Rumunské přechody hor

Rumunské Karpaty jsou jedny z nejhezčích a naštěstí i nejopuštěnějších pohoří v Evropě. Po horských svazích a lukách jsou jako kapky rosy rozsety salaše, kde žijí a pracují bačové v nezměněných podmínkách již desítky let, aniž by se změnil jejich přístup k práci, životu, ale i k návštěvníkům. Strávíme dny plné toulání v horách a údolích, kde se zastavil čas, kde příroda je ještě poměrně málo dotčena civilizací, a kde se musíme spoléhat především sami na sebe.
Vedle intenzivního poznávání cizích krajů a obyčejů nám tak cesta do nedalekých Karpat otevře i okno k poznání vlastní duše a fyzických schopností. Každý den přináší nespočet nových zážitků, které bývají za pěkného počasí umocněny nádhernými západy slunce a impozantními pohledy do dálek. U večerních ohňů, ale i během celodenního putování bude možnost poznat spoustu zajímavých lidí. Všechny tyto nevšední zážitky nám dají možnost načerpat nové síly a zapomenout na ruch a shon běžného všedního dne.

Zájezdy

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Organizace všech zájezdů - Rumunské přechody hor:

Odjíždíme z Brna během pátku většinou mezi 16 a 18 hod (výjimečně i dříve). Je také možno přistoupit v Bratislavě (asi 2 hod po odjezdu z Brna). V sobotu dopoledne nastoupíme týdenní přechod pohoří a následující sobotu se na smluveném místě s autobusem opět setkáme. Návrat do Brna je v neděli dopoledne, ale nelze ho přesně stanovit vzhledem ke vzdálenosti i průtahům na hranicích.
Ráno vyrážíme mezi 8-10 hodinou a během túry děláme pravidelné přestávky na jídlo, pití, fotografování a odpočinek. Příchod na tábořiště je plánován mezi 16-18 hodinou. Tábořiště známe již z předchozích let a ve většině případů je v blízkosti zdroj pitné vody (potok, studánka).
Jídlo si připravujeme sami nebo ve skupinkách 2-3 lidí na plynovém případně benzinovém vařiči. V mnoha případech je možno vařit též na ohni, ale nelze na to spoléhat (především ve vyšších horách).

Zhruba 15-30 členná skupina účastníků je vedena průvodcem. Pokud hodláte jít odděleně od skupiny, konzultujte to vždy s průvodcem. Od nás dostanete černobílé kopie map.
Během přechodu můžeme 1-2x potkat náš autobus a doplnit zásoby (zájezdy Rodna a Maramureš, Apuseni: Vladeasa a Bihor, Fagaraš, Paring a Šureanu, Retezat a Tarcu) nebo se s autobusem vůbec nesetkáme (zájezdy Vilcan a Retezat). Během treku není často možné dokupovat základní potraviny, na všech přechodech však alespoň jednou narazíme na horskou chatu či hospůdku, kde můžeme ochutnat rumunské speciality a dokoupit sladkosti. V horách je také možné koupit sýr "brynzu" od bačů.
Chůze po některých horských stezkách vyžaduje zvýšenou opatrnost. Je proto potřebná určitá fyzická zdatnost a jistá chůze. Na obtížnost přechodu má výrazný vliv počasí. Je proto nutné mít nepromokavé a teplé, jakož i rezervní oblečení, pevnou rozšlápnutou obuv, vhodný spacák a nepromokavý stan. Další tipy na to, co si vzít s sebou, najdete zde - vybavení na vícedenní přechody hor.