Norsko - přechod NP Jotunheimen - letecky

Drsná krajina tundry, ledovce, vodopády, fjordy a jezera

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy. Ohromí nás krása severské krajiny, nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků, rozhledy na mohutné a rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů.

Vydáme se na unikátní osmidenní přechod NP Jotunheimen, „Domova obrů“, do divokých hor jen málo poznamenaných činností člověka. Uvidíme horskou tundru, suťová pole i sněhem pokryté svahy. Vystoupíme na dva nejvyšší vrcholy Skandinávie Galdhøpiggen (2469 m) a Glittertind (2464 m) a z oblačných horských hřebenů shlédneme na nedozírné ledovcové pláně a moře skalnatých vrcholů Jotunheimenu. Z bájného hřebene Bessegen uvidíme blankytně modré vody jezer Gjende a Russvatnet a při troše štěstí nám snad cestu zkříží i stáda sobů polárních.

Půjdeme po značených horských stezkách v trávě, suti a v nejvyšších partiích i po sněhu, denně průměrně 9 hodin s převýšením 700-1500 m. Je nutné absolvovat celý program, neboť se s autobusem setkáme až po osmi dnech. Při nepřízni počasí bude možné vynechat výstupy na Surtningssue, Glittertind nebo Galdhøpiggen. Skupina bude mít do 15 osob. Spát budeme ve vlastních stanech a vařit si budeme z vlastních zásob. Na začátku a na konci zájezdu dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně, kterou máme společnou se zájezdem Norské hory a krásy přírody. Na zájezd nabízíme možnost i dopravy autobusem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, přílet na letiště v Oslu, krátký přesun z letiště místní linkou na místo, kde se potkáte s autobusovou skupinou a další program je již společný. Přejezd do kempu poblíž města Otta.
 • 2. den: Od chaty Turtagrø nástup na osmidenní přechod pohoří NP Jotunheimen. Pohodové stoupání údolím Helgedalen s výhledy na okolní ledovce, jezírka a vodopády. Sestup údolím Gjertvassdalen. (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 1000 m)
 • 3. den: Údolím Storutladalen pod mohutným ledovcem Smørstabbbreen k chatě u jezera Leirvatnet (826 m). (10 hod, ↑ 900 m, ↓ 400 m)
 • 4. den: Údolím Visdalen ve stínu zaledněných jotunheimenských velikánů k chatě Spiterstulen (1100 m) vklíněné mezi Galdhøpiggen a Glittertind, dva nejvyšší vrcholy Skandinávie (nocleh 2 noci). (8 hod, ↑ 250 m, ↓ 700 m)
 • 5. den: Jeden z vrcholů zájezdu: Výstup nalehko na nejvyšší vrchol Skandinávie Galdhøpiggen (2469 m), z oblačných výšek rozhled na nedozírné ledovcové pláně a moře skalnatých vrcholů pod námi. (9 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
 • 6. den: Od Spiterstulenu k chatě Glitterheim. Za ideálních podmínek natěžko výstup na druhý nejvyšší vrchol Skandinávie, 2464 m vysoký Glittertind, s možnou až 10 m vysokou sněhovou nadílkou. (10 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1100 m)
 • 7. den: Od chaty Glittertheim (1390 m) kolem jezera Russvatnet (1175 m), nocování v blízkosti chaty Memurubu. (10 hod, ↑ 700 m, ↓ 950 m)
 • 8.den: Nalehko od chaty Memurubu po hřebeni Sjugurdtindan s výhledy na jezero Gjende a vrchol Surtningssue, okružní trasou zpět (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m), nebo fakultativně návrat lodí po jezeře Gjende. V případě stabilního počasí výstup na vrchol Surtningssue (2368 m) (+4 hod, ↑ +900 m, ↓ +900 m).
 • 9. den: Jedna z nejatraktivnějších túr v Norsku: Výstup na legendární hřeben Besseggen, jehož stěny kolmo spadají na jedné straně ke světle modravému jezeru Gjende (983 m) a na druhou k tmavšímu a o 400 m výše položenému jezeru Bessvatnet (1373 m). Setkání s autobusem. (10 hod, ↑ 800 m, ↓ 1000 m)
 • 10. den: Přejezd do Osla a individuální prohlídka města s možností navštívit Frognerův park se sochami významného norského sochaře Gustava Vigelanda, či olympijský areál Holmenkollen.
 • 11. den: Dokončení prohlídky Osla, muzea na poloostrově Bygdoy (Vikingské, Kon-Tiki, Fram). Krátký přesun vlakem z centra Osla na letiště (cca 25 min), odlet do Prahy.

Nocování

1., 9. a 10. den nocujeme v kempu ve vlastních stanech. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená voda. Sprcha bývá za příplatek cca 10-20 NOK. Během přechodu 2.-8. den zájezdu budeme spát ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě, případně v blízkosti turistických chat, kde můžeme využít toalety a sprchy. Wifi je v kempu u Otty (1. den) a Oslu (10. den).

Stravování

Vlastní z dovezených a dokoupených potravin. Čas na vaření bude ráno a večer. 3x vám připravíme polopenzi z naší polní kuchyně-večeři dostaneme 1. den (formou balíčku), 9. a 10. den, snídani dostaneme 2., 10. a 11. den. I když se budeme pohybovat v blízkosti zavedených horských chat, jsou možnosti nákupu základních potravin velmi omezené a nelze se na ně spoléhat. V horských chatách bývá možné se najíst, je ale nutné počítat s několikanásobně vyššími cenami, než je běžné v ČR.

Další informace k zájezdu

Doprava z/na letiště: Individuálně místní dopravou. Z letiště na místo srazu můžete využít autobusovou linku, při zpáteční cestě z centra na letiště lze jet vlakem.

Zavazadla do autobusu/do letadla:
Svá zavazadla si můžete zdarma naložit 1. den autobusové varianty zájezdu autobusem při odjezdu autobusu na nástupních místech Brno, Jihlava-Pávov Praha-Opatov, Ústí nad Labem a vyzvednout na stejných místech 13. den autobusového zájezdu. V případě zájmu o tuto variantu do poznámky v přihlášce uveďte, na kterém nástupním místě zavazadlo do autobusu naložíte.
Nebo si zavazadla můžete vzít s sebou do letadla. Příruční zavazadlo do 8 kg je v ceně letenky. Odbavené podpalubní zavazadlo je za příplatek 2000 Kč celkem za oba směry (max. 20 kg,). Svůj zájem o odbavené zavazadlo do letadla uveďte do poznámky v přihlášce.
Doprava na místě: Autobusem společně s autobusovou variantou.

Cestovní formality: Pro cestu do Norska potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Norsko - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Norsko - přechod NP Jotunheimen - letecky

Norsko - přechod NP Jotunheimen - letecky

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Island - pohodová turistika

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)