Informace k zájezdu
Výstup na Grossvenediger

Úvodní stránka zájezdu Výstup na Grossvenediger ( Rakousko, Alpy, Ferraty, Přechody hor, Víkendovky, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5

Při výstupu je potřeba počítat se značným převýšením, které je ale rozděleno do 4 dnů. První den programu nás čeká výstup cca 1400 m na chatu po klasické stezce. Vrcholový den je převýšení mezi chatou a vrcholem Grossvenediger cca 1000 m, během něhož budeme stoupat navázaní po méně náročném ledovci. Další den nás čeká přechod po ledovci, kdy nastoupáme cca 600 m. Poslední den sestoupíme zpět k autobusu. Celkově se jedná o fyzicky náročný program, proto je pro výstup nutná dobrá fyzická kondice a absence strachu z výšek. Zkušenost s pohybem po ledovci není nezbytná, rozhodně je však výhodou. Povinné je adekvátní a kvalitní horské a ledovcové vybavení. Jedná se o horský přechod po ledovci, veškeré vybavení si tedy během celého zájezdu poneseme s sebou, oporou nám však budou klasické rakouské horské chaty s výbornou kuchyní. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 5. den v poledne. Po příjezdu na místo je možné si v něm nechat věci potřebné ke zpáteční cestě.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.de/oesterreich/wetter-grossvenediger-1663085.html nebo
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Grossvenediger/forecasts/3674
Počítejte s vysokohorským alpským počasím. Může být slunečno, ale i deštivo, může také sněžit a mrznout.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Cena ubytování ve společných noclehárnách alpského typu je 10-14 € pro členy OEAV, 20-28 € pro nečleny za noc. Jinak počítejte s obvyklými cenami nápojů a jídel jako u jiných vysokohorských chat - viz kapitola Stravování.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenvereinskarte Nr. 36 Venedigergruppe 1 : 25 000
Kompass 38 Venedigergruppe Oberpinzgau 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci poneseme během přechodu na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci včetně ledovcového vybavení by se vám měly vejít do batohu o objemu 40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku, kvalitní sluneční brýle s UV filtrem do hor (ledovcové brýle), spolehlivý batoh cca 40-60 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinné vybavení na ferraty (viz níže), povinné vybavení na ledovec (viz níže), lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, základní nouzové horolezecké vybavení (viz níže, není nezbytně nutné), další doporučenné vybavení na ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), “šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice!), kvalitní rukavice (!), návleky (sníh!), oblečení na chaty a na nocleh na chatách, spací vložka do spacáku. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího ternéu na vysokohorskou turistiku, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Zájezd nelze absolvovat v lehkých trekových botách a měkké promokavé boty na lehčí turistiku jsou na ledovec a na upnutí maček zcela nevhodné. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (na cestu, na chatu, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatě. Více viz kapitola Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túr nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Pro inspiraci s sebou: chleba, štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ...
Na chatách je (kromě piva) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Doporučujeme část kapacity zásob vody řešit menší nerezovou termoskou - na chatě je možné si do ní na výstup koupit čaj. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a bederního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

POVINNÉ VYBAVENÍ NA LEDOVEC:
Výše uvedená horolezecká helma, sedací úvazek a dále:
1) Turistické mačky
2) Turistický cepín
3) 2 karabiny HMS

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA LEDOVEC:
Základní nouzové horolezecké vybavení (není nezbytně nutné):
3 karabiny s pojistkou
Ploché smyčky - 1 kus sešité ploché smyčky délky 80 cm a 2 kusy délky 120 cm.
REP šňůry - průměru 6 mm (pomocná horolezecká šňůra): 2 ks 1.5 m, 1 ks 3 m.

Povinné vybavení na ferraty a na ledovec lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení na ferraty i ledovec si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET + vybavení na ledovec. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty a ledovec, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového a ledovcového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.