Informace k zájezdu
Podkarpatská Rus na kole

Úvodní stránka zájezdu Podkarpatská Rus na kole ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Délky denních etap se pohybují v rozmezí 30-50 km s průměrným převýšením 700 m. Etapy lze po domluvě s průvodcem zkrátit nebo naopak prodloužit. Větší stoupání i klesání nás čeká u varianty A a F, kdy nastoupáme až 900 m nahoru. I když většina tras není nijak extrémně náročná, je dobré mít nad svým kolem kontrolu, hlavně při delších sjezdech po nezpevněných cestách. S ohledem na terén na tento zájezd nedoporučujeme elektrokola. Okolí našeho ubytování nabízí i několik možností pěších odpočinkových výletů. Autobus s námi bude po celou dobu zájezdu. Vzhledem k nepřístupnosti terénu se s ním však bude možné setkat jen u dvou nebo tří etap.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/
http://cz.snow-forecast.com/resorts/Podobovets/6day/mid (Podobovec 935 m)
Přestože v údolí bude slunečno, tak na horách můžou být i bouřky. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, ale také že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci třeba i o 10 °C méně. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách mohou být nižší než v ČR nebo se blíží cenám u nás, v závislosti od navštívené oblasti. Příklady cen v hřivnách (UAH): pivo 15-30 UAH, víno stejně jako u nás (v obchodě 60 UAH, v hospodě až 300), vodka 50-90 UAH/láhev, šampus 90 UAH, cigarety 5-20 UAH, jídlo v hospodě 50-120 UAH, šašlik 40-45 UAH/100 g, tzn. porce 250 g cca 140 UAH.
Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven je nejvhodnější EURO nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky), které lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic, nebo i ve větších městech (Mukačevo, Chust, …) případně i v místě ubytování. S sebou doporučujeme obdobný obnos, jaký byste utratili za týdenní dovolenou v ČR. Vždy však záleží, kolik budete utrácet za ukrajinské pochutiny a suvenýry (příležitostí k tomu bude dost). Na útratu (jídlo, pití, vstupy, …) lze doporučit částku cca 100 €.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ). Případně doporučujeme zakoupit publikace: Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní Karpaty, nakladatelství SKY, 2007. Jaroslav Kusala: Podkarpatská Rus; nakl. Alpy, Ústí n. Labem, 1997.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL


Na všechny cyklozájezdy na Ukrajinu přepravujeme kola přímo v autobuse (s vlekem za autobusem je vjezd na Ukrajinu zakázán). Díky menším otřesům uvnitř autobusu se jedná o přepravu šetrnější, než na vleku, ale vyžaduje určitou přípravu kola. Kola budou přepravována v busu ve speciálních cyklovacích. Z kola je třeba demontovat přední kolo a většinou i oba blatníky. Pokud vlastníte kola s dlouhými rámy je potřeba pro uložení do vaku demontovat i zadní kolo (demontovaná přední případně zadní kola se vkládají také do vaku společně s rámem. Ve vacích jsou k tomu všité speciální kapsy). U kol s kotoučovými brzdami je nutné vložit klínek mezi brzdové desky zabraňující jejich zavzdušnění.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, valuty, české koruny na útratu v autobuse, kartičku cestovního zahraničního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, telefon včetně nabíječky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Obuv a vybavení pro případné jednodenní túry nalehko.
Strava: Snídani a večeři nám uvaří v místě ubytování. Společné obědy pro celou skupinu lze po dohodě zajistit každý den na trase. Z domu si přibalte potraviny na svačiny (salámy, paštiky, cukrovinky). Kousek od místa ubytování je malý obchůdek, kde lze dokoupit základní potraviny. Informace o možnostech stravování během etap vám sdělí průvodce. Z ČR si vezměte i jídlo na cestu busem na Ukrajinu. Před cestou zpět do ČR se ještě na Ukrajině zastavíme na nákup v supermarketu a případně i na jídlo v restauraci.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE

Fotky z minulých zájezdů: Filip Provazník - Ukrajina - Podkarpatská Rus 2008, Vladimír Kaňok - Zakarpatská Rus na kole 2009 se stany.

Video ze zájezdu Podkarpatská Rus na kole 2012: