Informace k zájezdu Rila a Pirin

Úvodní stránka zájezdu Rila a Pirin (Bulharsko, Balkán, Turistika nenáročná, Turistika horská, Dětská sleva)

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Jedná se o zájezd zaměřený na středně náročnou horskou turistiku po nejkrásnějších a nejvyšších partiích Rily a Pirinu. Na programu jsou jednodenní horské túry nalehko pouze s malým batůžkem, které jsou proloženy odpočinkovými dny s kratšími vycházkami. Túry nejsou technicky náročné a měl by je zvládnout každý, pro koho není problém jít asi 4 hodiny čistého času chůze (tedy cca 5-7 hodin i se zastávkami). Díky lanovkám a výjezdům vysoko do hor se nám za dobrého počasí podaří zdolat nejvyšší vrchol Rily Musalu, nejvyšší vrchol Pirinu Vichren i nejvyšší vrchol Vitoši Črni Vrh. Program je doplněn i o odpočinkové dny s poznávací náplní - Rilský monastýr a Melnik s Roženským monastýrem. Po konzultaci s průvodcem by neměl být problém si některý den odpočinout či naopak přidat. Na obtížnost jednotlivých horských túr má samozřejmě velký vliv také počasí. Proto je důležité mít i teplé a nepromokavé oblečení. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde bude možné si nechávat na túru nepotřebné věci.

POČASÍ

Odkazy na předpověď počasí najdete zde:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/08/bulharsko-pocasi-na-horach-rila-pirin.html
Jedete do vysokých hor, tak je třeba počítat s jakýmkoli počasím a podle toho si vzít i věci do deště a přes den teplé a větruodolné oblečení.

MĚNA A KAPESNÉ

Přibližné ceny: V Bulharsku je velmi levně, potraviny a jídlo v restauracích jsou asi o 20 % levnější než u nás, tradiční mechany s živou hudbou jsou dražší.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. Doporučujeme mít valuty v co nejmenších papírových bankovkách. Možnost výměny valut za bulharské leva bude na bulharsko-srbských hranicích, případně i v Samokově a Bansku. Každému doporučujeme si s sebou navíc vzít asi 50 € jako krizovou rezervu. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, lanovky, …) lze doporučit částku cca 200 euro. Ve vybraných obchodech a restauracích lze platit i platební kartou. V autobusu si bude možné za české koruny koupit pivo, kávu, čaj, …

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
DOMINO: Vitoša, 1 : 25 000
DOMINO: Rila 1 : 50 000
DOMINO: Pirin, 1 : 50 000
V Bulharsku by měla být možnost zakoupit výše uvedené mapy Vitoši, Rily a Pirinu v ceně asi 6-8 Lv.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku pojištění léčebných výloh.
Doporučené vybavení: Malý batoh (20-40 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě, teleskopické hole. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, telefon vč. nabíječky.
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh), kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory (podle náročnosti zájezdu), sandály (na přezutí, na cestu do busu).
Strava: Společné snídaně v hotelech + místní hospůdky na večeře a někdy i obědy + nákupy na místě. Z domu si můžete vzít věci na svačiny a případně studené obědy na túrách (salámy, paštiky, cukrovinky), ale vše lze koupit i v Bulharsku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petr Gregor - Rila a Pirin 2016, Rila a Pirin 2015, Rila a Pirin 2014, Tomáš Peterka - Video - Rila a Pirin 2015.

 

Rila a Pirin

Musala - nejvyšší vrchol Balkánu

 

©2016 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy