Informace k zájezdu
Albánské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Albánské Alpy ( Albánie, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 5

Čeká nás šestidenní přechod hor, kdy nebudeme mít možnost doplnit si věci z našeho autobusu. S autobusem se setkáme až 9. den v Bajram Curri. Přechod je poměrně dost náročný svojí délkou i skalnatým terénem, většinou se chodí zcela mimo jakékoliv cesty a pěšiny. Hory jsou téměř opuštěné, s turisty se pravděpodobně nesetkáme a potkáme pouze několik pastýřů a domorodců na salaších. Je třeba počítat s tím, že jedeme do vysokých skalnatých hor - je proto nutná odpovídající fyzická a psychická kondice. Výstup na Maja Jezerce je technicky velmi náročný. V případě zmrzlého firnu je závěrečný výstup na vrchol z bezpečnostního hlediska vyloučený (úspěšnost v minulých letech byla asi 50 %). Místo toho je možné vystoupit na neméně pěkný, ale snadnější vrchol (2589 m) s nádhernými výhledy na Jezerce. Denně půjdeme asi 4-7 hod čistého času chůze, což odpovídá asi 6-11 hod celkového času i se zastávkami. Průměrné převýšení 2.-8. den je asi 1900 m (v součtu nahoru a dolů) denně. Po přechodu hor nás čeká odpočinkový den s možností prohlídky pravoslavných klášterů, hospůdky, přejídání se, nákupy. Dlouhý výstup na nejvyšší horu Kosova (10. den) lze zkrátit výstupem do sedla pod vrcholem.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Vzhledem ke geografické poloze 42°-43° s. š. zde bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“. Připraveni však buďte také na případné deštivo a teploty kolem 10 °C.
Předpovědi počasí pro Skadar (v horách bude větší zima a asi i více oblačnosti):
http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=3184081&la=1
Norský meteorologický server poskytuje předpověď i pro vrchol Maja Jezerce (2694 m):
https://www.yr.no/sted/Albania/Annet/Maja_e_Jezerc%C3%ABs/

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Albánii je oficiální měnou albánský LEK, v Černé Hoře a Kosovu se platí eurem. Ceny v obchodech a restauracích jsou podobné jako v ČR. Na útratu lze doporučit cca 80-100 €. Doporučujeme vzít cca 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Celý přechod pravděpodobně absolvujete jen s eury (vezměte si drobné), leky budete moci vyměnit až v Bajram Curri (9. den). Platby kartou nejsou příliš rozšířené, přístup k bankomatu bude až v Kosovu (10. den).

MAPY A LITERATURA

Mapy nejsou v ČR většinou k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy: Nordalbanien Thethi und Kelmend 1 : 50 000 - Balkan maps distribuce (k dostání na http://www.mapykiwi.cz )

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
https://drive.google.com/file/d/0B2VM5fIXUnjyanpTb1FydngxRkk/view?usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Věci, které budete potřebovat na program v Kosovu a na cestu domů, bude možné nechat v autobuse.
Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní pas, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, spacák, karimatka a pro dvojici nebo trojici spolehlivý, ideálně samonosný stan, čelovku s náhradními bateriemi.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší, pravidelně užívané léky, lžíce, ostrý nůž (nejlépe zavírací), láhve na vodu (nejméně 3 l na osobu), cestovní filtr vody nebo desinfekce do vody, zápalky (zapalovač), otvírák, lékárnička a toaletní papír. Pro dvojici (trojici): vařič, dostatek paliva, zápalky (zapalovač), otvírák, nádobí na vaření (ešus, … viz strava).
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva "svrchní" šusťák, gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), kraťasy, trička, ponožky (nejlépe trekové z moderních materiálů), plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Na nohy kvalitní "rozchozené" boty do hor (ne "kanady") a sandály, aby si nohy po celodenní túře odpočinuly.
Nezapomeňte na oblečení vhodné pro vstup do klášterů v Kosovu zakrývající kolena a ramena. Ženy mohou být navíc vyzvány i k zakrytí hlavy.
Strava: Jedná se o přechod hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy (především její hmotnost). Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření.
NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, pudink do vody, čaj, šumivé tablety, oplatky, džem, med, bramborová kaše, rýže, těstoviny, předvařená čočka, sojové maso, omáčky v prášku, polévky v sáčku, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cibule, česnek, cukr, sůl, koření, slivovice, … V poslední době se osvědčuje dehydratovaná strava např. značky Travellunch s jednoduchou přípravou a dostatečnou výživovou hodnotou (lze koupit např. zde: https://www.vodahory.cz/filtr-produktu/hlavni-jidla/travellunch ). Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho). Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha)!!! Počítejte s tím, že možnost vařit bude jen ráno a večer, na oběd si připravte studené jídlo. Obědová pauza trvá zhruba hodinu. Kromě toho je denně i několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit.
Pití: S sebou vezměte láhve o objemu min. 3-4 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody na úvodní den v horách si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vhodné je mít prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil, Phar-ex-aqua (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme cestovní filtr vody značky Sawyer (lze zakoupit na internetu, např. https://www.vodahory.cz/vybaveni/sawyer-mini-filter-filtr-vody-detail ). Vody je v horách nedostatek, doporučujeme navíc rezervní bombu na plyn na rozpouštění sněhu. Doporučujeme také práškové nápoje (např. Tang) a šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jirka Lipka - Albánské Alpy 2008, David Hainall - Albánie 2009 fotogalerie, Albánské Alpy - hory s vůní oregána 2009, Kosovo - krásné hory a kláštery 2014, Iva Krupicová - Albánie 2009, Olda Novotný - Albánské Alpy 2010.