimo hory, do letadla, na Kilimanjaru jsou vhodnější než sandály, ...)
Strava: Také viz kap. stravování. Při obou výstupech máme v ceně plnou penzi. Navíc jsou potřeba zejména na vrcholové dny doplňkové energetické potraviny (műsli a műsli tyčinky, čokolády, bonbony, oříšky, sušené ovoce, …), které si vezměte nejlépe z ČR, ale lze je případně dokoupit i na místě v Arusha. Na úvodní den v Africe si můžete vzít svačinu z ČR. Ostatní dny je nejlepší stravu dokupovat na místě a využívat místních restaurací. Pití: Budeme kupovat balenou vodu na místě. Rozhodně nepít vodu z kohoutku. V horách při výstupech vodu zajišťují kuchaři, kteří převařují místní zdroje vody. Je vhodné vzít také energetické práškové nápoje či šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří. Antimalarika a výšková nemoc viz kapitola očkování a zdravotní specifika oblasti.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.