Podkarpatská Rus na kole pohodově

Poloniny, dřevěné kostelíky, zapadlé vesničky, Koločava (Ukrajina)

Vraťte se s námi v čase o padesát let zpět. Navštivte kraj s romantickými vesnicemi, dřevěnými kostelíky, dobrosrdečnými domorodci i pamětníky prvorepublikového Československa. Na vzdušných svobodných poloninách na nás čekají zapomenuté vesničky v kopcích obklopené zelenými loukami, roubené salaše se šindelovou střechou, koňské povozy, stáda ovcí a přívětiví bačové. Nevynecháme ani vesnici Nikoly Šuhaje Koločavu a nedaleký NP Siněvir.

Jednodenní cyklovyjížďky nás povedou půvabnými údolími k pamětihodnostem a kulturním památkám místního kraje. Denní délka tras je 35-45 km s převýšením 400-600 m, vždy bude možnost jejich prodloužení anebo individuálního programu. Ubytovaní budeme v turistické ubytovně v Podobovci, kde nám připraví i ukrajinskou polopenzi. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Krásy Podkarpatské Rusi, ke kterému je možné se každý den přidat. Více terénních úseků s delšími denními etapami najdete na zájezdu Podkarpatská Rus na kole.

Na Podkarpatské Rusi je dlouhodobě zcela bezpečno a problémy separatistických republik se této oblasti nikdy nedotkly. Východní oblasti Ukrajiny (Doněck, Luhansk) jsou od Zakarpatí vzdáleny cca 1200 km, což je dál než z Brna do Paříže.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 20 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Prohlídka Mukačeva (historické centrum, tržnice, hrad). Ubytování v Podobovci, vyjížďka k vodopádu Šipot. (↔ 20 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 3.-8. den: V závislosti na počasí lze uskutečnit společný nebo individuální program:
 • A: NP Siněvir: Prohlídka Siněvirského jezera, výlet krásným údolím řeky Terebly do Siněviru. (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 800 m)
 • B: Busem do Koločavy, návštěva muzea Ivana Olbrachta, hrobu Nikoly Šuhaje, dřevěného kostelíku, skanzenu a jiných zajímavostí této pro nás nejznámější vesnice Podkarpatské Rusi. Oběd ve stylové hospůdce.
 • C: Z předměstí Mežgorje Soimy přes Majdan a Goljatin do vesničky Rekity s dřevěným kostelíčkem. Výjezd do sedla Perekrestie s výhledy na hřebeny Karpat a poloninu Boržava a sjezd do vesnice Nižnyj Studenyj. (↔ 40 km, ↑ 650 m, ↓ 450 m)
 • D: Na kole sjezd do Volovce a přesun vlakem do sedla Beskyd. Po voloveckém hřebeni přes vesničku Rastoka a Pilipec s dřevěným kostelíkem zpět do Podobovce. (↔ 45 km, ↑ 300 m, ↓ 600 m)
 • E: Pěší výstup s podporou lanovky na hřeben Boržavy a hřebenová túra přes Gembu a Velkij Verch. (↔ 20 km, ↑ 500 m, ↓ 700 m)
 • F: Krásná etapa za poznáním života v zapomenutých koutech Podkarpatské Rusi. Přes vesničku Bukovec a osady Rička a Lozjanskij až do hlavního města oblasti Mežgorje. (↔ 35 km, ↑ 600 m, ↓ 750 m)
 • 9. den: Busem údolím řeky Riky do košíkářské obce Iza, možnost nákupu místních proutěných výrobků. Návštěva města Chust s tržnicí a opevněným kostelem. Noční přejezd Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 7 nocí v turistické ubytovně v Podobovci, popř. ve srubech, v pokojích se 2-3 lůžky. Pokoje v ubytovně jsou vybaveny umyvadlem, WC a sprchovým koutem (některé pokoje můžou mít i patrové postele), sruby mají k dispozici 2 soc. zařízení společná pro 6-8 ubytovaných. Je zde také možnost využít pravou ruskou saunu a zdarma WiFi.

Stravování: Dostaneme místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní, k snídani je např. čaj, máslo, sýry, uzeniny, pečivo, zapečené brambory nebo těstoviny, lívance, apod.; k večeři polévka, salát a hlavní jídlo (ryby, holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba apod.). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou srovnatelné s našimi, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinskou vodku, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo. V bezprostředním okolí našeho ubytování jsou dvě výborné restaurace s ukrajinskou kuchyní i točeným pivem.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Vhodný typ kola: horské kolo, crossové kolo
Povrch: 50 % asfalt, 30 % šotolina, 20 % kamenité cesty
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol ve speciálně upraveném buse: přeprava kol

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Podkarpatská Rus na kole pohodově

Podkarpatská Rus na kole pohodově

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Podkarpatská Rus na kole

Cyklistika přes poloniny i vesničky Zakarpatské Ukrajiny

Podkarpatská Rus MTB

Horská cyklistika po největších poloninách Zakarpatské Ukrajiny

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Bieszczady na kole

Cykloturistika v polských Karpatech