Putování na kole po Podkarpatské Rusi

Cyklistika z kraje Nikoly Šuhaje až na východ Zakarpatské Ukrajiny

Vydejte se s námi na kole do míst, která všichni důvěrně známe z knih Ivana Olbrachta. Do míst, která ještě nedávno byla součástí Československa, a kde se tedy bez problémů domluvíme i našim rodným jazykem. Díky putovnímu charakteru zájezdu budeme mít možnost poznat oblast od Koločavy až po nejvýchodnější část Podkarpatské Rusi. Jednotlivé etapy nás povedou pod karpatskými hřebeny polonin, hlubokými údolími i zapadlými vesničkami se zajímavými pamětihodnostmi a častými hospůdkami.

Naše cesta započne kousek za hranicí se Slovenskem, ve městě Mukačevo, a zavede nás až do východní části Podkarpatské Rusi pod nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu. Na kolech se projedeme po úbočích Černohorské a Svidovecké poloniny a v případě nepříznivého počasí oceníme místní útulné hospůdky a ochutnáme vyhlášené speciality, jako jsou šašliky, boršč, vareniky či pelmeně.

Trasy vedou především po šotolině nebo ukrajinském asfaltu s terénními úseky a není vyloučeno, že někdy své kolo i potlačíme. Jednotlivé etapy absolvujeme nalehko, naše věci nám poveze autobus. Denní délka tras je 50-70 km s průměrným převýšením cca 900 m, většinou je lze zkrátit nebo naopak prodloužit. Spíme na osvědčených ukrajinských tábořištích ve vlastních stanech a naši průvodci vám připraví chutné snídaně.

Na Podkarpatské Rusi je dlouhodobě zcela bezpečno a problémy separatistických republik se této oblasti nikdy nedotkly. Východní oblasti Ukrajiny (Doněck, Luhansk) jsou od Zakarpatí vzdáleny cca 1200 km, což je dál než z Brna do Paříže.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Prohlídka Mukačeva (historické centrum, tržiště a hrad) a přejezd do Koločavy. Návštěva muzea Ivana Olbrachta, hrobu Nikoly Šuhaje, dřevěného kostelíka a jiných zajímavostí této pro nás nejznámější vesnice Podkarpatské Rusi. (↔ 15 km)
  • 3. den: Etapa kolem největšího karpatského plesa Siněvirské jezero a přes dřevařskou osadu Svoboda v národním parku Siněvir. (↔ 55 km, ↑ 700 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Z Koločavy (500 m) pod hřebenem poloniny Krásná přes sedlo Prislop (926 m) do vesnice Usť Čorná (500 m). (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 5. den: Z širokého údolí řeky Těresvy přes několik průsmyků do Kobylecké Poljany. (↔ 65 km, ↑ 800 m, ↓ 950 m)
  • 6. den: Starou silničkou z dob Rakouska-Uherska do Kosovské Poljany a Rachova. Cestou krásné výhledy a borůvkové stráně. Pro zbytek zájezdu utáboření v kempu Pietros kousek od vesnice Kvasy. (↔ 60 km, ↑ 1200 m, ↓ 1000 m)
  • 7. den: Z Jablonického průsmyku po travnatém hřebeni s loukami a rozházenými chalupami do vesničky Voroněnko dále přes Poljanicu a Magurčik do Jablonice. Sjezd přes Jasinu do kempu v Pietros (↔ 70 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Pěší alternativou je výstup na vrchol Svidovecké poloniny Bliznice (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m).
  • 8. den: Královská etapa pro náročné bikery: Výstup asi 20 km po kamenité silnici do sedla Sešulu (1600 m) a dále po Černohorské polonině mezi stády krav a koní s pohledy na nejvyšší vrcholky Karpat do sedla mezi Hoverlou (2061 m) a Pietrosem (2020 m). Sjezd lesní cestou přes Kozmesčik do Lazeščiny a po silnici přes Jasinu zpět do kempu. (↔ 65 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 9. den: Koupání v jezerech po bývalých solných dolech v Solotvině ve vodě slanější než v Mrtvém moři. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Ve vlastních stanech. Poslední tři noci bude naším základním táborem jednoduchý kemp Pietros v Kvasech. Jedná se o nocleh na zahradě u domu, k dispozici je suchý záchod a studená sprcha, možnost posezení pod střechou, nákupu základních potravin a alkoholu. Kemp má neopakovatelnou ukrajinskou atmosféru. Zbytek nocí budeme spát na osvědčených tábořištích, možnost mytí je většinou v potoce, vždy je v dosahu pitná voda a většinou není daleko do hospody.

Stravování: Od 3. do 9. dne od nás dostanete snídaně (poslední 3 snídaně nám připraví v kempu Pietros). Večeře a jídlo během etap můžete pořídit v místních obchůdcích a hospodách za velmi rozumné ceny srovnatelné s českými, sortiment je dostatečný.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Vhodný typ kola: Vzhledem k terénům a stavu silnic, kde se budeme pohybovat, doporučujeme kolo horské. Při použití trekového kola je nutné mít zkušenosti s technicky obtížnějším terénem.
Povrch: nezpevněné cesty 10 %, šotolina 60 %, asfalt 30 %
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol ve speciálně upraveném busu: přeprava kol

Ukrajina - informace o zemi

Fotky z minulých zájezdů: Zuzka Šulcová - Zakarpatská Ukrajina na kole 2004 a 2005

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Putování na kole po Podkarpatské Rusi

Denní délka tras je 50-70 km s průměrným převýšením 900 m, většinou je lze zkrátit nebo naopak prodloužit. Jednotlivé etapy absolvujeme nalehko, naše věci nám poveze autobus. Trasy povedou po asfaltových silničkách, nezpevněných vozových cestách a horských pěšinách. Vystoupáme i řadu sedel a průsmyků. Vzhledem k odlehlosti míst je potřeba mít své kolo dobře pod kontrolou, hlavně při adrenalinových sjezdech.

Pro inspiraci: vybavení na cyklozájezdy

Putování na kole po Podkarpatské Rusi

Putování na kole po Podkarpatské Rusi

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru