Kurz práce s GPS

Orientace, navigace, GPS, mapa a busola

Moderní technika se stále více stává součástí našeho každodenního života. Ne jinak je tomu v případě navigačního systému GPS. Aby nám tato technologie mohla dobře sloužit, je naprosto nezbytné naučit se ji bezvadně a správně ovládat. Připravili jsme pro vás víkendový kurz, který se na GPS navigaci dívá očima horského turisty či cykloturisty.

Náplň kurzu GPS:

  • Historie navigace (sextant, kompas, …)
  • Práce s mapou a busolou (azimut, deklinace, …)
  • Teorie satelitní navigace (GPS, GLONASS, GALILEO, …)
  • GPS navigace (přístroje, mapy, terminologie, základní druhy navigace, spolupráce s papírovou mapou, geocaching, …)
  • Příprava a zpracování podkladů na PC (OziExplorer, MapSource, GoogleEarth, Alpenverein digitální mapy, …)
  • Praktický nácvik práce s mapou, busolou a GPS v terénu (projití naplánované trasy, záznam prošlé trasy, ukládání bodů, vytváření bodů pomocí mapy, …)

Způsob výuky: Teorie je promítána v názorných "Power point" prezentacích. K dispozici dostane každý skripta. Protože orientace je hlavně o praxi, tak stěžejní část výuky tvoří praktické nácviky. Účastníci dostanou do dvojice zapůjčen gps přijímač, mapu a plánovací fólii.

Program

  • Pátek: 18:00 - 19:00 sraz na místě, ubytování, 19:00 - 21:00 přednáška - teoretické základy
  • Sobota: 9:00 - 18:00 školení a praktický nácvik, samozřejmě s přestávkou na oběd.
  • Neděle: 9:00 - 13:00 školení a praktický nácvik.

Lektoři: Ing. Marek Šanca

Výstup: Všichni účastníci dostanou certifikát o absolvování základního kurzu orientace, navigace a GPS.

Co s sebou: Kdo máte vlastní GPS, busolu či jinou navigační pomůcku a nebo mapu Žďárských vrchů, tak vezměte s sebou. Oblečení a obuv do jakéhokoliv počasí ,spacák a přezůvky. Na oběd a večeři navštívíme hospůdku.

Ubytování a stravování

Ubytování Nocování: Základnou se pro nás stane Grunt VHS Blatiny, který leží v samém srdci Žďárských vrchů, kde strávíme dvě noci. Ubytováni je ve společných noclehárnách. Každému je k dispozici polštář a dvě deky. Vlastní spacák není nutný, ale pro mnohé je noc strávená ve vlastním spacáku příjemnější. Takže rozhodně nic nepokazíte, pokud si spacák vezmete.

Polopenze Stravování: Pro naši skupinu bude k dispozici vybavená kuchyňka. Dále můžete využít nabídky blízkých restaurací (večeře po skončení programu), jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin.