Bosna a Hercegovina - zimní přechod

Sněžnicový přechod pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Pohoří Bjelašnica a Jahorina v Bosně a Hercegovině jsou svým charakterem a zaobleným povrchem ideální pro zimní přechod na sněžnicích. Vypravíme se vysoko a daleko do opuštěných hor a zažijeme horské dobrodružství na tom nejryzejším Balkáně. Při průchodu přes lyžařská střediska Bjelašnica a Jahorina na nás dýchne duch Olympiády z roku 1984. Cestou budeme míjet i pozůstatky občanské války v Bosně z let 1992-95. Čeká nás třídenní přechod severní části pohoří Bjelašnica, setkání se skupinou lyžařů s večírkem v místních hospůdkách, třídenní přechod vrcholových partií Jahoriny a krátká zastávka v Sarajevu.

Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty. Pohybovat se budeme ve výškách cca 1300-2100 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření a dostatečnou fyzičku. Nocovat budeme ve stanech v horách nebo na opuštěných salaších a vařit si budeme sami. Dopravu budeme mít společnou se zájezdem Bosna a Hercegovina - lyžování a snowboarding. Ve skupině bývá obvykle 8-15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
  • 2. den: Příjezd do lyžařského střediska Bjelašnica, zahájení třídenního přechodu. Výstup k meteorologické stanici na nejvyšším vrcholu pohoří Bjelašnica (2067 m), možnost si ho částečně usnadnit lanovkou. Po hřebeni směrem na Velikou Vlahinju, odkud je široký výhled až k Sarajevu, táboření v blízkosti planinarského domu Sitnik.
  • 3. den: Pokračování dál do hloubi krasové planiny Bjelašnice, k jihu k vrcholu Krvavac a dále po hřebeni s výhledy na Visočicu, Treskavicu a prameniště řeky Rakitnica. Táboření na hřebeni, ze kterého lze přímo ze stanu sledovat západ i východ slunce s nádhernou kulisou hor.
  • 4. den: Dokončení přechodu hřbetu k observatoři, sestup zpět do lyžařského střediska, začátek hodování v místních hospůdkách a barech. Odpoledne přejezd naším autobusem na Jahorinu a ubytování se přímo ve skicentru, večírek.
  • 5. den: Lyžařské středisko Jahorina, kde se jely ženské disciplíny Olympiády 1984. Stoupání na náhorní planinu, a už s minimálním převýšením průchod mezi kopečky místního krasu. Táboření pod hřebenem Košuta.
  • 6. den: Z vrcholových partií Jahoriny ve výšce 1800-1900 m nádherné výhledy na okolní pohoří Bjelašnica, Treskavica a Visočica. Pozůstatky vojenského zázemí se spletitým systémem zachovalých tunelů.
  • 7. den: Dokončení okruhu po Jahorině, sestup do lyžařského střediska, sprcha, odjezd. Krátká zastávka v Sarajevu a kouzlo orientu na tržnici Baščaršija.
  • 8. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Nocování a ubytování

4x ve vlastních stanech nebo v opuštěných salaších v horách. Mezi přechody 1x ve středisku Jahorina ve vícelůžkových pokojích.

Stravování

Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme často rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen ráno a večer. Dehydrovanou stravu na 4 večeře a studené jídlo (pečivo, salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte z ČR, na nákup místního jídla nebude moc času. V horských střediscích Bjelašnica a Jahorina navštívíme i místní hospůdky a bary. V restauracích si vybereme z dostatečné nabídky kvalitních jídel, o grilované maso rozhodně není nouze. Ceny v obchodech i restauracích jsou podobné jako v ČR. Do civilizace a hospod se dostaneme 4. a 7. den odpoledne a večer.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení (teplé oblečení do zimních hor, kvalitní obuv, spacák, stan, karimatka, vařič, …), sněžnice se zvedací patou a drapáky, teleskopické hole se zimními talířky a lopata (součást lavinového setu) alespoň do dvojice pro přípravu místa pro nocování. Vezměte si s sebou také vybavení pro přípravu jídla (plynový vařič zamrzá dříve než benzinový). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, měna, mapy, vybavení, pojištění atd.), Bosna a Hercegovina - informace o zemi

Bosna a Hercegovina - zimní přechod

Bosna a Hercegovina - zimní přechod

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Malá Fatra - zimní přechod

Sněžnicový přechod po chatách (Slovensko)

Ukrajina - zimní přechod Svidovce

Sněžnicový přechod polonin na Podkarpatské Rusi

Dachstein - zimní přechod

Sněžnicový přechod po chatách i pro začátečníky (Rakousko)