Tropické Borneo

Exotika ostrovní Malajsie, Singapur a Brunei

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2-3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 28.03.2015 - 20.04.2015
 • 24 dní
 • 74000 Kč
 • 9452
 •  
 •  
 •  

Dobrodružná cesta za cíli vašich odvážných snů, do pohádky malajské ostrovní přírody exotického světa jihovýchodní Asie. Čekají nás tropické pralesy a džungle s masožravými láčkovkami, orchidejemi, orangutany, zoborožci i endemickými nosatými opicemi, plavby po tropických řekách se vzácnými krokodýly, výpravy za původními domorodými kulturami, žijícími ve stovky metrů dlouhých komunitních domech na kůlech, výstup na nejvyšší vrchol Bornea - skalnatý masiv Mt. Kinabalu, tropické jeskyně obřích rozměrů, světově unikátní, až 40 m vysoký "kamenný les" vápencových špicí Pinnacles, parádní šnorchlování na podmořských korálových zahradách, divoká skalnatá pobřeží i přírodní kouzelné pláže, exotické pokrmy, které jste nikdy neochutnali... Jistě vás zaujme i sultanát Brunei, který je kontrastní svou polohou na vodě a zlatem se blyštícími kopulemi monumentálních mešit, a Singapur, nejpestřejší město JV Asie se světem mrakodrapů a neuvěřitelnou směsí asijské kultury, čínskými čtvrtěmi s buddhistickými chrámy, indickou čtvrtí s hinduistickými obřady a arabskou oblastí s muslimy. Přestaňte o exotice jen snít. Pojeďte!

Akce je určena pro skupinu cca 10 osob. Program je kombinací turistiky tropickou přírodou, po horách, pralesích a národních parcích s aktivním poznáváním exotické kultury (včetně původních kmenů Bornea), náboženství, života, vesnické i městské architektury. Nutný je smysl účastníků pro dobrodružství. Náročnost celého pobytu i treků ovlivňuje vlhké a horké tropické klima. Většina turistiky je nalehko formou jednodenních nenáročných túr. Výjimkou jsou relativně obtížnější výstupy na Pinnacles a na Mt. Kinabalu, které však není nutné absolvovat. Na místě absolvujeme celkem 4 přelety, k ostatním přesunům využijeme všechny druhy místní veřejné dopravy, z nichž nejzajímavější je doprava loděmi na řekách i na moři a motorovými kanoemi na řekách. Ubytovaní budeme v hostelech a cestovatelských hotýlcích, dále také v komunitním longhousu u původních kmenů ostrova, v horské chatě, v hostelových chatkách v džungli. Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, poznáme místní kuchyni.

Předběžný program zájezdu

 • 1.-2. den: Let z Prahy či z Vídně (dle aktuální nejvýhodnější nabídky letenek) do různorodého ostrovního Singapuru. Pravý úvod do Asie: Večerní atmosféra v indické čtvrti Little India, pestrý hinduistický chrám Sri Veeramakaliaaman, indické placky Dosai. Fascinující noční Singapur, světelná a vodní show s pozadím nasvícených mrakodrapů.
 • 3. den: Singapur. Budhistický chrám Kuan Im Thong Hood Cho s čínskými vůněmi. Sultánova mešita v muslimské čtvrti. Jedinečný výhled z mrakodrapu ve tvaru lodi Marina Bay Sands na město - hypermoderní centrum architektonických zázraků. Divadlo Esplanade ve tvaru tropického durianu a socha Merliona. Historická koloniální čtvrť Sira Rafflese. Čínské miniměsto Chinatown. Přelet na malajské Borneo do Kuchingu z Johor Bahru nebo ze Singapuru.
 • 4.-5. den: Malajský stát Sarawak. Kuching - město s názvem "Kočka". Tambangy na řece. Muslimský hřbitov u mešity, čínské chrámy v Chinatownu. Den a půl v jednom z nejlepších bornejských NP - Bako. Plavba podél skalnatého pobřeží s divokými útvary. Chodníky na kůlech mezi porosty mangrove s chůdovitými kořeny. Vzácné nosaté opice Proboscis - bornejští endemité. Drzí makakové. Podvečerní romantické koupání v zátoce Paku. Trek přes tropický prales na suché plošiny Kerangas se stovkami masožravých exotických láčkovek. Pod vysokými skalními útesy koupání na kouzelné pláži Telok Pandan Kecil. Pobřežní skály úžasných barev a tvarů.
 • 6.-9. den: Výprava za tradičními obyvateli Bornea. Z Kuchingu lodí přes moře do Sibu. "Raketovité" lodě po mohutné řece Batang Rejang, které jsou schopny překonávat i menší peřeje na horním toku. Ojedinělý zážitek. Přes Kapit do Belagy. Atmosféra pravého asijského tržiště - exotické ovoce a zelenina, ryby, kuřata, malajské smaženky, ... (Při teoreticky možném nízkém stavu vody je třeba ze Sibu do Belagy volit pozemní cestu.) Komunitní život v dřevěných, stovky metrů dlouhých domech na kůlech - unikátní longhouse. Realita života původních obyvatel Bornea - Kayanů, Kenyahů a Kejamanů. Tradiční tetování. Protažené ušní lalůčky. Žvýkání betelového oříšku. Návštěva a nocleh v longhousech. Exotické jídlo od místních na podlaze longhousu. Doprava kanoemi po řekách uprostřed džungle. Džípem přes hory do NP Niah Caves. Grandiózní jeskyně Great Cave uprostřed pralesa.
 • 10.-13. den: Z Miri kratší let do pralesa. Nejnádhernější NP Mulu. Nový pohled do tropického pralesa z unikátního visutého lanového chodníku, vedeného vysoko v korunách stromů. Jeskyně gigantických rozměrů. Milionová mračna za soumraku vylétávajících netopýrů. Tropičtí motýli. Denní i noční zvuky džungle. Kanoemi po řece na východiště dvouapůldenního treku - tropickým pralesem se závěrečným zážitkovým výstupem za divem Bornea, fascinujícím "kamenným lesem" vápencových špicí Pinnacles. Přelet zpět do Miri, rybí trh, přesun do Bruneje.
 • 14. den: Bandar Seri Begawan, úchvatné hlavní město sultanátu Brunei. Živé ranní tržiště s pestrou směsí sušených ryb, tropického ovoce a prodávajících muslimek. Kampung Ayer - dřevěné město a život na vodě - čtvrtě a "uličky" na kůlech, kanály, průplavy, škola či benzinka na vodě. Ohromující svět objevovaný ve vodním taxi. V kontrastu stojí bohatství monumentálních mešit - bělostné Omar Ali Saifuddien v noci s nádherně nasvětlenou replikou lodi na laguně a zlatem se lesknoucí Hassanil Bolkiah. Exotická večeře - placka Murtabak.
 • 15. den: Z Bruneje lodí po moři přes ostrov Labuan do malajského státu na Borneu - Sabah, do Kota Kinabalu. Večer přejezd minibusem do národního parku Kinabalu.
 • 16.-17. den: Dvoudenní výstup na nejvyšší vrchol Bornea, překrásný žulový čtyřtisícový masív. Horským tropickým pralesem se stromovými kapradinami, epifyty, orchidejemi a láčkovkami až do rododendronového lesa s girlandami lišejníků. Nocleh na horské chatě. Brzký ranní výstup, který je snazší, než naznačuje nadmořská výška. Mt. Kinabalu - 4095 m! Překrásný východ slunce z vrcholu a hra tropických barev. Mohutné podvrcholové skalní plotny, tvarově zcela unikátní hora.
 • 18. den: Relax v horkých pramenech Poring Hot Springs. Návštěva motýlí farmy a ibiškové zahrady, procházka k vodopádu. Snad budeme mít štěstí na květy raflésie - největší v rostlinné říši.
 • 19.-20. den: Setkání s orangutany (silně ohroženými primáty s výskytem pouze na Borneu a Sumatře) žijícími v džungli kolem záchranného centra Sepilok u Sandakanu. Řeka Sungai Kinabatangan. Nejlepší pozorování zvířat a divokého života tropů snad v celé JV Asii! 2 noci v džungli v chatičkách na kůlech. Při vodním safari i pozemních denních i nočních výletech v džungli uvidíme určitě některé z 8 druhů zoborožců s mohutným zobákem, orly, volavky, tropické ledňáčky, nosaté opice, makaky, je tu šance na krokodýly, varany, orangutany, gibony, anhingy, cibetky, při velkém štěstí i na vzácné slony. Chcete si užít i rybaření na tropické řece?
 • 21.-22. den: Ráno odjezd ze Sungai Kinabatangan. Semporna - nocleh v bajauském sídle v hotelu na kůlech nad mořem. Atmosféra filipínských marketů, život na vodě, domky a vesničky rybářů postavené na kůlech daleko v moři. Skvělý živý trh s rybami a plody moře. Divočejší obraz Sabahu. Plavba na malý tropický ostrůvek Sibuan s rybářskými chýšemi na kůlech, písčitou pláží a úžasně teplou vodou. Podmořský barevný svět tropů v Celebeském moři, jedno z nejfantastičtějších šnorchlování na světě (nedaleko od světově proslulé potápěčské lokality, ostrova Sipadan). Šance spatřit mořské želvy.
 • 23.-24. den: Letecký návrat z Tawau. Dle letových řádů let do Singapuru přes Kota Kinabalu nebo přes Kuala Lumpur. Odlet do Evropy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Ve městech a vesnicích hostely a levnější cestovatelské hotýlky, dále komunitní longhouse u původních kmenů ostrova, horská chata na Mt. Kinabalu, jednoduché chatky v džungli. Každopádně se jedná o standardní, čisté cestovatelské ubytování, často o společné pokoje hostelového typu.

Stravování: Do JV Asie není třeba vozit žádné jídlo z Evropy. Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, odvážní i v pouličních krámcích (ty jsou často nejlepší!). Na 3 místech je strava (plná penze) v ceně zájezdu, celkem 16 jídel - v Belaze, při výstupu na Mt. Kinabalu a v džungli u řeky Kinabatangan. Budeme moci ochutnat všechny chutě JV Asie - nejčastější Mee goreng a Nasi goreng - smažené nudle a smaženou rýži, další čínská jídla, indickou kuchyni s curry a plackami Dosai, specialitky jako Murtabak a Sate, mořské plody, nejroztodivnější tropické ovoce. Většinou se dají jíst i zcela normální jídla, jako třeba ayam, nasi, ikan či sayur - základy malajštiny se naučíte brzy a snadno. Věci na vaření s sebou rozhodně brát nebudeme, také proto, že suroviny na vaření vyjdou dráž, než jídla v místních restauracích. Ceny jídel jsou mírné a nižší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Pozemní doprava ctí expediční styl cestování, využijeme všechny druhy místní veřejné dopravy - minibusy, autobusy, středně velké lodě na řekách a na moři, motorové kanoe na řekách, džíp, metro v Singapuru, příp. taxíky a jiné formy místního transportu. Při pozemním transportu budeme mít nejčastěji minibus domluvený jen pro nás. Přejezdy místní dopravou jsou na Borneu z větší části pohodovější, než je v JV Asii obvyklé. Na Borneo a z Bornea poletíme z Malajského poloostrova a další let je do nepřístupného NP Mulu.
Cestovní doklady: Do všech navštívených zemí je potřeba mít cestovní pas platný ještě min. 6 měsíců po návratu do ČR. Čeští občané nepotřebují pro cesty do Malajsie, Singapuru ani Bruneje víza.
Očkování: Důrazně doporučujeme minimálně cestovatelskou klasiku - hepatitida A+B, břišní tyfus a tetanus. Nutná jsou antimalarika.

Průvodce: Průvodcem a garantem expedice je Tonda Hrabica, cestovatel a zkušený průvodce, který 5 let úspěšně vedl vlastní CK. Jezdí a provádí světem i Evropou, vede horské i poznávací akce. Oblast JV Asie navštívil již cca 8x, na Borneu průvodcoval tuto expedici v letech 2006, 2010, 2011 a 2012. Průvodce rád poskytne zájemcům o expedici bližší info na emailu a.hrabica(zavináč)gmail.com.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Tropické Borneo

Cena 74000 Kč = 54000 Kč za zájezd + cca 20000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší)
1. záloha: 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 20000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 54000 Kč zahrnuje: místní lety z Malajského poloostrova na Borneo a zpět: Singapur (či Johor Bahru) - Kuching a Tawau-Singapur (či Johor Bahru nebo Kuala Lumpur), letenky do NP Mulu (Miri-Mulu a zpět), kompletní místní pozemní i vodní dopravu (v rámci programu), kompletní ubytování, českého průvodce, místní průvodce (po longhousech v okolí Belagy, v Gunung Mulu, na Mt. Kinabalu, na Sungai Kinabatangan), stravu v longhousech u Belagy (5 jídel), stravu při výstupu na Mt. Kinabalu (5 jídel), stravu na Sungai Kinabatangan (6 jídel), jednoduchou snídani v nĕkterých hostelech (cca 4x), vstup na vyhlídku z mrakodrapu Marina Bay Sands v Singapuru, vstupy do NP (Bako, Niah Caves, Mulu, Kinabalu), noční procházky džunglí s rangerem (Bako, Mulu), dary v longhousech, vstupy do jeskyní v Mulu, lanový chodník v Mulu, permit k výstupu na Mt. Kinabalu, pojištění na Mt. Kinabalu, vstup do horkých pramenů Poring, vstup do motýlí farmy v Poring, vstup do Sepiloku, rybaření na Sungai Kinabatangan, půjčení vybavení na šnorchlování v Semporně, případné úschovy batohů, elektronické informační materiály, organizační zajištění, pojištění CK proti úpadku

Cena 54000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy na Malajský poloostrov (cca 20000 Kč včetně tax), dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň); volitelné výdaje: výše neuvedenou stravu, pojištění storna zájezdu a nic, co není výše výslovně uvedeno

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2-3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Fotky z minulých zájezdů Tropické Borneo: Jan Tupý - Borneo 2011 1. část, Borneo 2011 2. část

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Tropické Borneo

Náročnost celého pobytu i treků ovlivňuje vlhké a horké tropické klima. Turistika po národních parcích, pralesích a horách se střídá s aktivně poznávacím a odpočinkovým programem. Většina turistiky je provozována nalehko formou jednodenních túr náročnosti 2. Výjimkou je výstup pod Pinnacles a pod Mt. Kinabalu, kde spíme na chatách a poneseme na ně trochu více věcí na 2 dny, ale pořád se jedná o túry prakticky nalehko. Výstup na Pinnacles je náročnější technicky (velmi strmé, i lezení po žebřících a kramlích skalnatým terénem) - náročnost 3-4. U výstupu na Mt. Kinabalu se jedná o velké převýšení (celkově za 2 dny 2300 m nahoru a totéž dolů) a vyšší nadmořskou výšku - náročnost 3-4. Vyšší nadmořská výška na Mt. Kinabalu pro většinu účastníků nebývá zásadní problém, sníženou výkonnost však pocítí každý. Obě tyto relativně náročnější túry je možné vynechat či částečně nahradit.

Jak se sbalit na Borneo: Nepotřebné věci budeme mít v době všech túr uloženy zpravidla na místě ubytování. Během přesunů a transportu budeme často přenášet naše kompletní zavazadla a manipulovat s nimi, často je třeba dojít na ubytování, absolvovat různé přesuny, proto je nutné mít vše sbaleno do jednoho středního (co nejlehčího) batohu a k tomu mít malý, lehko sbalitelný batůžek na túry i do měst. Neponeseme s sebou stan ani žádné věci na vaření, žádné zbytečnosti ani objemné teplé oblečení, nepotřebujeme ani karimatky či spacáky, nepovezeme jídlo z Evropy, ani nebudeme z batohu dělat velkou zásobárnu jídla na místě. Charakter akce umožňuje omezit velikost a váhu batohů na naprosté minimum.

Letenky: Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Cena kolem 20 tis. Kč je spíše orientační, může být nižší i vyšší. Místo odletu zvolíme s přihlédnutím k ceně letenky. Pokud máte zájem, je možné při koupi letenky vyřídit i pojištění storna letenky pro případ nemoci.

Cestovní formality: Do všech navštívených zemí je potřeba mít cestovní pas platný ještě min. 6 měsíců po návratu do ČR. Čeští občané nepotřebují pro cesty do Malajsie, Singapuru ani Bruneje víza.

Očkování na Borneo: Důrazně doporučujeme minimálně cestovatelskou klasiku - hepatitida A+B, břišní tyfus a tetanus. Nutná jsou antimalarika.

Počet účastníků expedice na Borneo: Maximální počet účastníků je 10 osob včetně průvodce.

Schůzka účastníků expedice na Borneo: Cca 2 měsíce před akcí se uskuteční nepovinná schůzka účastníků s průvodcem, který s vámi probere akci do detailů, poradí co s sebou, zodpoví dotazy + seznámíte se před akcí navzájem.

Pojištění storna zájezdu: Pokud máte zájem o pojištění storna, můžete ho uzavřít např. zde - www.pojisteni.com. Pozor na to, před čím vás pojištění storna neochrání.

Další podobné zájezdy:

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek s oslíky v Himálaji (Indie)


45200 Kč
Detail zájezdu

 • 22.08.-07.09.
Maroko - Vysoký Atlas

Maroko - Vysoký Atlas

Vysoký Atlas, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebi


27000 Kč
Detail zájezdu

 • 02.09.-15.09.
Kilimanjaro, Mt. Meru a safari


99000 Kč
Detail zájezdu

 • 03.10.-18.10.
Národní parky Nového Zélandu

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další


85000 Kč
Detail zájezdu

 • 14.11.-08.12.
Etiopie - nejbizarnější kmeny Afriky


57000 Kč
Detail zájezdu

 • 28.11.-12.12.
Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní


52000 Kč
Detail zájezdu

 • 17.06.-06.07.
 

Tropické Borneo

Ostrov Sibuan - děti si hrají před domem Tropický západ slunce Sepilok - orangutan Singapur - mrakodrap Marina Bay Sands
 

Tropické Borneo

Kinabatangan - výhled z chatky v džungli Kinabatangan - večeře ...a po večeři večírek Semporna - rybí trh Grilované ryby a plody moře Semporna Semporna - rybářské chatrče na kůlech Semporna - náš hotel na kůlech Ostrov Sibuan Ostrov Sibuan - odpočinek v tropickém ráji Šnorchlování na Sibuanu - korály Šnorchlování na Sibuanu - hvězdice Šnorchlování na Sibuanu - hvězdice Ostrov Sibuan Ostrov Sibuan Tradiční tetování a protažené ušní lalůčky Ledňáček Varan NP Bako - kahau nosatý NP Mulu - agama NP Mulu - svítilka NP Bako - láčkovky Mt. Kinabalu - láčkovky Raflesie Kuching - město jménem NP Mulu - průhled z jeskyně Deer Cave: profil Abrahama Lincolna NP Mulu - lanový mostek
 
 

©2015 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy