Informace k zájezdu
Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Úvodní stránka zájezdu Kilimanjaro, Mt. Meru a safari ( Tanzanie, Daleké cesty, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Trekový zájezd na nejvyšší hory Afriky prostřídaný africkým safari. Výstupy na vrcholy Mt. Meru a zejména Kilimanjaro jsou treky ve velké nadmořské výšce, ovšem bez technicky obtížných partií. Při obou výstupech budeme spát v horských chatách, s sebou potřebujete jen vlastní spacák. Výstup na Mt. Meru je 4denní. Výšku nabereme pozvolna a postupně se aklimatizujeme. Výstup zahájíme v 1600 m, o vrchol ve výšce 4566 m se pokusíme 3. den výstupu ráno, na vrchol se jde tam a zpět z poslední chaty v 3570 m. Denní etapy jsou na Meru relativně pohodové okolo 5 hodin chůze včetně pauz, náročnější je vrcholový den o délce okolo 10 hod včetně pauz. Vařit nám bude místní kuchař, dostaneme plnou penzi. Nosiči vašich osobních věcí nejsou na Meru potřeba. Výstup na Kilimanjaro je rozdělen do 6 dnů, začínáme ve výšce cca 1860 m, o vrchol ve výši 5895 m se pokusíme 5. den výstupu ráno, na vrchol se jde tam a zpět z poslední chaty v 4700 m. Kromě náročného vrcholového dne jsou etapy na Kili relativně pohodové, většinou 5-7 hodin pomalejší chůze denně včetně pauz. Váš hlavní batoh nese na Kilimanjaru místní nosič, my si neseme jen věci potřebné na aktuální denní túru. Při výstupu dostaneme plnou penzi vařenou místními kuchaři. Výstupy na Mt. Meru i na Kilimanjaro jsou technicky nenáročné, nepoužívají se mačky ani cepín. Jedná se o horskou a ve vyšších partiích vysokohorskou turistiku, k níž je potřeba dobrá fyzická kondice. Při výstupu na Mt. Meru jsou cca 2 místa, kde je třeba mírně zapojit i ruce (lehké lezení). Klíčem k úspěchu na obou vrcholech je zejména dobrá aklimatizace na velkou nadmořskou výšku, čemuž jsou oba výstupy ideálně přizpůsobeny. Na výstupy aktuálně nepotřebné věci bude možné vždy uschovat (při výstupu na Mt. Meru na hotelu, při výstupu na Kilimanjaro se o převoz na výstup nepotřebných věcí postará místní CK).

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:

Tanzanie leží sice v tropech, ale teplotu ovlivňuje ve východní Africe zejména nadmořská výška. I město Arusha leží cca v 1400 m. V horách se budeme pohybovat téměř pořád nad 2000 m a většinou i nad 3000 m, některé dny ještě výše. Úměrně výšce klesá teplota. Ve dne bývá v horách nejčastěji mezi 10-20 °C, v noci k 0 °C, ve vyšších polohách i pod -5 °C. Extrémem jsou pak nejvyšší a vrcholové polohy, zejména na Kilimanjaru, kde k ránu může být i k -20 °C. V horách je klasický denní chod oblačnosti - ráno jasno, během dne vzrůstající oblačnost, z níž může i zapršet, večer opět vyjasňování. Srpen/září i leden/únor jsou dobrým obdobím na horské výstupy v Tanzánii, jedná se o suchá období s minimem srážek. Nejteplejším místem naší cesty je NP Tarangire ležící v 1200 m, ve dne zde bývá za předpokladu slunečního svitu kolem 25-30 °C, období sucha je na safari excelentním obdobím.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 USD (dolar) = 23,408 Kč, 1000 TZS (tanzanský šilink) = 0,43 USD
Výměna peněz: Nejlépe je mít s sebou určitou část peněz v hotovosti a k tomu mezinárodní embosovanou platební kartu Visa nebo MasterCard - kartu doporučujeme vzít jako rezervu a jako možný zdroj peněz pro výběr z bankomatů, na které na letišti a ve městech narazíme. Placení kartou je však možné jen výjimečně v některých větších obchodech. Hotovost je nutné vzít v USD, jen nové bankovky (nejstarší možná edice je 2006). Za nízké hodnoty (5, 10 USD) bývá o něco horší kurz, ale zase budou (stejně jako bankovky 20 USD) nutně potřeba při vyplácení spropitného místnímu týmu.
Na místě se platí některé služby v USD, některé v místní měně. Hotovost v USD budete potřebovat na poplatek za tanzanská víza a na spropitné místnímu týmu (viz cena nezahrnuje). Za stravu je většinou lepší platit v místní měně. U platby za suvenýry je to po dohodě. Místní měnu získáte na místě buď výměnou za USD nebo výběrem z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a knižní průvodce:

  • Terraquest: Africa The Highest Peaks 1:150 000
  • ITM: Kilimanjaro 1 : 62 500 & Tanzania North 1 : 1 370 000
  • Freytag a Berndt: Tanzánie 1 : 1 300 000
  • Nelles: Tanzania, Rwanda, Burundi 1 : 1 500 000
  • Další mapy hor Kilimanjaro a Mt. Meru jsou nejlépe dostupné až na místě v Africe

Knižní průvodci:

  • Tanzanie a Zanzibar - Lingea (v češtině, 2018)
  • Tanzania - Lonely Planet (v angl., 2018)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si off-line mapu: Tanzanie - severní zóna.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ A MOBILNÍ SÍŤ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Pokrytí mobilním signálem je bezproblémové v civilizaci, ale problémové v horách. V oblasti Mt. Meru není signál téměř vůbec, v oblasti Kilimanjara je signál náhodný a nestabilní, z určitých míst lze odeslat SMS.

Nabíjení: Dobíjení baterií není možné v horách při výstupech. Dobíjet lze mezi treky na ubytování v Arusha. Je používán typ zásuvek G - britský typ (tři obdélníkové kolíky, dva z nich jsou vodorovné, jeden na ně kolmý). Jedná se o odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, je potřeba redukce. Pokud hodláte nabíjet nadstandardní množství baterií, zvažte ještě rozdvojku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh na záda, doporučený objem 40-50 l; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější. Větší batoh si dáte v letadle do podpalubí, na Kilimanjaru vám ho ponese nosič (má limit max. 15 kg), na Mt. Meru si tento batoh ponesete sami (na Mt. Meru nemáme osobní nosiče, potřebujete si tam na chatu navíc vynést zejména spacák, který se do vašeho menšího batohu nejspíš nevejde). Na Kilimanjaru si sami ponesete menší batoh jen s potřebami na denní etapy. Je potřeba mít pláštěnku (obal) na oba batohy (nosiči mají na Kilimanjaru speciální plastové vaky, ve kterých zavazadla nosí, ale tyto vaky nemusí být vždy zcela nepromokavé, proto je třeba se pojistit, aby v případě deště nebyl váš batoh mokrý). Dále s sebou transportní vak či cestovní obal na batoh - na věci, které budete mít uloženy po dobu výstupu na ubytování a také můžete využít na váš podpalubní batoh do letadla.
  • Doklady a peníze: cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), spacák přiměřeného teplotního komfortu (zabalený nepromokavě) do chladných horský chat (uvnitř nejvýše položené chaty může teplota klesnout k 0°C), termoska (na nejvyšší horské partie), repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max. 50% nebo Predator forte 25 %), redukce do zásuvky (britský typ), můžete si vzít dalekohled na safari
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice (nejlépe péřové expediční - teplé dvojité palčáky), náhradní rukavice, doporučena je i obličejová maska, plavky
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, na slabé příznaky výškové nemoci pomáhá obyčejný Ibuprofen či Paracetamol (Paralen)

POZOR! Do Tanzánie je oficiálně zakázáno dovážet plastové sáčky a tašky. Snažte se při balení využít v maximální možné míře jiné materiály. (Za několik let, co nařízení platí, na letišti nikdy nebylo kontrolováno, přesto plastové sáčky a tašky v maximální možné míře omezte.)
Je možné vzít malý dárek pro děti z masajské vesnice - pastelky, bonbóny apod.
Místní horský tým (zejména nosiči) velmi ocení, když jim po zájezdu necháte něco ze svého starého horského vybavení (staré trekové hole, opotřebované boty, starší trička apod.).

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Bezpečnostní situace ve východní Africe je dlouhodobě horší, než na co jsme zvyklí v Evropě. Je potřeba se vyhýbat rizikovým oblastem, což náš zájezd splňuje. Na místě pak nechodit do slumů velkých měst, což také nebudeme činit. V turistických oblastech a v horách, v nichž se budeme pohybovat, je bezpečnost standardní. Je potřeba zvýšené opatrnosti, co se batohů a osobních věcí týče. Nikdy nenechávat jakékoliv věci bez dozoru. Finance, doklady, platební karty mít nejlépe v tělové ledvince, po celou dobu akce. V peněžence mít jen omezené množství financí. Tedy je potřeba dodržovat běžná bezpečnostní opatření.
Problémem jsou naháněči (zpravidla čekají u nádraží) - náš způsob cestování eliminuje setkání s nimi.
Je potřeba být připraven na to, že jako běloši a jako turisti budete vzbuzovat pozornost, mnohdy negativní, zaměřenou na vaše finance.
V případě nosičů na Kilimanjaro je třeba si každý den pro jistotu kontrolovat, zda máte v batohu všechny věci, hlavně důkladně zkontrolovat poslední den. Ač nosiče platíte a ač jim dáte spropitné, nosiče může zlákat myšlenka přilepšení si, ovšem v posledních letech se situace velmi zlepšila a krádeže ze zavazadel jsme již několik let nezaznamenali.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR pro Keňu a Tanzanii v Nairobi:
Adresa: Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi, P.O.Box 25639
Tel: +254 774 420 460, +254 774 240 860
Fax: +254204348163
Nouzová linka: +254 726 489 626
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/nairobi

Tanzanie:
Telefonní číslo pro nouzové volání - policie, ambulance, hasiči 112

Nejlepší nemocnice v oblasti Kilimanjara:
Selian Lutheran Hospital Arusha, Arusha, +255 736 502 376
Arusha Lutheran Medical Centre, Arusha +255 27 254 8030
Kilimanjaro Christian Medical Centre, Moshi, +255 27 2754377/80

Nejlepší nemocnice v zemi jsou v Daar es Salaamu:
Soukromá nemocnice Aga Khan Hospital, tel. + 255 22 2115151-53
Klinika Euro Dispensary, tel. +255 786 677 717

Záchrana helikoptérou:
Helicopter Rescue Service - Kilimanjaro, Moshi: z tanzanské čísla (zdarma) 0800713713, z mezinárodního čísla +255 758 222 255

Při úrazech a nehodách je i na území Tanzanie možné využít služeb letecké záchranné služby AMREF Flying Doctors, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport, tel. +254 203 315 454/5

Časový posun oproti ČR: + 2 hod