Informace k zájezdu
Albánie - divoká a přátelská

Úvodní stránka zájezdu Albánie - divoká a přátelská ( Albánie, Balkán, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čekají nás jednodenní výlety do hor, které díky značnému převýšení odpovídají náročnosti 3. Na programu ale máme také poznávání místní kultury a jednodenní odpočinek u moře. V horách se budeme pohybovat i po úzkých pěšinách a suťových polích ve výškách nad 2000 m. Vždy bude možnost program vynechat či si zvolit lehčí alternativní variantu. Kromě odpočinkových dnů je délka denních túr 4-7 hodin čistého času chůze (tedy cca 6-9 hodin i s přestávkami), průměrné denní převýšení je cca 900 m. Nejnáročnější je 5. den, kdy nám túra zabere asi 9 hod i s přestávkami a vystoupáme cca 1350 m, je ale možné zvolit tento den lehčí alternativu. Náročnější je i 10. den, kdy nás čeká přibližně 1250 m stoupání i klesání. Opět je ale možné zvolit alternativní program. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu s výjimkou 3. a 4. dne, kdy budeme v horách a využijeme místní dopravu. Věci, oblečení nebo jídlo, které nebudeme potřebovat, bude možné nechat v autobuse.

POČASÍ

Vzhledem ke geografické poloze 42°-43° s.š. zde bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“. Připraveni však buďte také na případné deštivo a teploty kolem 10 °C.
Předpovědi počasí pro Skadar (v horách bude větší zima a asi i více oblačnosti):
http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=3184081&la=1 nebo na norském meteorologickém serveru www.yr.no. Do vyhledávajícího okna stačí zadat místo z našeho programu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Albánii je oficiální měnou albánský LEK, v Černé Hoře a Kosovu se platí eurem. Ceny v obchodech a restauracích jsou podobné jako v ČR. Na útratu lze doporučit cca 150-200 €. Doporučujeme vzít cca 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Prvních několik dní v horách pravděpodobně absolvujete jen s eury (vezměte si drobné), Leky budete nejspíše moci vyměnit až 6. den. Platby kartou nejsou příliš rozšířené. Bankomaty jsou k dispozici pouze ve velkých městech (Krujë, Bajram Curri a Peč). Doporučujeme vést euro bankovky nižších nominálních hodnost.

MAPY A LITERATURA

Mapy nejsou v ČR většinou k dostání.
Na internetu lze najít nějaké mapy např. zde:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/03/albanie-mapy-prokletije.html
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Nordalbanien Thethi und Kelmend 1:50000 - Balkan maps distribuce (k dostání na http://www.mapykiwi.cz ) - pro první 4 dny v NP Theth.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/file/d/0B2VM5fIXUnjyanpTb1FydngxRkk/view?usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož na většině míst nebude potřeba nosit vaše věci daleko od autobusu, ale 2x se budou převážet náklaďákem, tak je dobré sbalit si veškeré vybavení do batohu nebo do větší pevné odolné cestovní tašky (taška je skladnější než velký batoh s popruhy a bederními pásy). Nejdále od autobusu (asi 200 m) poneseme věci 9. den zájezdu.
Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.

Nezbytné vybavení: Platný cestovní pas, adekvátní množství eur, malý batoh (20-40 l), do kterého se vejde vše potřebné na jednodenní výlet v horách, spolehlivý stan (nejlépe samonosný), spacák, karimatka, kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), kartičku zahraničního cestovního pojištění. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší, pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku" s náhradními bateriemi, láhve na vodu, tužku, zápisník, mapy, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), české koruny na útratu v autobuse.
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Kvalitní "rozchozené" boty do hor, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu).
Nezapomeňte na oblečení vhodné pro vstup do klášterů v Kosovu zakrývající kolena a ramena. Ženy mohou být navíc vyzvány i k zakrytí hlavy.
Strava: Celý zájezd je možné absolvovat bez vlastního vařiče a stravovat se v místních hospůdkách, kde vaří opravdu výborně. Pokud si chcete vařit sami, je možné základní potraviny dokoupit až na místě (s výjimkou 3. -5. dne, kdy budou jen velmi malé možnosti nákupu). Doporučujeme vařit a stravovat se ve 2 až 3 lidech. Pro vlastní vaření nezapomeňte: vařič, dostatek paliva, zápalky (zapalovač), otvírák, ostrý nůž (zavírací), nádobí na vaření (ešus, …).
NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, pudink do vody, čaj, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, bramborová kaše, rýže, těstoviny, předvařená čočka, sojové maso, omáčky v prášku, polévky v sáčku, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cibule, česnek, cukr, sůl, koření, slivovice, … V poslední době se osvědčuje dehydratovaná strava např. značky Travellunch s jednoduchou přípravou a dostatečnou výživovou hodnotou).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - Nebojte se tajemné Albánie, Kosovo - krásné hory a kláštery 2014, Albánie 2017 - popis a fotogalerie, Albánie 2018 - popis a fotogalerie, David Hainall - Albánie 2019.