Turistika na Tenerife

Jednodenní túry na ostrově věčného jara (Kanárské ostrovy)

Zájezd Turistika na Tenerife v letošním roce nepořádáme, zkuste se podívat na obdobný zájezd na Tenerife.
Pod názvem Tenerife, největšího z Kanárských ostrovů, si mnozí představí jen přeplněné pláže a davy tlustých, rudobřichých plážových povalečů. Přitom právě Tenerife je ideálním cílem pro ty z nás, kdo i v zimním období chceme chodit po nádherných a liduprázdných horách a užívat si přitom teplé počasí a sluníčko. Zkraťme si zimu a pojeďme jaru naproti!

Čekají nás několikahodinové až celodenní túry různých obtížností, každý den poznáme jiný typ krajiny od porostů subtropické flóry, přes horský mlžný les až po sopečnou krajinu plnou bizarních skalních formací, divoké soutěsky, neuvěřitelné výhledy a osamělé pláže. Příroda Tenerife je skutečně nesmírně pestrá a stejně pestré budou i naše vycházky. Cestovat po ostrově budeme pronajatým mikrobusem a spát na opuštěných tábořištích. Program je velmi nabitý, celé dny budeme na nohách, ale občas (za odměnu) můžeme zajít do některé z místních hospůdek.

Zájemci o ještě náročnější program si mohou pobyt na Tenerife o týden prodloužit a zúčastnit se podstatně náročnější akce Treking na Tenerife, která na tento zájezd přímo navazuje a jejíž součástí je kromě přechodu ostrova „natěžko“ i výstup na nejvyšší horu Španělska, Pico de Teide (3718 m). Spojením obou akcí si užijete dva týdny kvalitní turistiky za cenu jedné letenky a poznáte úplně vše z krásné přírody ostrova Tenerife.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Přílet na Tenerife. Túra po horském vodním kanále soutěskami a temnými štolami k strmé skalní stěně Ladera de Güímar. Možnost návštěvy tzv. pyramid z Güímaru, o kterých norský badatel Thor Heyerdahl vyslovil teorii, že se jedná o kultovní místa původních obyvatel Guančů. Přejezd po úzkých klikatých silnicích do pohoří Anaga.
  • 2. den: Celodenní túra v pohoří Anaga, kde se projdeme po vrcholovém hřebeni porostlém tajemným mlžným lesem se stromy porostlými mechy a lišejníky a kolem obrovských skalních útvarů sestoupíme k pobřežním útesům.
  • 3. den: Podnikneme náročnou túru k opuštěné pláži Playa de Antequera, poté přejedeme k pláži Playa de San Roque se skalnatým poloostrovem uzavírajícím zátoku. Na závěr dne krátce navštívíme vesničku Taborno na úpatí stejnojmenného vrcholu, který je též nazýván „Matterhorn Tenerife“. Vesnice má polohu orlího hnízda s úžasným výhledem. Zajímavostí jsou dosud užívaná skalní obydlí.
  • 4. den: Celodenní túra po starém poutním chodníku Candelaria, opět s velkolepými výhledy. V půlce trasy nás bude čekat mikrobus, takže ti, kteří budou příliš unaveni, nemusí nutně túru dokončit celou.
  • 5. den: Celý den se budeme pohybovat ve vulkanické krajině NP Caňadas del Teide plné písečných a lávových plání se sopečnými kuželi a neuvěřitelnými skalními útvary, v těsné blízkosti nejvyšší hory Tenerife i celého Španělska, Pico de Teide (3 718 m). Vydáme se ke skalní „pevnosti“ Risco de la Fortaleza, projdeme se podél úpatí skalních stěn centrální kaldery mezi obrovskými lávovými poli, navštívíme skalní formace Roques de García a na závěr dne vystoupáme na vulkanický kužel Montaňa Reventada. Zájemci mohou vyjet lanovkou na Pico de Teide - pěší výstup na tuto horu je plánován o týden později na akci Treking na Tenerife).
  • 6. den: Přesuneme se do pohoří Teno a divokou soutěskou Barranco de Masca se vydáme na sestup k pobřeží a výstup zpět. Večer vystoupáme na další z vulkánů, Volcan Garachico, jehož černé lávové svahy kontrastují se světlezelenými borovicovými lesy a vytvářejí nádherný obraz krajiny.
  • 7. den: Přejedeme pohoří Teno po nekonečných klikatých a úzkých silnicích a podnikneme vycházku k majáku na mysu Punta de Teno.
  • 8. den: Odlet domů.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Táboření ve vlastních stanech na veřejných tábořištích, která jsou velmi skromná (neexistují sprchy ani WC!) a v tuto dobu obvykle prázdná. Tábořiště jsou vybavena studenou pitnou vodou z kohoutku a často grilovacími koutky.

Stravování: Stravu si připravuje každý sám, je vhodné si vzít s sebou jídlo na celý týden. Možnosti dokoupení potravin jsou, vzhledem k programu a místům, kde se budeme pohybovat, omezené. Je možné občas navštívit místní hospůdky, cena večeře od 8 euro. Plynové bombičky na vaření koupíme první den po příletu. Problémem na Kanárských ostrovech je nedostatek vody, je nutné mít s sebou nádobu na vodu, nejlépe vodní vak nebo malý kanystr.

Fotky: Aleš Paděra - Tenerife 2006.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Turistika na Tenerife:

Akce je vhodná pro každého průměrně zdatného turistu. Je vždy možné se některé vycházky nezúčastnit, event. absolvovat zkrácenou nebo náhradní variantu. Nutností jsou kvalitní rozchozené pohorky a při některých túrách se velmi hodí trekové hůlky. Akce není vhodná pro jedince trpící závratěmi. Přestože průměrná teplota na Tenerife v březnu je 21°C přes den a 14°C v noci, je třeba si uvědomit, že v nadmořské výšce, ve které se budeme pohybovat i tábořit (1500-2500 m.n.m.), se počasí může rychle změnit a ačkoliv zde po většinu roku panuje příjemné teplé počasí, může (ale nemusí) nás překvapit i déšť, sníh a noční mráz. Tomu je potřeba přizpůsobit oblečení a další vybavení. Problémy s obtížným hmyzem na Tenerife nejsou a nežijí tu ani žádné nebezpečné druhy zvířat.

Co s sebou: Platný cestovní pas, zdravotní připojištění (je vhodné i připojištění pro případ krádeže zavazadel ze zaparkovaného vozidla), stan, teplý spacák, karimatku, nádobu na vodu, vařič, ešus, jídelní příbor a přiměřené zásoby jídla, kapesní svítilnu včetně náhradních baterií, krém proti sluníčku, sluneční brýle, skládací trekingové hůlky, kvalitní pohorky, event. i boty na přezutí (sandály). Oblečení volte univerzální - šortky s tričkem, ale i něco pro případ deště, sněhu a mrazu. Šátek nebo čepici proti sluníčku a větru. Malý batůžek na vycházky.

Ceny: Orientační ceny některých potravin: chléb 1 kg - 1,5 eur, voda 1,5l - 0,5 eur, pivo 0,5l - 0,7 eur, běžné druhy ovoce a zeleniny: 1 kg - 1-2 eur. Teplé jídlo v restauraci - od 8 eur.

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Korsika - horská turistika

Perla středomoří - nejvyšší hory, přírodní krásy, města a moře

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Hory a moře Korsiky

Turistika a koupání v okolí Corte a Porta