Apuseni - Vladeasa a Bihor

Propastné a Hříběcí hory (Rumunsko)

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 15.08.2014 - 24.08.2014
 • 10 dní
 • 4800 Kč
 • 321
 •  
 •  
 •  

Bihor - Propastné hory ...kraj ponorných řek v Západních Karpatech, kraj pastí v horách Apusenských: nikde v Rumunsku není skvělejší říše vod, které se propadají do země, a vod, které z ní vyvěrají, vod, které mizí v jeskyních a kdesi z jiných opět vytékají...
Vladeasa - Hříběcí hory ...bílí koně, hnědé strže, černí koně, bílé mraky, hnědí koně, černé lesy. Zelené trávy, šimlovatí koně. Pastviny do nedohledna, tři dny jsme nepotkali nepastýřskou duši... pastviny s dřevem a dálkami pro tisíce letních táborů, ale liduprázdno...
(Miroslav Nevrlý: Karpatské hry)

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Vydáme se do divokých soutěsek, potemnělých kaňonů a staneme tváří v tvář opravdovým přírodním zázrakům. Neuvěřitelné propletence jeskynních systémů, kterými se dá celé hodiny procházet, lze najít takřka na každém kroku. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetatile Ponorului, Ponorné hrady. Na severním okraji planiny Padiš projdeme skrze jeskyni Radesei se skalními okny ve stropě do kaňonu Somesul Cald. Divoké stěny této soutěsky se budou místy tyčit až 300 m nad naše hlavy. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poina Ponor. Přes šťavnaté pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, se dostaneme až k vývěru Galbeny, Žluté řeky, a projdeme jejím kaňonem. Neopomeneme navštívit tajuplnou ledovou jeskyni Focul Viu, Živý oheň, a známou ledovou jeskyni Scarisoara.

Přejdeme hlavní hřeben pohoří Vladeasa a dostaneme se do krasové části pohoří Bihor. Jedná se o zájezd patřící relativně mezi lehčí přechody rumunských hor. Natěžko absolvujeme úvodní 2,5denní a závěrečný 2,5denní přechod. Mezi oběma přechody budeme chodit 2,5 dne nalehko, kdy necháme postavené stany na tábořišti, na němž bude k dispozici i náš autobus k doplnění zásob. Denně strávíme na túrách nejčastěji 7-9 hodin včetně pauz. Denní převýšení je různorodé, ale relativně nízké, nejčastěji mezi 200-600 m denně ve výstupu a totéž v sestupu. Nocovat budeme ve vlastních stanech v přírodě na osvědčených místech. Do oblasti Apuseni jede i zájezd s turistikou "nalehko" Apuseni - rumunský kras.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 18 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Výstup z vesničky Bologa kolem chaty Vladeasa na hřeben, nejvyšší vrchol Vladeasa (1836 m). (9 hod, ↑ 1250 m, ↓ 300 m)
 • 3. den: Přechod po hřebeni Vladeasa opuštěnými travnatými pláněmi stále k jihu. K večeru překonání sedla oddělujícího Vladeasu od Bihoru a nocleh v krasovém království. (8 hod, ↑ 300 m, ↓ 400 m)
 • 4. den: Výlet nalehko tunelovou jeskyní Cetatile Radesei a okruhem kolem soutěsky Somesului Cald, Teplý Someš, brodění vodou. Přesun na tábořiště La Grajduri, setkání s busem, táboření na 3 noci. (4 hod nalehko, 3 hod natěžko, ↑ 200 m, ↓ 400 m)
 • 5. den: Ohromující túra přes Ponorné hrady Cetatile Ponorului a průchod největší jeskynní branou v Evropě k řece v podzemním tunelu spojujícím jednotlivé propasti Ponorných hradů. Odpoledne propasti Av. Negru, Av. Gemanata, Av. Acoperit a Av. Pionerilor s návratem přes Poianu Ponor. (7 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 6. den: Túra přes vyhlídku Piatra Galbenei a ledovou jeskyni Focul Viu, soutěskou Galbeny kolem nádherných vodopádů až k jejímu vývěru, zpět přes propast Bortig. (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
 • 7. den: Jeskyně Pestera Neagra a P. Barsa, odpoledne přechod natěžko k chatě Cabana Padis. (4 hod nalehko, 2 hod natěžko, ↑ 250 m, ↓ 50 m)
 • 8. den: Lesem a travnatými pláněmi pod vrcholek Virful Batrana do sedla u propasti Batrana. Přechod přes poiany (pastviny) s čilým dřevařským ruchem, loučky se salašemi a kolem malebných roubenek. (8 hod, ↑ 400 m, ↓ 550 m)
 • 9. den: Prohlídka největší zaledněné jeskyně Bihoru Scarisoara. Ve vesnici Girda de Sus setkání s autobusem (4 hod, ↓ 450 m). V Baile Felix či Oradei zasloužený relax v termálech a nákupy. Noční přejezd Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 8 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Ve vlastních stanech v přírodě na předem vyhlédnutých a osvědčených místech. La Grajduri funguje jako veřejné tábořiště. Na místech noclehů je vždy v dosahu zdroj pitné vody. Každý den je možné rozdělat oheň.

Stravování: Převážně z vlastních zásob. Na La Grajduri, na chatě Padis a na závěr v Girda de Sus bude možnost dokoupit základní potraviny (chléb, sladkosti, ovoce, zelenina) a v hospůdkách je možné dát si pivo a rumunské speciality. Ceny jsou podobné jako u nás. Na tábořišti La Grajduri (4. den večer - 7. den dopoledne) můžeme doplnit zásoby z našeho autobusu.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Rumunsko - informace o zemi

Cena zájezdu Apuseni - Vladeasa a Bihor

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, případné poplatky za táboření, průvodce, elektronické informační materiály, bečku, pojištění storna zájezdu a pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje (ceny z roku 2013): volitelné výdaje: vstupné do jeskyně Scarisoara 7 lei, vstupné do termálů v Oradei 9 lei nebo aquapark v Baile Felix 20 lei; příplatek za dvousedadlo v buse 1500 Kč; kurz: 1 RON = 5,78 Kč (září 2013)

 

Fotky z minulých zájezdů Apuseni - Vladeasa a Bihor: Petr Drápal - Apuseni: Bihor a Vladeasa 2002, Martin Kučera - Apuseni: Vladeasa a Bihor 2005, Klára Vlčková - Apuseni 2008, Vít Ditrich - Apuseni - Vladeasa a Bihor 2007, Peter Šrank - Rumunsko 2009.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Apuseni - Vladeasa a Bihor

Jedná se o zájezd patřící relativně mezi lehčí přechody rumunských hor, natěžko absolvujeme úvodní 2,5denní přechod a závěrečný 2,5denní přechod. Mezi oběma přechody budeme chodit 2,5 dne nalehko. Po dobu obou přechodů si poneseme vše důležité na zádech. Důležitá je proto volba batohu a hlavně jeho obsahu. Naše putování povede ve výšce 500-1600 m. Denně strávíme na túrách nejčastěji 7-9 hodin včetně pauz. Denní převýšení je různorodé, ale relativně nízké, nejčastěji mezi 200-600 m, a to ve výstupu i v sestupu. Zdaleka největší převýšení představuje nástup na hřeben Vladeasy v úvodu, 1250 m výškových metrů. S autobusem se potkáme na tábořišti La Grajduri, kde budeme od 4. dne večer do 7. dne dopoledne. Při průzkumech jeskyní a průstupu soutěskami (fakultativní výlety nalehko) je třeba počítat s lehčím lezením a broděním. Náročnost jednotlivých soutěsek záleží na stavu vody, někdy je cesta jištěná řetězy. Vzhledem k tomu, že v soutěskách občas narazíme na řetězy, doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh. Např. připojištění sportovec u Generali nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Zájezdy a aktivní dovolená: Apuseni - Vladeasa a Bihor

Podrobnější informace o průběhu zájezdu najde zde - Rumunské přechody hor.

Pro inspiraci: vybavení na vícedenní přechod hor

Mimo výše uvedené věci zdůrazňujeme: sandály (vhodné pro brodění vodou - doporučujeme "páskáče"), baterku a dostatek baterií a pro ty, kteří chtějí jeskyně prozkoumávat důkladněji, i odpovídající oblečení. Na tomto zájezdu je na rozdíl od ostatních přechodů rumunských Karpat možnost utratit na několika místech nějaké peníze - orientační ceny v Kč: pivo 10-20 Kč, chleba 15 Kč, oplatky 6-15 Kč, sýr asi 70-100 Kč/kg, kořalka 60-100 Kč/l. Podrobnější informace o odjezdu a o tom, co si vzít s sebou, obdržíte e-mailem nejpozději 14 dní před odjezdem na zájezd.

Mapa k zájezdu Apuseni - Vladeasa a Bihor


Zobrazit mapu zájezdu Apuseni: Vladeasa a Bihor na větší mapě maps.google.cz

Informace o počasí a podnebí v Rumunsku - Rumunsko - počasí

Apuseni - Vladeasa a Bihor

Vladeasa Soutěska Cheile Galbenei - Žluté Galbeny Apuseni - polodivocí koně Bihor - Somesul Cald
Bihor Soutěska Cheile Galbenei - Žluté Galbeny Apuseni - rumunský kras V kostele v Girda de Sus Vstup do Ponorných hradů Vyhlídka Piatra Galbenei Atmosféra tábořiště La Grajduri Rumunské dobroty Vladeasa Soutěska Cheile Galbenei - Žluté Galbeny
 
 

©2014 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy