Informace k zájezdu
Provence pěšky i na kole letecky

Úvodní stránka zájezdu Provence pěšky i na kole letecky ( Francie, Provence, Evropa letecky, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Letecké zájezdy, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Na tomto zájezdu máte možnost volby ze dvou základních variant programu. Den 5. a 8. si vybíráte mezi turistickým výletem nebo výletem na kole. Den 2., 4. a 7. je na výběr cyklistická varianta A pro rekreační cyklisty, kteří si raději, než kilometry vychutnají památky a pohodu provensálských městeček s jejich kavárnami a restauracemi, a varianta B pro ty, kteří touží kromě poznání řady zajímavých míst i po intenzivnějším sportovním vyžití. Každou etapu je možné alternativně prodloužit zařazením individuální cyklovyjížďky, nebo naopak zcela vynechat a udělat si vlastní program podle svých představ. Jezdit budeme po zpevněných cestách a silnicích s převýšením od 100 m až do 1000 m podle zvolené varianty etapy, zájemci o výjezd na vrchol Mont Ventoux překonají až 1800 výškových metrů. Pěší výlety soutěskami jsou časově i převýšením nenáročné, jen je třeba počítat s kluzkými skalami a železnými lany a žebříky v malých výškách. Po celou dobu zájezdu nám na místě bude k dispozici autobus, kde bude možné si nechávat nepotřebné věci. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, informujte prosím o svém záměru včas CK. Zájezd je vhodný pro děti od cca 10 let.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.meteofrance.com/previsions-meteo-france/provence-alpes-cote-dazur/regi93
dlouhodobou předpověď najdete na: http://provence.ikn.cz/pocasi/dlouhodoba-predpoved-pocasi-pro-provence/
Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí už v červnu velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“, ale už jsme v Provence zažili i deštivo a teploty kolem 10 až 15 °C. Déšť nebývá obvyklý, ale může být i přívalový, takže doporučujeme připravit se na oba extrémy. Počítejte s vysokou spotřebou tekutin - ideální jsou iontové nápoje.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bageta: 0,8-1,3 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,3 €, zmrzlina: 1,5-2 €
V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme kapesné 100-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možno platit kartou a vybírat peníze v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Náměty na další cyklotrasy v okolí můžete najít na http://www.veloloisirluberon.com/
Originální mapy seženete ve specializovaném knihkupectví nebo na internetu, případně i přímo na místě.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• MICHELIN: 332 - Drôme, Vaucluse, 1 : 150 000
• IGN: čísla map 163 a 164, 1 : 100 000 (edice Top 100).
Dobrých průvodců Provence a Azurové pobřeží v češtině je dostatek, např. National Geografic, Rough Guide atd. Zajímavé je si přečíst také „cestopisy“ typu „Obrázků z Provence“ od Jana Šmída či klasické Horníčkovo povídání.

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad . Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Provence

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kolo, cyklistická helma.
Pro mobilhomy viz oddíl Ubytování.
Pro stanovou variantu: stan, karimatka, spacák.
Doporučené vybavení: Malý batoh (cca 15-20 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole nebo pěší výlety. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Trekové, crossové, silniční.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedlo. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Na pěší túry pevnější obuv (pohorky nejsou nutné) a pro túru v 8. dni jsou vhodné boty do vody. Doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), termoprádlo, plavky, pokrývku hlavy.
Strava: Misku, lžíci či příbor, hrníček na pití - pro stanovou variantu, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), láhev na vodu. V mobilhomech je pouze malý hrneček, doporučujeme si přivést vlastní hrnek na čaj (kávu) - 250 ml.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že Vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

Video ze zájezdu Provence pěšky a na kole 2016 - Ondřej Zwierzyna: