Vápencové Alpy

Příjemné túry mezi dvoutisícovými štíty s impozantními výhledy (Rakousko)

Národní park Kalkalpen (Vápencové Alpy) s nejvyšší horou Hoher Nock (1963 m) je jedním ze sedmi rakouských národních parků. Během čtyř dnů si projdeme jak zalesněnou oblast Reichraminger Hintergebirge, tak horský masiv Sengsengebirge. Budeme si užívat nádherných výhledů na vrcholky okolních hor pokrytých kvetoucími alpskými loukami. Přírodní hranici parku tvoří ze tří stran vodní toky. Ze severu a východu je to řeka Enns protékající hluboko zařízlým údolím, na východě je pohoří od navazujících Totes Gebirge odděleno řekou Steyr. Jižní hranice sousedí s pohořím Ennstalské Alpy, kde řeka Enns protéká i dalším národním parkem Gesäuse.

Během zájezdu se budeme pohybovat v oblasti národního parku Kalkalpen, jednou zavítáme i do kopců sousedního NP Gesäuse. Zázemí budeme mít v příjemném apartmánovém komplexu u městečka Grossraming . V jeho blízkosti najdeme dostatek značených turistických tras a několik nejkrásnějších si společně projdeme. Po příjemně strávených dnech v horách můžeme relaxovat v prostorách areálu u břehu řeky Enns, nebo se protáhnout v lanovém centru v korunách stromů za areálem.

Čekají nás jednodenní túry, na nichž strávíme průměrně 6 hodin a překonáme převýšení okolo 1000 m. Trasy nejsou technicky příliš náročné, všechny túry je možné zkrátit, prodloužit nebo vynechat a udělat si vlastní alternativní program. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Ennská cyklostezka.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 6 hod přes Mikulov do Rakouska. Za Sankt Gallen nástup túry v NP Gesäuse. Výstup na hřeben Sparerriegel a okolo majestátního Kleiner Buchstein (1990 m) přes Otterriegel (1485 m) sestup ke Schloss Kassegg. Možnost prodloužení vrstevnicí s panoramatickým výhledem do dalekého okolí okolo Tieflimauer (1820) přes Ennstaler Hütte (1538 m). (5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 2. den: Výjezd busem do sedla Buchauer Sattel (850 m) a stoupání pěšinami pohoří Ennstaler Alpen. Okolo salaše Grabner Alm (1391 m) rozkvetlými horskými loukami s nádhernými výhledy na chatu Admonter Haus (1723 m). Návrat stejnou cestou dolů. Zkušenější turisté mají možnost pokračovat na Grabnerstein (1847 m) po turistické cestě zajištěné ocelovými lany Jungfernsteig (na úrovni lehčí ferraty) a dále sestup přes Grabner Alm do sedla. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 3. den: Okružní túra v NP Kalkalpen: Z Kleinreifling (417 m) přes Ennsboden (1293 m) hřebenem kolem Ennsberg (1373 m) na vrchol Hühnerkogel (1474 m) s nečekaným výhledem. Možnost přidání vrcholu Almkogel (1513 m). Přes sedlo Übergang (1217 m) sestup do Kleinreiflingu. (6 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
  • 4. den: Výjezd busem do sedla Brunnbach, pozvolna přes chatu Gschwendtalm na vrchol Gamsstein (1275 m). Hřebenem na Ennser Hütte (1293 m). Možnost výstupu na vrchol Almkogel (1512 m). Sestup do Grossraming (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 950 m). Přes Steyr a Enns odjezd do ČR. Návrat přes Mikulov do Brna v nočních hodinách.

Ubytování

3x v příjemném apartmánovém komplexu Flösserdorf u městečka Grossraming. K dispozici jsou útulné 2-6lůžkové apartmány, každý apartmán s vlastní koupelnou a WC. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

Stravování

V místě ubytování dostaneme chutnou polopenzi. Polopenze zahrnuje snídani formou bufetu (müsli, domácí marmelády, sýry, uzeniny, mléčné výrobky, chléb, čerstvé pečivo) a večeři (polévka, hlavní jídlo, salát). Polopenze začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Během túr je omezená možnost občerstvení na horských chatách, v průběhu zájezdu lze potraviny dokoupit v obchodech. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Čekají nás středně náročné jednodenní túry. Denně strávíme na trasách průměrně 6 hodin a překonáme převýšení okolo 1000 m. I přes nízkou technickou náročnost zájezdu doporučujeme pevnou obuv i trekové hole. Všechny trasy lze zkrátit, prodloužit nebo vynechat a udělat si vlastní alternativní program. Na jednotlivé túry se budeme v případě potřeby přemísťovat místní dopravou. Nepotřebné věci budeme mít po celou dobu pobytu uloženy v místě ubytování.

Vápencové Alpy

 

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Livigno - turistika v italském Tibetu

Horská turistika na pomezí Itálie a Švýcarska

Raxalpe

Turistika v nejbližších dvoutisícovkách - Raxech a Hohe Wandu

Nejkrásnější hory jižního Rakouska

Vysoké Taury, Sextenské a Lienzské Dolomity

Turistika v okolí Zell am See

Turistika ve Vysokých Taurách a Dientener Berge

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách