Informace k zájezdu
Nový Zéland - země Pána prstenů

Úvodní stránka zájezdu Nový Zéland - země Pána prstenů ( Nový Zéland, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Jedná se o zájezd se středně náročnou a lehčí horskou turistikou. Čekají nás jednodenní treky a výlety po nejkrásnějších koutech země. Budeme se pohybovat v různorodém terénu, zejména po pěšinách, někdy v lesích. Stezky jsou jasně patrné a značené, nejčastěji oranžovými plastovými trojúhelníky. Asi polovina programu má aktivně-poznávací charakter s výlety. Náročnějšími túrami jsou: přechod Tongarira (8 hod, 800 m nahoru, 1100 m dolů), výstup na Brewster Hut (strmé, na úvod brodění, převýšení 1000 m nahoru a totéž dolů), výstup na Roys Peak (převýšení 950 až 1250 m nahoru a totéž dolů) a výstup na Mueller Hut (převýšení 1000 m nahoru a totéž dolů, horský chodník, někdy zbytky sněhu). Všechny tyto relativně náročnější túry mají buď snazší alternativu, nebo je lze zkrátit. Na náročnost zájezdu má velký vliv počasí, po dohodě s průvodcem však lze program přizpůsobit aktuálním podmínkám a potřebám.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:

Jak známo, roční období jsou na Zélandu opačně než u nás. Většina Nového Zélandu (dále NZ) leží v mírném pásu, sever leží v subtropech. My přijedeme do časného nebo pozdního léta (dle termínu), ale mimo nejhlavnější turistickou sezónu (což jsou vánoce až leden). Pro počasí na NZ je typická dynamika, rychlé změny. NZ nezná pošmourná počasí věčného zatažena z naší Evropy. V létě bývá zpravidla teplo a slunečno. Zvraty počasí (určitě nějaké zažijeme) přicházejí zpravidla velmi náhle, rychle. Případné deště jsou prudké, rychlosti větru vysoké, mraky se ženou nízko nad zemí, ale špatné počasí zpravidla rychle přejde, stejně jak rychle přišlo. Každopádně s dešti počítejte. Vlhčí je vždy západní pobřeží NZ. Co se teplot týče, jsou obdobou našeho léta. Ale pozor - budeme se pohybovat i v horách, kde je počasí i v létě zcela nevyzpytatelné. Díky výše zmíněné dynamice jsou zvraty počasí ještě prudší. V létě může v horách klidně mrznout a sněžit, stejně tak může být nádherně. Připravte se na vše, opravdu počítejte i s teplotami lehce pod nulou. Vzduch na NZ je čistý, svěží, čistější prostředí na světě sotva najdete.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 NZD (dolar) = 14,003 Kč, 1 EUR (euro) = 25,230 Kč
Výměna peněz: Ideální je vzít s sebou na Nový Zéland platební kartu (embosovanou, VISA či MASTERCARD) a vybírat si hotovost z bankomatů a případně kartou platit, kde je to možné (supermarkety, ...). Určitě s sebou i v tomto případě vzít základní obnos v hotovosti. Pokud neseženete novozélandské dolary (NZD) u nás, pak s sebou USD či EUR - obojí lze na místě bez problémů vyměnit, ale kurzy na letišti nebývají výhodné. Platební karta slouží i jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje. Pokud byste platební kartu neměli, je třeba k očekávaným výdajům vzít další finanční rezervu v řádu stovek USD či EUR.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy NZ:

  • Freytag a Berndt: Neuseeland 1 : 700 000
  • Nelles: New Zealand 1 : 1 250 000
  • Marco Polo: Neuseeland 1 : 2 000 000

Knižní průvodci v češtině:

  • Rough Guides, nakl. Jota, vydání 2016: Nový Zéland
  • Lonely Planet, nakl. Svojtka, vydání 2017: Nový Zéland
  • Ikar, vydání 2013: Nový Zéland

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline tyto mapy Nového Zélandu: Auckland, Bay of Plenty, Canterburry, Manawatu - Whanganui, Marlborough District, Nelson Region, Otago, Southland Region, Tasman District, Waikato, Wellington Region, West Coast Region (12 map, cca 1,4 GB paměti).

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, problémové ale samozřejmě v horách.

Nabíjení: Na všech ubytování lze dobíjet baterie, potřebujete ovšem adaptér do zásuvky, na Novém Zélandu jsou oproti Evropě odlišné zásuvky - zástrčka typu I na 3 hranaté kolíky. Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít rozdvojku do zásuvky.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, cestovní taška nebo kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Náš mikrobus bude po dobu zájezdu s námi, všechny aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschovány na ubytování nebo v zavazadlovém prostoru mikrobusu.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, adaptér do zásuvky, ešus, lžíce
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice - lehké, návleky přes boty, plavky
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Nový Zéland je nejčistější země světa a dbá velmi na to, aby na ostrovy nebyly zavlečeny žádné choroby, mikroorganismy a nepůvodní druhy.
Krátce před příjezdem na Nový Zéland každý návštěvník vyplňuje příletovou kartu (Arrival Card). Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky. Přeložený formulář s návodem k vyplnění vám zašleme spolu s dalšími podrobnými info k zájezdu cca měsíc před odletem.

Veškeré potraviny a vybavení pro účely kempování dovážené na Nový Zéland, musí být deklarovány a předloženy celní kontrole. (Z turistických potřeb se jedná o části, které by mohly být znečištěné od hlíny, a tedy s případnými mikroorganismy - v našem případě trekové boty, u nichž se mohou při kontrole prohlížet podrážky - musí být dokonale čisté). Většinu potravin není dovoleno dovážet - ovoce, zelenina, maso a masné produkty, živočišné produkty. Upozorňujeme, že celní kontrola je velice přísná a nekompromisní. Veškerá osobní zavazadla jsou rentgenována.
Každopádně existuje značné riziko, že mnohé přímo nezakázané potraviny vám úředníci do země nevpustí. Potraviny je tedy lepší nebrat žádné. Potraviny jsou na Zélandu o něco dražší než v ČR, ale zase ne o tolik...
Uvedená nařízení prosím respektujte a nesnažte se je nijak obcházet. Případné postihy jsou velké a imigrační úředník vám kromě vysoké pokuty může odepřít vstup do země. Základem je vše řádně deklarovat.

Povinná směna valut se nevyžaduje.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Konzulát České republiky v Austrálii
Consulate of the Czech Republic
169 Military Road, Dover Heights, NSW 2030 Sydney
Tel: +61 295 810 111
Nouzová linka: +61 411 895 954
Email: sydney@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/sydney
Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost:
úterý 09.00-11.30, 13.30-15.30, středa 09.00-11.30, čtvrtek 09.00-11.30, 13.30-15.30

Honorární konzulát České republiky na Novém Zélandu, Auckland:
Level 1, 110 Customs Street West, P.O.Box 106-740, 1010 Auckland
Tel: +64 930 658 83
Fax: +64 930 031 97
Email: auckland@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek 09.00-17.00 hod.

Honorární konzulát České republiky na Novém Zélandu, Queenstown:
Level 2, 11-17 Church Street, 9300 Queenstown
Tel: +64 212 645 227
Email: queenstown@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: středa 14:00 - 16:00

TELEFONY:
předvolba NZ: + 64
policie-tísňové volání : 111 bez poplatku
záchranná služba : 111 bez poplatku
požárníci : 111 bez poplatku

Časový posun: +12 hod v době našeho pobytu