Informace k zájezdu
Přechody polonin Podkarpatské Rusi

Úvodní stránka zájezdu Přechody polonin Podkarpatské Rusi ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jelikož se jedná o přechody hor natěžko se všemi potřebnými věcmi, je nutná dobrá fyzická a také psychická odolnost. Turistika po poloninách je celkově středně náročná. První přechod polonin je čtyřdenní, druhý dvoudenní. Po celou dobu akce budeme moci nechat v busu všechny aktuálně nepotřebné věci. Mezi oběma přechody polonin se s busem setkáme a vyzvedneme si zásoby na další pochod. Mezi přechody hor je také možné dokoupit čerstvé potraviny v místním krámku. Na túrách strávíme v případě celodenních túr průměrně okolo 8 hodin včetně občasných přestávek. Délka tras je různá - v průměru jsou denní etapy naplánovány přibližně na 20 km, náročnost záleží ale více na převýšení. Denní převýšení je rozdílné, u celodenních túr je průměrně cca 1000 m nahoru a totéž dolů. Černohorská polonina je nejvyšší, s vrcholy přesahujícími 2000 m, v Rachovských horách se budeme pohybovat o něco níže s maximem přes 1800 m, nejvyšší vrcholy poloniny Boržavy pak dosahují okolo 1500-1600 m. Na poloninách se budeme většinou pohybovat po travnatých stezkách a cestách, nikde se nevyskytují žádné náročné skalnaté úseky.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/weather/Kvasy/ (Kvasy)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla 2061 m)
https://www.yr.no/sted/Ukraina/Zakarpattia/Podobovets%E2%80%99/ (Podobovec, 672 m)
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci mohou klesnout i pod 5 °C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Peníze budete potřebovat na vstupné (Olbrachtovo muzeum a kostel v Koločavě, hrad Palanok, vodopád Šipot - celkem cca 100 UAH), na případné suvenýry a hlavně na nákup potravin, jídla a pití mezi přechody hor. Také viz kap. stravování. Na Podkarpatské Rusi je každopádně levněji než v ČR, což ještě zvýrazňuje strmý pád ukrajinské měny v posledních letech. S sebou doporučujeme o něco menší obnos, než jaký byste utratili na obdobné dovolené v ČR - je to hodně individuální, útrata záleží opravdu jen na vašich chutích a potřebách. K předpokládané útratě si vezměte určitě i finanční krizovou rezervu - kolem 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Ukrajinská měna se jmenuje hřivna = UAH (= 100 kopějek) a u nás ji seženete jen těžko. Měna v posledních letech silně devalvuje. S sebou tedy EUR (jen bankovky) nebo USD (jen nové bankovky - od roku 2006). Peníze vyměníme hned druhý den zájezdu ve směnárnách v Chustu. Nebo můžete tamtéž vybrat peníze kartou z bankomatu. Kromě cesty tam a zpět (benzinky, …) téměř nikde nelze platit kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Aurius: Černá Hora, Svidovec 1:50 000,
• Aurius: Borzhava 1:50 000
• Aurius: Svidovec, Polonina Krasna, Gorgany 1:50 000
Nakladatelství Aurius vydalo více kvalitních map oblasti, některé se ale přestaly tisknout a jsou dostupné jen z posledních skladových zásob. Výše uvedené mapy z let 2013 - 2014, které pokrývají náš přechod hor, by nyní měly být v některých e-shopech dostupné.

Alternativa pro východní část Zakarpatí:
Dimap: Východní Karpaty 1:50 000 (Svidovec, Černohorská polonina, Rachovské hory), o něco horší, ale stále kvalitní turistická mapa, vydání 2008

Dimap: Zakarpatská oblast 1:250 000 - automapa

Z knižních průvodců doporučujeme:
Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapa k zájezdu Přechody polonin Podkarpatské Rusi

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas, adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (zejména na výběr z bankomatu), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0°C), čelovka, batůžek na palubu busu (malý, lehký a skladný).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, plavky, mapy (viz kapitola mapy a literatura), GPS, mobil, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu).
Strava: Jedná se o přechody hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy. Mezi přechody hor je v civilizaci vhodné spoléhat na místní zdroje potravin i hotových jídel. Také viz kapitole stravování. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, koření, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo na den, stačí vzít na první přechod např.: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody na celou cestu na místo si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody, doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Brát s sebou alkohol z ČR je při ukrajinských příjemných cenách neekonomické, ale trocha slivovice se vždycky hodí :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE

Fotky z minulých zájezdů Poloniny Podkarpatské Rusi: Jan Polák - Slideshow Poloniny Podkarpatské Rusi 2011.