Albánské Alpy

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Albánie (Shqipëria) je země turisticky takřka nedotčená, bez základní infrastruktury silnic, horských stezek, s jen omezeným nebo žádným turistickým značením. To nám ale vadit nebude, ba právě naopak. Poznáme krásy zdejší přírody, nádherné a divoké hory Albánské Alpy (Bjeshkët e Namuna nebo Prokletije) a velmi přátelské místní lidi. Cesty jsou zde dobrodružné a opuštěné a krajina často mění svoji podobu. Někdy je vyprahlá a krasová, jinde je krásný les, borovice, jedle, buky, anebo má vysokohorský charakter. Nepotkáme téměř žádné turisty, možná jen několik pastevců ovcí. Po cestě tam i zpět nás čekají dvě jednodenní túry v Černé Hoře a výstup na Djeravicu (2656 m), nejvyšší vrchol Kosova. Budeme mít i možnost navštívit pravoslavné kláštery v Kosovu zařazené na seznam světového dědictví UNESCO.

Absolvujeme šestidenní přechod hor natěžko, kdy nebudeme mít možnost doplnit si věci z našeho autobusu. Budeme se pohybovat ve vysokých skalnatých horách v náročném terénu, často mimo jakékoliv stezky. Denní délka túr je cca 6-11 hodin i s přestávkami, převýšení průměrně kolem 1000 m. Je nutná dobrá fyzická kondice a jistá chůze. Nocujeme převážně ve volné přírodě v horách ve vlastních stanech. Ve skupině bývá okolo 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 13 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Povinná 9 hod pauza autobusu. Túra v pohoří Bjelasica v Černé Hoře z Mojkovacu k planinarskému domu Džambas, nákupy, hospůdky (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večerní přejezd do Albánie do horské vesničky Boga (4 hod).
  • 3.-8. den: Šestidenní přechod Albánských Alp Bjeshkët e Namuna (Prokletije) nádhernou horskou krajinou zcela mimo dosah civilizace. Přechod několika horských sedel, někdy prudké stoupání či klesání, občas nepříjemná suť, ale vše okořeněno nádhernou horskou krajinou a klidem, jaký v jiných horách zažijeme jen zřídka. 6. den ze základního tábora u jezer nalehko pokus o výstup na nejvyšší vrchol Prokletých hor Maja Jezerce (2694 m). Poslední den prudký sestup k vyschlému řečišti, jím cesta do vesnice Valbona s příjemnou hospůdkou, oslava šťastného návratu z hor. (denně průměrně 6-11 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 9. den: Setkání s autobusem a odjezd z Bajram Curri do Kosova, prohlídka pravoslavného kláštera Visoki Dečani (největší středověký kostel na Balkáně (UNESCO), jeden z nejdůležitějších srbských monastýrů, nyní chráněný vojáky KFOR), městečko Peč (Peja) s klášterním komplexem pečského patriarchátu.
  • 10. den: S podporou místní dopravy celodenní túra v kosovské části Prokletije s výstupem na nejvyšší vrchol Kosova Djeravica (2656 m) (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m). Přejezd do Černé Hory.
  • 11. den: S podporou místní dopravy výjezd do osady Bandžov (1450 m). Přes horskou chatu Planinárski dom Grope (1900 m) výstup na impozantní vrchol Hajla (2403 m) na černohorsko-kosovské hranici s fantastickým kruhovým rozhledem (6 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 12. den: V odpoledních hodinách návrat přes Bratislavu do Brna.

Nocování

Spát budeme na osvědčených horských tábořištích ve vlastních stanech. Většina tábořišť se nachází v blízkosti vody (1-2 noclehy v horách může být s vodou problém, průvodce vás na to předem upozorní). Některá sušší léta může být kvalita vody nízká, doporučujeme si s sebou vzít přípravek na úpravu a dezinfekci vody. Často je možné rozdělat oheň. Poslední 2 noci budeme spát poblíž autobusu na zahradě nebo v kempu se sociálním zařízením.

Stravování

Po celou dobu z vlastních zásob, na horském přechodu nelze (kromě sýra na salaších) žádné potraviny dokoupit. Čas na vaření bude ráno a večer. Možnosti nákupu jsou 2. den v Mojkovacu, 8. den hospoda ve Valboně, poté už každý den. Ceny v Albánii, Kosovu i Černé Hoře jsou příjemně nízké, podobně jako u nás.

Albánské Alpy

Albánské Alpy

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Albánie - divoká a přátelská

Turistika, hory, města i moře Albánie, Kosova a Černé Hory

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Hory Makedonie

Přechod Šar Planiny, Galičice a Pelisteru (Makedonie)