Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 1-3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 26.12.2016 - 02.01.2017
 • 8 dní
 • 8300 Kč
 • 100
 •  
 •  
 •  

Již tradičně pro vás na konci roku otvíráme výpravu do západní části Podkarpatské Rusi pod poloninu Boržava. Celá oblast se nachází přibližně sedmdesát kilometrů za hranicemi Slovenska. Nejvíce se budeme pohybovat v okolí Podobovce a Pilipce, kde byly v posledních letech vybudovány nové vleky a sjezdovky, podíváme se i do legendární vesničky Koločava a do Siněvirského NP. Ukrajina a Karpaty jsou pro zimní cesty za dobrodružstvím jako stvořené.

Poznávat místní folklór nemusíte jen na lyžích či snowboardu. V případě zájmu vám průvodce může zpestřit pobyt v horách výpravami po okolních hřebenech poloniny Boržava, a to buď na běžkách, sněžnicích nebo skialpech. Součástí zájezdu je možnost návštěvy koločavské nebo jiné místní krčmy, kde můžete vyzkoušet něco málo z kulinářských specialit. K zajímavostem kraje patří i mnoho kostelíků a stylových hospůdek, které jsou v běžném každodenním provozu, přestože na vás mohou působit jako muzeum starých časů. Bydlet budeme v příjemné turistické ubytovně s restaurací na okraji vesnice Podobovec, v bezprostřední blízkosti vleků, a dostaneme místní polopenzi.

SNOWBOARD a LYŽE - Na své si přijdou všichni lyžaři i "prknaři" - ti, co mají rádi FREERIDE i ti, co rádi vykrojí řezaný oblouk na upravované sjezdovce. Je zde dostatek možností jízd v blízkosti vleků a zejména super ježdění vzrostlým bukovým lesem. A až blízké terény rozjezdíme, není problém nasadit sněžnice a vydat se po hřebeni s prknem někam dál. Celý kotel pod Velkým vrchem čeká.
BĚŽKY - Terény pro běžkování nemají většinou velká převýšení. Strojově upravované běžkařské trasy zde však nenajdete; někdy lze běžkovat i po bočních nesolených silnicích. V dosahu je mnoho malebných vesniček. Pro přiblížení se k některým túrám lze využít náš doprovodný bus nebo místní dopravu.
SNĚŽNICE - Na sněžnicích můžete s průvodcem absolvovat krásné výstupy na hřebeny. Velkij Věrch (1598 m) na Boržavské polonině je výzvou pro každého horala, za dobrého počasí lze zdolat i Stoj (1681 m). Výstup na hřeben si lze usnadnit lanovkou.
SKIALPINISMUS - Můžete si vyšlápnout na hřebeny Boržavské poloniny. Obtížnost výpravy je úměrná počasí a viditelnosti. Polonina Boržava nabízí hned několik hřebenových túr.
TOULKY PO KRAJI - Jsou fyzicky nenáročnou a kulturně zajímavou variantou celodenního výletu. Doprava po hlavní trase autobusy nebo stopem je bez problémů, četnost hospod dostatečná a dál už závisí na vás, zda máte odvahu dát se do řeči s místními pamětníky a dozvědět se, jak se žije na Podkarpatské Rusi dnes. Ruština není podmínkou, domluvit se dá i česky.

Na Podkarpatské Rusi je dlouhodobě zcela bezpečno. V současnosti je zde méně turistů a levněji než kdykoliv jindy. Návštěva Ukrajiny je nejlepší možností, jak podpořit místní obyvatele. Válečné oblasti na východě Ukrajiny jsou od Zakarpatí vzdáleny cca 1200 km, což je dál než z Brna do Paříže.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Zastávka v Užgorodu a přesun pod poloninu Boržava do Podobovce. Informace o možnostech sportovního vyžití na místních sjezdovkách a večerní seznámení s mentalitou místního obyvatelstva, zvyky a silou levné ukrajinské vodky.
 • 3. den: Seznámení se s přilehlými lyžařskými areály a koloritem Pokarpatské Rusi.
 • 4.-5. den: Kromě snowboardingu a sjezdového lyžování je možné podniknout s průvodcem tyto výlety:
 • A: Pěšky či na sněžnicích na hřebeny poloniny Boržava a blízký vrchol Velkij Věrch (1598 m).
 • B: Okruh na běžkách nebo pěšky přes okolní zapadlé vesničky k vodopádu Šipot.
 • 6. den: Celodenní výprava naším autobusem do Siněvirského národního parku a do Koločavy, vesnice zbojníka Nikoly Šuhaje. Oslava příchodu nového roku.
 • 7. den: Odpolední odjezd, zastávka v Mukačevu, noční přejezd Maďarska.
 • 8. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Pět nocí v turistických chatách U Michala a Podobovec 2000. Pokoje ukrajinského standardu jsou 2-4lůžkové, sociální zařízení (WC a sprcha) je společné na chodbě a jídelna se nachází v přízemí budovy. Ubytovna leží na okraji vesnice u lyžařského svahu mimo hlavní silnici. Je zde také možnost využít pravou ruskou saunu, bar a wifi zdarma. Za příplatek 1000 Kč/os. je možné objednat 2lůžkové a 3lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením (zájem o ně uveďte již v přihlášce).

Stravování: V ceně zájezdu je místní polopenze, která začíná 2. den večeří a končí 7. den snídaní. Podávaná jídla jsou dostatečně sytá, některé snídaně jsou teplé (polévka, volské oko, párky, palačinky), večeře je o třech chodech (polévka, hlavní jídlo a salát). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinská vodka, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Sjezdovky a vleky:
V dosahu (Podobovec a Pilipec) jsou v provozu min. 4 vleky a sjezdovky. Spojení mezi nimi je možné jednak prostým sjezdem od jedné ke druhé, využitím místní drožky tažené koněm za poplatek, případně lze jednoduše přejít asi 2 kilometry pěšky. Nejblíže (asi 50 m od chaty) jsou dvě 700 m dlouhé kotvy s částečně upravovaným svahem a dětský vlek pro začátečníky. V dosahu asi 2 km je pravidelně upravovaný svah asi 1300 m dlouhý s dvousedačkou a kotvou. V celém lyžařském středisku jsou místní obchůdky a hospůdky. V místech, kde se jich nedostává, najdete dostatek "bábušek", které nabízejí širokou škálu občerstvení - káva, čaj, svařené víno, šašliky, různé sladkosti, … a to vše za doprovodu místní reprodukované hudby. Většina vleků jsou dvoukotvy a svahy jsou upravovány s ohledem na počet lidí. Cena vleků závisí na jejich kvalitě. Ceny v roce 2015/2016: sedačková lanovka 60 UAH/jízda, kotva 30 UAH/jízda. Celodenní permanentka 525 UAH (sedačka) nebo 280 UAH (dvoukotva). V dosahu místní dopravy byla v roce 2015 dosněžovaná sjezdovka se sedačkou v Izce s délkou cca 800 m za cenu 250 UAH/den.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Průvodce: Na zájezd pojede profesionální průvodce a specialista na Ukrajinu Martin Mitáš. Zná Zakarpatskou Ukrajinu jak své boty. Do této oblasti jezdí přes 20 let a průvodcoval zde již několik desítek zájezdů.

Cena zájezdu Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Cena zahrnuje: dopravu tam i zpět a veškeré poplatky s tím spojené, 5x ubytování, 5x ukrajinskou polopenzi, průvodce, výlet do Koločavy a do Siněvirského NP, půjčení sněžnic (k dispozici 12 párů sněžnic základního typu bez hrotů), elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje: volitelné výdaje: skipas, saunu pro 6-8 osob cca 350 UAH za celou saunu a hodinu; kurz: 1 UAH (HRV, hřivna) = 0,97 Kč (listopad 2016)

 

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Na vrcholu Velkij Věrch Polonina Boržava Silvestr na Ukrajině Zimní turistika na sněžnicích
 

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Běžkování na Ukrajině Zima na Zakarpatské Ukrajině Zimní turistika na polonině Boržava Silvestrovské toulky na Podkarpatské Rusi Výklad průvodce na túře Doprava na Ukrajině Nádraží Volovec Povoz tažený koňmi Východ slunce v Podobovci Vyjížďka k Siněvirskému jezeru Možná příjde i Děda Mráz... Koločava v zimě Saně Na trhu
 
 

©2016 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy