Informace k zájezdu
Podkarpatská Rus na kole pohodově

Úvodní stránka zájezdu Podkarpatská Rus na kole pohodově ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, Cykloturistika nenáročná, Cyklistické zájezdy )

NáročnostPočasíMěnaMapyPřeprava kolVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Trasy povedou převážně po zpevněných cestách, někdy se setkáme i s nezpevněnými vozovými úvaly. Délky denních etap se pohybují v rozmezí 35-45 km s převýšením 400-600 m a vždy bude možnost jejich prodloužení. Vyjíždět budeme nalehko a vrátíme se vždy před večeří na místo našeho ubytování. Okolí našeho ubytování nabízí i několik možností pěších odpočinkových výletů. Autobus s námi bude po celou dobu zájezdu. Vzhledem k nepřístupnosti terénu se však s ním nebude možné během většiny etap setkat.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/
http://cz.snow-forecast.com/resorts/Podobovets/6day/mid (Podobovec 935 m)
Přestože v údolí bude slunečno, tak na horách můžou být i bouřky. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, ale také že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci třeba i o 10 °C méně. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách jsou mnohdy až o polovinu nižší než v ČR. Příklady cen v hřivnách (UAH): pivo 4-6 UAH, víno stejně jako u nás, vodka 10-20 UAH/lahev, šampus 15 UAH, cigarety 2-5 UAH, jídlo v hospodě 10-20 UAH, šašlik 30 UAH, sauna 100-120 UAH celkem - vejde se až 8 lidí.
Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven je nejvhodnější EURO nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky), které lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic, nebo i ve větších městech (Mukačevo, Chust, …) případně i v místě ubytování. S sebou doporučujeme obdobný obnos, jaký byste utratili za týdenní dovolenou v ČR. Vždy však záleží, kolik budete utrácet za ukrajinské pochutiny a suvenýry (příležitostí k tomu bude dost). Na útratu (jídlo, pití, vstupy, …) lze doporučit částku cca 100 euro. V autobusu si bude možné za české koruny koupit pivo, kávu, čaj, …

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Každý účastník od nás obdrží základní informační materiály a originální mapu oblasti. Případně doporučujeme zakoupit publikace: Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní Karpaty, nakladatelství SKY , 2007. Jaroslav Kusala: Podkarpatská Rus; nakl. Alpy, Ústí n. Labem, 1997.

PŘEPRAVA KOL

Na všechny cyklozájezdy na Ukrajinu přepravujeme kola přímo v autobuse (s vlekem za autobusem je vjezd na Ukrajinu zakázán). Díky menším otřesům uvnitř autobusu se jedná o přepravu šetrnější, než na vleku, ale vyžaduje určitou přípravu kola. Kola budou přepravována v busu ve speciálních cyklovacích. Z kola je třeba demontovat přední kolo a většinou i oba blatníky. Pokud vlastníte kola s dlouhými rámy je potřeba pro uložení do vaku demontovat i zadní kolo (demontovaná přední případně zadní kola se vkládají také do vaku společně s rámem. Ve vacích jsou k tomu všité speciální kapsy). U kol s kotoučovými brzdami je nutné vložit klínek mezi brzdové desky zabraňující jejich zavzdušnění.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, valuty, české koruny na útratu v autobuse, kartičku pojištění léčebných výloh.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo, crossové kolo.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Obuv a vybavení pro případné jednodenní túry nalehko.
Strava: Snídani a večeři nám uvaří v místě ubytování. Při cykloetapách na hospodu, kde vaří, narazíme zřídka. A pokud ano ta většinou příprava hlavních jídel trvá dlouho. Z domu si proto pro jistotu přibalte potraviny na svačiny a případně studené obědy (salámy, paštiky, cukrovinky). Kousek od místa ubytování je malý obchůdek, kde lze dokoupit základní potraviny. Informace o možnostech stravování během etap vám sdělí průvodce.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Filip Provazník - Ukrajina - Podkarpatská Rus 2008