Indický Himálaj na kole

Cyklopřejezd přes Ladakh až do Kašmíru (Indie)

Severní Indií na kolech s doprovodným terénním autem z teplých oblastí, přes pusté náhorní plošiny obývané nomádskými pastevci až do vysokých pětitisícových sedel průjezdných 4-5 měsíců v roce. Vyjedeme do nejvyššího motoristicky dosažitelného sedla Khardung La (5602 m). Poznáme kulturu hinduismu a buddhismu, navštívíme více jak 1000 let staré kláštery s možností účasti při obřadu - púdži. Závěr v Indii bude patřit krásám a pohodě na jezerech Dál a Nagin v Kašmírském Šrínagaru.
Možnost zkrácení cesty o týden.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Přelet Praha-Dubai-Dilli. Mikrobusem do Kalky (280 km).
 • 3. den: Z Kalky autem 110 km do rekreačního městečka Shimla (prohlídka, oběd), následně autem 15 km, smontování kol a sjezd na kole 35 km do Tatapani - termální prameny.
 • 4. den: Z Tatapani na kolech 57 km proti proudu Satluj do Sainh. Dle situace a nálady na kole 10-20 km, dojezd autem do Jeori, aktivní cyklisté výjezd 17 km s převýšením 850 m do kláštera v Sarahanu. Nocleh v objektu kláštera nebo v hostelu v jeho těsné blízkosti.
 • 5. den: Prohlídka hinduistického kláštera Bhímakálí, kde byly až do 19. století obětovány lidské oběti bohyni Bhímakálí. Sjezd 17 km na kole k Satluj a proti proudu 25 km až do Wangtu, kde se staví přehrada. Přejezd autem do Karchalam, aktivní cyklisté výjezd 18 km, převýšení 800 m do Sangly. Návštěva pevnosti ve vesnici Kamru.
 • 6. den: Ze Sangly výjezd 26 km, 800 m převýšení do Chitkul a prohlídka kláštera. Návrat do Sangla, sjezd dolů 18 km k Satluj a autem přejezd do Kalpy s úžasným výhledem na Kinner-Kailás (6050 m). Aktivní cyklisté opět 13 km s 600 m stoupáním. Prohlídka gompy, kterou založil velký šiřitel buddhismu Rinčhen Zangpo.
 • 7. den: Zajištění povolení do pohraniční zóny. Autem a na kole 40 km do vesnice Puh.
 • 8. den: Sjezd k soutoku řek Satluj a Spiti a výjezd do vesničky v těsné blízkosti hranice s Tibetem Nako (2950 m), oběd. Následně do sedla Chango (3658 m), nádherný sjezd k řece Spiti, proti proudu do Tabo (3050 m). (↔ 105 km)
 • 9. den: Prohlídka více jak 1000 let starého kláštera v Tabo ukrývající nejvýznamnější poklady buddhistického umění, "Sál osvícených bohů" z konce 10. století. Na kole pozvolna přes Kazu do kláštera Kye Monastery (3800 m). (↔ 60 km)
 • 10. den: Ráno návštěva kláštera s účastí pudži (společné modlitby mnichů), autem do Hanse. Na kole přes Losar (4080 m) a výjezd šotolinou do sedla Kunzum Pass (4551 m). Sjezd do Batal a na kole nebo autem do Chhatru (3500 m), nocleh v místním stanu nebo v garáži. (↔ 75 km)
 • 11. den: Z Chhatru na kole 17 km k hlavní silnici, autem nebo na kole do Keylong (3350 m), noc v hotelu.
 • 12. den: Z Keylong autem do Patsio, výjezd po asfaltce do sedla Baralacha La (4830 m), sjezd do Sarchu (4235 m). Nocleh v místním stanu. (↔ 60 km)
 • 13. den: Na kole z Sarchu přes sedla Nuchli La (4090 m) a Lachalung La (5064 m), úžasným kaňonem sjezd do Pang (4500 m). Noc v místním stanu, pozorování hvězd. Na večeři doporučujeme skvělé momo - tibetské jídlo (taštičky vařené v páře). (↔ 77 km)
 • 14. den: Z Pangu vystoupáme 200 m a čeká nás 45 km náhorní plošinou, následně pozvolným stoupáním 30 km do Tanglang La (5328 m), sjezd 20 km na kole do Lato. Autem do Lehu - hlavního města oblasti Ladaku (také nazýván Malý Tibet či Měsíční království).
 • 15. den: Odpočinkový den v Lehu, návštěva buddhistických chrámů Shey, Hemis, Stok, Matho v údolí Indu, tajemná místa dávnověké moudrosti a poutních center. Ponuré modlitební síně a ornamentální svatyně skrývající množství uměleckých pokladů - vzácné tibetské rukopisy, hudební nástroje, nástěnné malby s fantastickými tantrickými božstvy, ohromné mosazné sochy Buddhy.
 • 16. den: Z Lehu (3500 m) výjezd 40 km na kole do nejvyššího motoristicky dosažitelného sedla Khardung La (5358 m). Návrat do Lehu. Výjezd nahoru zabere i těm pomalejším kolem 5 hodin i s focením. Po cestě možnost občerstvení (čaj, sušenky, omeleta) u check postu.
 • 17. den: Z Lehu autem do nenápadného kláštera v Alčí, jenž je označován znalci starých umění za jednu z nejvýznamnějších památek v Asii. Nástěnné malby na hliněných zdech se tu jako zázrakem uchovaly po 9 století. Na kole 60 km do Lamayuru (3600 m). Nocleh v hotelu vedle buddhistického kláštera, který v dřívějších dobách obývalo 400 lamů, v dnešní době jich tu žije kolem dvaceti.
 • 18. den: Z Lamayuru na kole po pěkné asfaltce do sedla Fatu La (4108 m), sedla Namika La (3880 m), sjezd do Mulbekh, kde je vytesaná sedmimetrová socha Maitréji z 7.-8. století. Na kole 66 km. Autem přes muslimský Kargil do Drassu.
 • 19. den: Z Drass brzy ráno autem do Sonamarg, na kole 50 km, autem do Šrínagaru. Nocleh na luxusních plovoucích hotelech - hausbótech.
 • 20. den: Památky Šrínagaru - šikarou (lodičkou) na prohlídku Munghalských zahrad, mešit, seznámíme se s ruční výrobou vyhlášených kašmírských koberců a šál.
 • 21. den: Ráno za tmy na šikarách návštěva ranního zeleninového marketu. Přelet Šrínagar-Dillí.
 • 22. den: Památky Dillí - Humajunova hrobka, Lotos templ, India gate, mešita Jama Masjid, nákup suvenýrů.
 • 23. den: Přelet Dillí-Praha.

Plán se může změnit vlivem přírodních jevů (sesuvy půdy, spadlé mosty, nenadálé sněžení atd.) nebo politickou situací.

Další informace k zájezdu

Vybavení: dobře připravené horské nebo trekingové kolo, spacák, oblečení na kolo (teploty mohou být i kolem 0°C), přilba, základní lékárnička

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST

Díky doprovodnému autu mohou zájezd absolvovat rekreční jezdci i výkonostní cyklisté. Pohodáři mohou jezdit nenáročné úseky, dravci potrápí fyzičku v šotolině a v nekonečných serpentinách. Máme vyzkoušené dopravce, kteří s námi trasu několikrát absolvovali a kteří vám rádi zastaví a naloží kolo na střechu.

Akce není určena pro sváteční pohodlné cykloturisty vyžadující každý večer teplou sprchu a vychlazené pivo. Dopředu je třeba se smířit s relativním nepohodlím, indickou bezmasou a pálivou kuchyní. Jízda po indických silnicích není až tak náročná jak se zdá. Nikde nejsou strmé svahy, do sedel silnice stoupají pozvolna v serpentinách. Opravdu nekvalitní, prašné a úseky přejíždíme doprovodným autem.


Indický Himálaj na kole

 

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Indie - trekking v Himálajích

Údolím sněžných leopardů až do Spiti a Kinnauru nalehko s podporou nosičů

Vietnam na kole

Cyklistika horskými vesničkami a krajinou vápencových útesů

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách