Severní Skandinávie

Za polární kruh: Laponsko, Lofoty, Nordkapp (Norsko, Švédsko)

Severní Skandinávie láká svou arktickou exotikou, která je zcela odlišná od zbytku Evropy. Pro Norsko, zemi půlnočního slunce, jsou typická stáda sobů, divoká nedotčená příroda, rozeklané hory, malebné rybářské vesnice a velké vzdálenosti. Severní Norsko a Švédsko jsou nazývány Laponskem podle původních domorodých obyvatel Sámů (Laponců), kteří zde doposud žijí. Během naší cesty uvidíme nezměrné rozlohy severské tajgy, lesotundry a tundry, průzračně čistá jezera a peřejnaté skandinávské řeky. Navštívíme nejsevernější místo Evropy - mys Nordkapp, špičaté souostroví Lofoty, severské národní parky, ale i kulturní památky. Samozřejmě se podíváme i do kosmopolitního švédského Stockholmu. Ochutnáme sušené tresky tørrfisk i výbornou moruškovou marmeládu, navštívíme vikinské muzeum Lofotr a pravěké skalní rytiny v Altě. Nocovat budeme v kempech ve stanech nebo v chatkách za příplatek a stravovat se budeme z vlastních zásob.

Program zájezdu

 • 1. den: V pozdních večerních hodinách odjezd z Hradce Králové a Prahy. Přejezd přes Německo.
 • 2. den: Procházka po hansovním městě Rostock. Trajekt Rostock-Trelleborg (šestihodinová plavba do Švédska přes Baltské moře). Noční přejezd na sever Švédska.
 • 3. den: Přejezd po východním pobřeží Švédska podél Botnického zálivu na sever k hranicím s Finskem.
 • 4. den: Překročení severního polárního kruhu, přes finské Laponsko do nejsevernější oblasti Norska: náhorní plošina Finnmarksvidda, laponská městečka Kautokeino a Karasjok - muzeum domorodých obyvatel Sámů, sámský parlament Sámediggi.
 • 5. den: Trek v arktickém národním parku Stabbursdalen s nejsevernějším pralesem světa se staletými borovicemi na horu Stuorra Binalvárri (528 m), alternativně lehčí túra k vodopádům Stabbursfossen.
 • 6. den: Túra na útes Knivskjelodden - samotný nejsevernější bod Evropy. Večer Nordkapp (centrum Nordkapphallen) - nejsevernější mys Evropy (71°10’), půlnoční slunce nad Severním ledovým oceánem.
 • 7. den: Přejezd na jih k fjordům vybíhajícím z Norského moře, město Alta - pravěké skalní rytiny u fjordu Altafjorden, zapsané na listině UNESCO.
 • 8. den: Výstup skrz pásmo lesotundry a březové háje k jezeru Bierganjärvi a na vrchol Jyppyrä (876 m) s výhledem na Lyngenské Alpy. Alternativně lehčí túra od usedlosti Flatvoll k několika jezerům a mokřadům.
 • 9. den: Největší severské město Tromsø, přezdívané "Paříž severu" - Arktická katedrála, arktické centrum Polaria, Polární muzeum. Přejezd do Švédska k jezeru Torneträsk s výhledy na majestátní Laponskou bránu (Lapporten).
 • 10. den: Celodenní túra v národním parku Abisko, nejstarším švédském NP, založeném v r. 1909. Výstup na vyhlídkový vrchol Njullá (1164 m). Alternativně podél kaňonu řeky Abiskojåkka k jezeru Abiskojaure.
 • 11. den: Přejezd na ostrov Austvågøy v rozeklaném souostroví Lofoty (Lofoten) - výstup na vrchol Tjellbergtinden (367 m), vesnice Kabelvåg (lofotská katedrála, akvárium).
 • 12. den: Ostrov Vestvågøy - vikinské muzeum Lofotr, malebné rybářské městečko Henningsvær - „Benátky Lofot“.
 • 13. den: Nejjižnější ostrov Lofot Moskenesøya. Vesnice Å s typickými rybářskými domy rorbuer, úžina Moskenesstraumen. Večerní trajekt z Lofot zpět na norskou pevninu.
 • 14. den: Celodenní okružní túra v divokém skalnatém NP Rago, výstup skrze pralesy severské tajgy k jezeru Storskogvatnet a dále podél jezera Litlverivatnet s mohutným vodopádem Litlverivassforsen nad údolím Storskogdalen. Alternativně lehčí túra na vyhlídku nad řekou Nordfjordelva.
 • 15. den: Zastávka na polárním kruhu v Arctic Circle Centre (malé muzeum). Noční přejezd Švédskem na jih.
 • 16. den: Metropole Stockholm (staré město Gamla Stan, královský zámek, parlament, Skansen - praotec všech skanzenů, loď Vasa, Nordické muzeum). Noční přejezd přes Švédsko, Dánsko (s využitím dvou trajektů) a Německo.
 • 17. den: V odpoledních hodinách příjezd do ČR.

Nocování

12x v kempech ve vlastním stanu nebo za příplatek 3900 Kč/os. ve 4-6lůžkových chatkách. Sprchy v kempech bývají zpravila placené (cca 10 NOK). Zpravidla je k dispozici wifi a v některých kempech také malá kuchyňka s vařičem. Za příplatek můžete zvolit nocleh v chatkách, které jsou nejčastěji čtyřlůžkové s patrovými postelemi. Úroveň vybavení jednotlivých chatek se liší. Většinou jsou k dispozici deky a polštáře, vařič a někdy také lednice, určitě si však vezměte vlastní spacák a ručník. Sociální zařízení bývá společné pro celý kemp. Na zájezd potřebujete vlastní dvouplášťový stan v dobrém stavu, karimatku a spacák s limitem teplotního komfortu alespoň -5 °C.

Stravování

Stravování probíhá individuálně. Ceny potravin v Norsku a Švédsku jsou pro nás relativně vysoké. Na nákup základních potravin však budeme zastavovat v supermarketech, kde jsou ceny o něco příznivější. Levně lze koupit např. tuňákové konzervy, marmelády nebo konzervovanou zeleninu. Chléb stojí 5-25 NOK, nejlevnější varianta je tzv. kneipp. Doporučit můžeme např. ochutnávku marmelády nebo jogurtu s příchutí severského ostružiníku moruška (moltebær). Norsko a Švédsko jsou jako země zdatných rybářů známé svými výrobky z ryb a mořských plodů, výborná je např. sušená lofotská treska tørrfisk, nebo gravadlax - švédský nakládaný losos. Oblíbený je také kaviár nebo sýr s mnoha příchutěmi v tubách. Nejznámější norský sýr, který se i hojně vyváží, se jmenuje Jarlsberg. Nejtypičtější však je hnědý karamelizovaný sýr Brunost v mnoha odrůdách. Příliš nepočítejte s nákupem alkoholu v Norsku, jeho prodej je striktně regulován. V některých supermarketech je k dostání pivo, naopak víno a tvrdý alkohol je možné koupit jen ve státních obchodech Vinmonopolet, v obou případech velmi draze.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Severní Skandinávie

Treky a túry tohoto zájezdu jsou většinou středně náročné a vyžadují střední fyzickou zdatnost. Převýšení zpravidla nebývá velké, náročnější je spíše terén, který je všeobecně hůře prostupný kvůli malé návštěvnosti a velké členitosti krajiny. Místy se může vyskytnout obtížnější skalnatý terén, suťová pole, sníh, bažinatý povrch, případně potřeba přebrodit vodu. Délka celodenní etapy se pohybuje v rozmezí 15-20 km. Turistika je v programu většinou proložena volnějšími dny, alternativy k túrám však zpravidla neexistují z důvodů odlehlosti navštívených oblastí a velmi omezenému množství turistických stezek. Pokud budete chtít absolvovat dvoudenní trek 9.-10. den, počítejte s tím, že je třeba si stan a spacák na místo nocování přinést na zádech. Alternativou je pouze jednodenní túra k jezeru Åndervatnet a nocleh v kempu, kam během dopoledne druhého dne dorazí první skupina.

Severní Skandinávie

 

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - pohodová turistika

Perla středomoří - přírodní krásy, města, moře, kaskády a tůně

Norské hory a krásy přírody - letecky

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy

Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy

Přírodní perly západního Norska

Fjordy, vodopády, ledovce a národní parky

Přírodní perly západního Norska - letecky

Fjordy, vodopády, ledovce a národní parky