Informace k zájezdu
Rauris - skialp pro pokročilé

Úvodní stránka zájezdu Rauris - skialp pro pokročilé ( Rakousko, Alpy, Zimní zájezdy na hory, Skialp, Víkendovky, Novinky )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Zájezd je určen začínajícím a mírně pokročilým skialpinistům, tzn. těm kteří např. se skialpem začínají, ale zvládají jízdu i v jednoduchém, volném terénu. Pokročilí skialpinisté mají možnost prodloužení trasy nebo sjezdu v náročnějším terénu. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, převážně volném a technicky méně náročném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce kolem 1600-2400 m. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 6-7 hodin s převýšením 900-1000 m. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (skialpinismus) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Oblast Rauris
Hoher Sonnblick (3106 m)
V Alpách je nutné být připraven v tomto období na jakékoliv počasí - sníh, vítr a mráz. Může však být i slunečno a relativně teplo. Počítejte však se souvislou vrstvou sněhu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vaše výdaje na místě záleží na tom, kolik utratíte nad rámec polopenze, za alkoholické či nealkoholické nápoje na chatě. Cena piva 0,5l piva je na chatě okolo 4-5 euro. K dispozici je také finská sauna za 7 € na osobu. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.

Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme www.pruvodcenakopce.cz).
Barevné kopie map v běžném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenverein: č. 42 Sonnblick 1 : 25 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 30-40 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše potřebné si první den vyneseme na chatu. Věci je možné také vyvézt na chatu za poplatek cca 7 €. To je potřeba předem nahlásit průvodci. Věci je třeba mít sbalené v batohu a nachystané.
Další dny budeme na túry vyrážet již nalehko, nepotřebné věci si necháme na chatě. V minibusu si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.
Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba, teleskopické hole se sněhovými kotouči). Batoh o objemu 30-40 l.
● Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (lavinový set 400 Kč) uveďte v poznámce přihlášky. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA). Adekvátní množství eur, zahraniční cestovní pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem, tyčinka na rty, kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, fotoaparát, kvalitní čelovka, telefon, nabíječku, GPS...
Oblečení: Termoprádlo na den i noc, dvoje rukavice a ponožky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení, a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), … Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Doporučujeme využít polopenze, kterou nabízejí v chatách, kde budeme ubytováni. Přes den si vystačíte s energetickými tyčinkami, sušeným masem nebo svačinami připravenými již z domova. Během túry není možné vzhledem k nebezpečí z prochladnutí vařit a svačiny si připravovat o pauzách. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.