Albánie - divoká a přátelská

Turistika, hory, města i moře Albánie, Kosova a Černé Hory

Vydejte se s námi do země opuštěných Albánských Alp (Bjeshkët e Namuna nebo Prokletije) zvedajících se do oblačných výšek. Albánie je zemí s pohnutou historií, plná protikladů a zároveň přátelských, otevřených a milých lidí, kteří si rádi povídají, pohostí vás místními specialitami a jistě se nezapomenou pochlubit ani svou vlastní vynikající rakijí. Navštívíme kraj horských bystřin, ze kterých se dá pít. Budeme procházet oblastí plnou tůní, soutěsek, stráněmi provoněnými bylinami i lesy plnými hub, vyšplháme se až do nejkrásnějších sedel národního parku Theti. Půjdeme po stezkách, kde kromě pastevců potkáme jen velmi málo turistů. Albánie je zemí divokou, v horách a podhůří asfaltem téměř nedotčenou, zato s největší koncentrací různých modelů mercedesů a zbytků bunkrů na světě.

Po 3 dnech strávených v horách Bjeshkët e Namuna si odpočineme a doplníme ztracenou energii třeba vyhlášenými rybami u Skaderského jezera, nejrozlehlejší vodní plochy na Balkáně. Krátce nasajeme pravý balkánský ruch města Shkoder, kde vedle mešit a minaretů stojí pravoslavné kostely, a přesto zde všichni žijí v poklidu a ve vzájemné shodě. Horké ulice vyměníme za chladivé vlny Jadranu v přímořském letovisku Velipolje a dech nám vezme jedno z nejpozoruhodnějších albánských městeček Krujë v kopci pod masivním skalním útesem, kde budeme pátrat po odkazu národního hrdiny Skanderbega a navštívíme i prastaré osmanské tržiště a Bektašíjskou svatyni vysoko v horách nad Krujë. Poplujeme i po přehradě Komani, jejíž klidná hladina je úzce sevřená vysokými skalními stěnami. Noc pak strávíme v kempu v odlehlém krasovém kaňonu říčky Lumi i Shales. Poplujeme i po přehradě Komani, jejíž klidná hladina je úzce sevřená vysokými skalními stěnami. V Kosovu navštívíme Visoki Dečani - jeden z nejdůležitějších srbských monastýrů a největší středověký kostel na Balkáně (UNESCO), nyní chráněný vojáky KFOR. Vydáme se také na túru na nejvyšší vrchol Kosova, 2656 m vysokou Djeravicu. Po cestě tam i zpět navíc absolvujeme dvě túry v horách Černé Hory.

Čekají nás jednodenní túry, na které budeme vyrážet jen s malým batůžkem. Náročnější program v horách, kde je délka denních túr asi 6-9 hodin i s přestávkami a s průměrným převýšením cca 900 m, odlehčí odpočinkové dny u moře a poznávání místní kultury. Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Nocovat budeme ve vlastních stanech převážně v kempech a jednou na soukromém pozemku u hospody.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 13 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do černohorského městečka Mojkovac. Túra v pohoří Bjelasica z Mojkovacu k planinarskému domu Džambas, nákupy, hospůdky (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večerní přejezd do Albánie do horské vesničky Boga (4 hod).
 • 3. den: 3 dny v nejvyšším albánském pohoří Bjeshkët e Namuna: Přeprava místními mikrobusy přes sedlo Thores do vesnice Theth, přespání 2 noci. Výstup po značené turistické cestě do sedla Qafa e Valbonës (1795 m) s fantastickými výhledy na okolní horské velikány a údolí. (8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
 • 4. den: Výlet do sedla Pejës, parádní rozhledy na okolní hory (9 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Alternativně k soutěsce Grunasi a vodopádu, prohlídka místního unikátního kamenného mlýna a věže kulla.
 • 5. den: Výstup okolo soutěsky Kapreja do sedla Thores (9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 300 m) nebo alternativní procházky v údolí Theti, přejezd místními mikrobusy do Bogë do kempu ke Skadarskému jezeru. Ubytování na tři noci.
 • 6. den: Prohlídka Skhodry a hradu Rozafa a odpolední odpočinek u moře ve Velipolje, nákupy, koupání, kavárny. Večerní návrat do kempu u Skadarského jezera.
 • 7. den: Návštěva Krujë, jednoho z nejzajímavějších albánských historických měst s majestátní citadelou, Skanderbergovým muzeem a orientálním trhem. S podporou místní dopravy výlet do okolních hor k Bektašíjské svatyni.
 • 8. den: Přejezd do přístavu Komani na břehu stejnojmenné rozsáhlé přehrady postavené na řece Drini. Plavba výletní lodí do kempu v jedné z odlehlých lagun, koupání, odpočinek s možností krátkých procházek v hlubokém kaňonu řeky Lumi i Shales.
 • 9. den: Plavba výletní lodí nebo trajektem v úzce sevřeným skalním údolí do Fierzë. Přes Bajram Curri přejezd do Kosova. Prohlídka pravoslavného kláštera Visoki Dečani. Městečko Peč (Peja) s klášterním komplexem pečského patriarchátu.
 • 10. den: S podporou místní dopravy celodenní túra v kosovské části Prokletije s výstupem na nejvyšší vrchol Kosova, Djeravica (2656 m) (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m). Přejezd do Černé Hory.
 • 11. den: S podporou místní dopravy výjezd do osady Bandžov (1450 m). Přes horskou chatu Planinárski dom Grope (1900 m) výstup na impozantní vrchol Hajla (2403 m) na černohorsko-kosovské hranici s fantastickým kruhovým rozhledem (6 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 12. den: V odpoledních hodinách návrat přes Bratislavu do Brna.

Nocování

Spát budeme ve vlastních stanech převážně v kempech nebo na soukromých pozemcích poblíž restaurací. Kromě 2 nocí v NP Theti a 3 nocí v kempu u Skadarského jezera budeme spát pokaždé na novém místě. Toaletní papír a ručníky nejsou na toaletách a v koupelnách k dispozici. Možnost připojení k internetu prostřednictvím wifi na místech spaní bývá s výjimkou kempu u Skadarského jezera slabší a nespolehlivé. Raději s ním nepočítejte. Omezené dobíjení baterií je možné téměř každý den. Počítejte ale s malým množstvím zásuvek.

Stravování

Jíst budeme buď v místních hospůdkách, nebo si necháme uvařit od ubytovatelů. Téměř každý den, s výjimkou pobytu v Theti (3.-5. den), bude možnost dokoupit zásoby čerstvých potravin, ovoce a zeleniny. Ceny jídla v restauracích jsou podobné jako u nás, pohybují se zhruba mezi 3-7 € za oběd. Celý zájezd je možné absolvovat bez vlastního vařiče a stravovat se v místních hospůdkách, kde výborně vaří.

Albánie - divoká a přátelská

Albánie - divoká a přátelská