Pohodové toulky v NP Retezat

„Jezernaté hory“ - pohodové toulky v rumunských Karpatech

Pojďte s námi prožít aktivní dovolenou do jednoho z nejkrásnějších rumunských pohoří. Budeme podnikat jednodenní hvězdicovité výlety či túry. Místo, kde se zastavil čas, peníze ztratily svoji hodnotu, kde se touláte po nádherných liduprázdných horách a bačové pasou svá stáda, stejně jako jejich předkové před sto lety. První národní park v Rumunsku s největším plesovým jezerem o rozloze 8,9 ha - takové je pohoří Retezat. Ubytování bude zajištěno na horských chatách nacházejících se pod retezatským hřebenem. Jedinečná poloha chat, místní transfery, popř. autobus nám přiblíží hory i široké okolí. Nebo můžete navštívit jiné části Rumunska se zájezdy s podobnou náročností Banát a Apuseni - rumunský kras.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z ČR přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska.
  • 2. den: Ubytování na horské chatě u říčky STINISOARA v oblasti PIETRELE pod horskými štíty RETEZAT v nadmořské výšce 1480 m. V rámci možností transfer zavazadel na chatu, výstup na chatu nalehko okolo vodopádu LOLAIA (↔ 10 km, ↑ 780 m), po zbytek dne relax, možnost turistiky v okolí (3 noci).
  • 3. den: Od chaty výstup přes Saua Ciurila, Vf. Lolaia na vrchol RETEZAT (2482 m). Sestup kolem horských ples STANISOARA. Nádherné výhledy na biosférickou rezervaci GEMENELE. (↑ 1000 m)
  • 4. den: Celodenní túra okolo jezer BRAZI (1740 m) a GELES (1990 m) do sedla ZANOAGEOR (2270 m). Dolinou překrásných ples LACURILE DIN, sestup k chatě.
  • 5. den: Nalehko přechod hlavního hřebenu údolím Tomii do sedla CURMATURA BUCUREI (2206 m), alternativně výstup na vrchol BUCURA (2433 m) s jedinečným výhledem na celé pohoří, sestup k jezeru BUCURA (2041 m) a dále do oblasti POIANA PELEGII (1600 m) na místní transfer. Odjezd na horskou chatu (4 noci).
  • 6. den: Autobusem do dějiště románu „Tajemný hrad v Karpatech“, výstup k „Čórtově hradu“ CETATEA COLT. Návštěva města HATEG – možnost dokoupení zásob.
  • 7. den: Transferem okolo přehrady LACUL GURA APEI kolem chaty ROTUNDA do POIANA PELEGII a poté turistika dolomitickým pohořím RETEZATUL MIC, kolem jezírek PAPUSII do sedla PLAIUL MIC (1879 m) a přes vrcholy ALBELE (2013 m), PIATRA IORGOVANULUI (2014 m) dolů do údolí na transfer.
  • 8. den: Opět místním transferem na Pelegii a výstup do sedla Plaiul Mic. Po hřebeni přes vrcholy CUSTRA (2457 m), PAPUSA (2508 m) na nejvyšší vrchol pohoří PELEAGA (2509 m). Sestup k jezeru Bucura a zpět na Poianu Pelegii. Méně náročná alternativa – výstup na Peleagu přes jezero Bucura.
  • 9. den: Odjezd s případnou zastávkou v termálních lázních v BUDAPEŠTI (dle možností AETRu).
  • 10. den: Příjezd do ČR.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Pardubice, Hradec Králové, Poděbrady, Praha, Jihlava, Brno, Břeclav, Bratislava

V případě malého zájmu mohou být některá nástupní místa nahrazena svozem. Nástupní místa budou upřesněna před odjezdem v závěrečných informacích. Zájezd pořádáme ve spolupráci se spřátelenou CK.

Pokud byste rádi poznali Retezat jinak a strávili noci vysoko v horách ve stanu, můžete zvolit zájezdy s vícedenními přechody hor: Retezat a Vilcan a Retezat a Tarcu.

Pro inspiraci: vybavení na zájezd s jednodenními túrami

Informace o počasí a podnebí v Rumunsku - Rumunsko - počasí