Informace k zájezdu
Rauris - skialp pro zkušené

Úvodní stránka zájezdu Rauris - skialp pro zkušené ( Rakousko, Alpy, Zimní zájezdy na hory, Zájezdy bez nočních přejezdů, Skialp, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Zájezd je určen pokročilým skialpinistům s dobrou fyzickou kondicí a technikou sjezdu i v náročnějším terénu. Výstupy i sjezdy jsou vedeny ve volném, místy exponovaném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. V závislosti na sněhových podmínkách ve vrcholových partiích túr bude možná potřeba využít haršajzny nebo i mačky a cepín. Naplánované túry se mohou změnit podle aktuální sněhové a lavinové situace. Pohybovat se budeme převážně v nadmořské výšce 1800-3200 m. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 8 hodin s převýšením 900-1600 m. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem. Vhodné je tedy být vybaven i lehčí záložní péřovou bundou a náhradními rukavicemi.

Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Oblast Rauris
Hoher Sonnblick (3106 m)
V Alpách je nutné být připraven v tomto období na jakékoliv počasí - sníh, vítr a mráz. Může však být i slunečno a relativně teplo. Počítejte však se souvislou vrstvou sněhu.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,350 Kč
Pro útratu na zájezdu doporučujeme hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě lze platit kartou v případě dobrého počasí. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):

  • Alpenverein: č. 42 Sonnblick 1 : 25 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohu o objemu 30-40 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše potřebné si první den vyneseme na chatu.
Další dny budeme na túry vyrážet již nalehko, nepotřebné věci si necháme na chatě. V minibusu si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění
  • Nutná výbava: skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (v případě vyhledávačů z půjčovny CK Alpina 3 ks alkalických AAA baterií, ne nabíjecí!), haršajzny, turistické mačky a lehký cepín
  • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu. Boty na přezutí po túře.
  • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh na jednodenní túry s možností připnutí lyží, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky atd.), láhev na pití a termoska. Během túry není možné vařit, svačiny na den je třeba si připravit předem.

Na alpských horských chatách majitelé a nájemci počítají s tím, že se tam stravujete a pijete. Proto neradi vidí, pokud si do hor taháte plechovková piva a další alko-nápoje. Pokud si ale přece jen chcete vrcholové pivo nebo domácí slivovici vzít, tak prosíme o odnesení prázdných obalů z hor dolů do civilizace. Donesené kořalky konzumujte pouze na túrách nebo v soukromí :-)

  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Ondřej Pospíšil - Skialpy v Raurisu 2019, Jiří Jurička - Skialpy v Raurisu 2020, Aleš Paděra - Skialp v Raurisu 2020.