Informace k zájezdu
Norsko - přechod NP Jotunheimen - letecky

Úvodní stránka zájezdu Norsko - přechod NP Jotunheimen - letecky ( Norsko, Evropa letecky, Přechody hor, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Jedná se o přechod hor střední náročnosti. Délka jednotlivých denních etap je naplánována na 6-10 hodin s převýšením kolem 1000 m. Trasa vede po horských stezkách, v trávě, suti a v nejvyšších partiích i po sněhu. Vzhledem k převládajícímu typu terénu v suti a po sněhu je nutná jistá chůze. Výjimkou v náročnosti překonaných výškových metrů jsou výstupy na nejvyšší vrcholy Skandinávie Galdhøpiggen a Glittertind, přechod hřebene Bessegen a případný výstup na vrchol Surtningssue, při nichž strávíme na cestě i s odpočinkem až 10 hodin, a ve stoupání překonáme převýšení až 1600 m.

Po dobu 8 dnů nebudeme mít k dispozici autobus, proto je nutné absolvovat celý program. Při nepřízni počasí bude možné vynechat výstupy na Glittertind nebo Galdhøpiggen. Na oba tyto vrcholy půjdeme po turistických cestách mimo ledovec. Vrcholové partie hor budou pod sněhem, při nižších teplotách se může objevit námraza na kamenech. Autobus na místě využijeme 1. den po příletu do kempu poblíž města Otta, 2. den zájezdu, kdy nás odveze k chatě Turtagrø, výchozího místa pro vícedenní přechod pohoří Jotunheimen, a znovu se s ním setkáme až 9. den odpoledne. Věci, které na přechodu nebudeme potřebovat, si ale budete moci nechat v autobuse.

Pro norské hory jsou typické NÁHLÉ ZVRATY POČASÍ. Je nutné počítat i s možností nízkých teplot, častým a intenzivním deštěm a silným větrem. Protože se budeme pohybovat v přímořských oblastech, mohou být změny počasí rychlejší, než jsme zvyklí z domova. Sníh může dlouho do léta vydržet i v nižších nadmořských výškách, je proto potřeba vhodně přizpůsobit vybavení (sněhové návleky, trekové hole, …). Na trase se můžeme často potkat se zbývající sněhovou pokrývkou (až do výšky 1 m!), výjimečně může být nutné přebrodit řeku v místě, kde velká voda strhla lávku či mostek.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

LETECKÁ VARIANTA

Cena za letenku i za podpalubní zavazadlo platí při včasném přihlášení. V případě navýšení cen letenek na trhu (zpravidla při pozdějším nákupu letenek) může být cena vyšší, než je uvedena, v tomto případě vás budeme kontaktovat. Doporučujeme přihlásit se na leteckou variantu zájezdu s co největším časovým předstihem.
Svá zavazadla si můžete zdarma naložit 1. den autobusové varianty zájezdu na uvedených nástupních místech a vyzvednout na stejných místech 13. den autobusového zájezdu, nebo si je můžete vzít s sebou do letadla jako podpalubní zavazadlo (max. 20 kg). Na palubu si v ceně letenky můžete vzít příruční zavazadlo (max. 10 kg).
Po příletu do Osla vás na letišti vyzvedne náš autobus. Z Osla na letiště se přepravíte za poplatek místním vlakem z nádraží v centru Osla (doby jízdy cca 20 minut).
Při minimálním počtu 6 zájemců o leteckou dopravu v daném termínu vás bude náš průvodce doprovázet z Prahy do Osla a zpět na letiště v Oslu. V případě menšího zájmu bude let do a z Osla individuální.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na internetových stránkách: https://norge.cz/norsko/aktualni-pocasi-v-norsku nebo na norském meteorologickém serveru http://www.yr.no/ , kde stačí do vyhledavače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Norsko se nachází severněji než naše republika, počasí zde je v létě chladnější než u nás. Budeme-li se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, bude zde chladněji než v údolích. V horách je počasí velmi proměnlivé, často větrné, s velkým množství srážek. Při nocování u jezer mohou noční teploty klesnout až k nule, výjimkou nebudou ani zbytky sněhu. Proto nezapomeňte na teplé spacáky a teplé spodní prádlo. Rukavice, zimní čepice a návleky jsou běžnou potřebou v každých horách i v letním období. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém a repelent (blízkost vody). Protože se budeme pohybovat v přímořských oblastech, mohou být změny počasí rychlejší, než jsme z domova zvyklí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: v Norsku jsou vyšší než u nás. Pokud ale nakupujete v supermarketu nejlevnější potraviny, dostanete se často na ceny podobné našim. Orientační ceny základních potravin nebo suvenýrů najdete např. na https://norge.cz/norsko/ceny-mena/345-ceny-potravin-a-zbozi-v-norsku
Výměna peněz: V Norsku je oficiální měnou NOK (norská koruna). Doporučujeme vzít s sebou minimálně 500-600 NOK na osobu (suvenýry, vstupy do muzeí, pohlednice, případnou plavbu lodí po jezeře Gjende apod., s výjimkou potravin).
Norské koruny nakoupíte ve směnárně. Důrazně doporučujeme vyměnit si norské koruny již v ČR. Od roku 2014 nedrží pobočky norských bank hotovost a výměna eur na norské koruny je velmi obtížná ne-li nemožná. Platit se dá platební kartou nebo norskými korunami vybranými z bankomatu - ty jsou dostupné téměř všude. Při přejezdu Švédska není během pauz možné platit jinak nežli švédskými korunami nebo platební kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu ((doporučujeme: httpwww.pruvodcenakopce.cz). . Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• celá trasa je vidět v mapě Jotunheimen 1 : 100 000.
• pro celkovou orientaci v Norsku: Freytag & Berndt: Skandinavien Atlas 1 : 300 000 a 1 : 400 000.
• mapy jednotlivých oblastí 1 : 50 000 koupíte nejlépe až na místě v ceně 60-120 NOK, některé mapy je možné koupit i u nás ve specializovaných prodejnách.
• průvodce Ivo Petr, Hory Skandinávie, nakl. Mirago 2005
• průvodce Phil Lee, Norsko, nakl. Jota, 2005
• průvodce Martin Schmidt, Norsko, nakl. CPress 2010

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Norsko
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech (3.-10. den), snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země nebo dostatečné množství valut (viz Měna a kapesné), kartičku zahraničního cestovního pojištění a kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), dobrý batoh s kvalitním zádovým systémem o objemu 55-75 l, teplý spacák, karimatka, kvalitní rozchozené pohorky, teleskopické hole, návleky proti sněhu, láhve na vodu o objemu alespoň 3 litry.
Pro dvojici vezměte osvědčený, nejlépe samonosný dvouplášťový stan, vařič s dostatkem paliva, ešus, sirky nebo zapalovač.
Doporučené vybavení: České koruny na útratu v autobuse, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), čelovku, sandály, lžíce, nůž, potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem a sluneční brýle.
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, ..., 4. vrstva "svrchní" šusťák, gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), kraťasy, trička, ponožky (nejlépe trekové z moderních materiálů), plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh).
Strava: Během našeho přechodu pohoří Jotunheimen si veškeré jídlo poneseme na svých zádech. Dokupování potravin během horského putování nebude možné.
Návrh jídla (pro inspiraci): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, pudink do vody, čaj, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, bramborová kaše, rýže, těstoviny, předvařená čočka, sojové maso, omáčky v prášku, polévky v sáčku, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cibule, česnek, cukr, sůl, koření, slivovice, ...
Poznámky ke stravování: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jedno jídlo velmi dlouho). Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha)!!! Na vícedenních přechodech počítejte s tím, že možnost vařit bude jen ráno a večer, na oběd si připravte studené jídlo. Obědová pauza trvá zhruba hodinu. Kromě toho je denně i několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit. Většinou je možné přes den doplnit vodu ze studánek či horských potoků.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lukáš Valášek - Norsko 2010, Eva a Vladan - Norsko 2010, Míša Středová - Přechod NP Jotunheimen 2014, Přechod NP Jotunheimen 2015, Přechod NP Jotunheimen 2017, Přechod NP Jotunheimen 2018, Robo Fischer - Přechod NP Jotunheimen 2015 - članek i fotogalerie.