Tropické Borneo

Exotika ostrovní Malajsie, Singapur a Brunei

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 18.03.2016 - 10.04.2016
 • 24 dní
 • 74000 Kč
 • 945
 •  
 •  
 •  

Cesta za cíli vašich odvážných snů, do pohádky malajské ostrovní přírody. Navštívíme exotický svět jihovýchodní Asie, Sarawak a Sabah - malajské státy na Borneu. Čekají nás túry tropickými pralesy s masožravými láčkovkami a kvetoucími orchidejemi, budeme pozorovat endemické orangutany a nosaté opice, makaky, zoborožce i varany. Poplujeme po tropických řekách se vzácnými krokodýly. Vystoupáme na skalnatý masiv Mt. Kinabalu, nejvyšší vrchol Bornea, i na vyhlídku na unikátní "kamenný les" vápencových špicí Pinnacles. Prozkoumáme tropické jeskyně obřích rozměrů, z nichž vylétávají milionová hejna netopýrů. Podnikneme výpravy za původními domorodými kulturami, žijícími ve stovky metrů dlouhých komunitních domech na kůlech. Budeme šnorchlovat na podmořských korálových zahradách, užijeme si přírodních kouzelných pláží. Vyzkoušíme exotické pokrmy, které jste nikdy neochutnali. Zaujme vás i sultanát Brunei kontrastující svými vesnicemi na kůlech nad vodou se zlatem se blyštícími kopulemi opulentních mešit. Poznáme i pestrý Singapur se světem hypermoderních mrakodrapů a směsí asijské kultury - buddhistické, hinduistické a islámské. Přestaňte o exotice jen snít. Pojeďte!

Akce je určena pro skupinu do 10 osob. Pěší turistika po národních parcích, pralesích a horách se střídá s aktivně poznávacím a odpočinkovým programem. Nutný je smysl účastníků pro dobrodružství. Náročnost celého pobytu a pěších túr ovlivňuje vlhké a horké tropické klima. Pěší túry jsou nalehko, většinou relativně méně náročné s trváním 3-6 hodin včetně přestávek. Výjimkou jsou relativně obtížnější výstupy na Pinnacles a na Mt. Kinabalu, které je možné nahradit jiným programem. Na Borneu se budeme pohybovat smluvními mikrobusy, do NP Mulu poletíme. Nejzajímavější formou dopravy jsou časté plavby na lodích po řekách i na moři. Ubytovaní budeme v hostelech a cestovatelských hotýlcích, dále v komunitním longhousu u původních kmenů ostrova, v horské chatě a v hostelových chatkách v džungli. Po celou dobu se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, kde poznáme místní kuchyni. Po některé dny je strava zahrnuta v ceně zájezdu.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy směr JV Asie, přílet do Singapuru. Fascinující noční velkoměsto - světelná a vodní show s pozadím nasvícených mrakodrapů.
 • 3. den: Singapur - pěší prohlídka. Indická čtvrť Little India a čínské miniměsto Chinatown, hinduistické a buddhistické chrámy. Sultánova mešita v muslimské čtvrti. Výhled z mrakodrapu ve tvaru lodi Marina Bay Sands na hypermoderní centrum architektonických zázraků. Zahrady Gardens by the Bay a futuristické stromy Supetree Grove. Divadlo Esplanade ve tvaru durianu a socha Merliona. Koloniální čtvrť Sira Rafflese. (5-6 hod pěšky). Let na Borneo do Kuchingu, malajský stát Sarawak.
 • 4. den: Krátce Kuching - promenáda u řeky, muslimský hřbitov u mešity, čínské chrámy. Plavba podél různorodého pobřeží do NP Bako. Túra mezi pobřežními skalami úžasných barev a divokých tvarů k výběžku Tanjung Sapi. Chodníky na kůlech mezi porosty mangrove s chůdovitými kořeny. Vzácné nosaté opice Proboscis. Drzí makakové. Pralesem za podvečerním koupání v zátoce Paku. Fakultativní noční procházka s pozorováním pralesní fauny (3-5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Noc v chatkách v džungli.
 • 5. den: NP Bako - trek tropickým pralesem na suché plošiny Kerangas s masožravými exotickými láčkovkami. Koupání na kouzelné pláži Telok Pandan Kecil pod skalními útesy (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Lodí zpět a do Kuchingu.
 • 6. den: Z Kuchingu lodí přes moře do Sibu. "Raketovitou" lodí po mohutné dřevařské řece Batang Rejang do zapadlého Kapitu. (Při nepředvídatelném přerušení vypouštění vody z výše ležící přehrady může teoreticky nastat varianta dopravy do Belagy busem a džípem.)
 • 7. den: Kapit - atmosféra asijského tržiště - exotické ovoce a zelenina, ryby, kuřata, smaženky. Na střeše lodi do vnitrozemí Bornea, ojedinělý zážitek. Připlutí do Belagy.
 • 8. den: Výpravy za původními obyvateli Bornea, motorovou kanoí po řece. Komunitní život v stovky metrů dlouhých domech na kůlech - unikátní dřevěný longhouse. Realita života Kayanů, Kenyahů a Kejamanů. Tradiční tetování. Protažené ušní lalůčky. Žvýkání betelového oříšku. Exotická jídla od místních. Pralesem za koupáním pod vodopádem (1 hod). Nocleh v longhousu.
 • 9. den: Džípem přes hory do NP Niah Caves. Grandiózní jeskyně Great Cave uprostřed pralesa. (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m)
 • 10. den: Z Miri kratší let do nejnádhernějšího NP Mulu. Pohled do tropického pralesa z unikátního lanového chodníku vysoko v korunách stromů. Stezky a dřevěné chodníky pralesem. Strašilky a tropičtí motýli. Jeskyně Deer Cave gigantických rozměrů. Milionová mračna za soumraku vylétávajících netopýrů. Fakult. noční procházka za tropickou faunou a zvuky džungle. (4-6 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 11. den: Motorovými kanoemi pralesem proti proudu řeky Melinau s občasným broděním a tlačením lodi. Cestou nádherný jeskynní systém Clearwater. Z Kuala Litut túra nížinným pralesem na úžasnou lokalitu mezi horami Camp 5 (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 100 m). Koupání v řece, nocleh 2 noci v pralesní útulně.
 • 12. den: A: Zážitkový výstup za divem Bornea fascinujícím "kamenným lesem" 40 m vysokých vápencových špicí Pinnacles. Nahoře lehké lezení mezi skalami po žebřících a lávkách, s podporou kramlí, zábradlí a lan (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). B: Spodní, méně náročná část výstupu, na Minipinnacles. Návrat, individuální procházka pralesem po bývalé stezce lovců lebek Headhunters trail a koupání (3-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 13. den: Návrat do Kuala Litut (3 hod, ↓ 50 m). Zpět lodí po řece. Let do Miri a tranzit do Bruneje.
 • 14. den: Bandar Seri Begawan - hlavní město sultanátu. Živé tržiště se směsí sušených ryb a tropického ovoce. Vodním taxi po Kampung Ayer - ohromující čtvrti na kůlech nad vodou, kanály, průplavy, škola i benzinka na vodě. V kontrastu bohatství monumentálních mešit - bělostná Omar Ali Saifuddien s replikou lodi na laguně a zlatem se lesknoucí Hassanil Bolkiah. (4 hod pěšky)
 • 15. den: Z Bruneje lodí po moři přes ostrov Labuan do malajského státu Sabah, připlutí do Kota Kinabalu. Výjezd minibusem do národního parku Kinabalu.
 • 16. den: Zahájení výstupu na překrásný žulový čtyřtisícový masív Mt. Kinabalu. Tropickým a horským pralesem se stromovými kapradinami, epifyty, orchidejemi a láčkovkami do rododendronového lesa s girlandami lišejníků. Nocleh na horské chatě (3300 m). (5 hod, ↑ 1450 m)
 • 17. den: A: Brzký výstup na nejvyšší vrchol Bornea za východem slunce - Mt. Kinabalu (4095 m)! Túra je snazší, než naznačuje nadmořská výška. Dolů po mohutných skalních plotnách, mezi unikátně tvarovanými skalními vrcholy. Sestup až k bráně Timpohon (8 hod, ↑ 850 m, ↓ 2300 m). B: Výstup na vrchol lze vynechat, místo toho ranní relax u chaty pod skalami a poklidný sestup (3 hod, ↓ 1450 m).
 • 18. den: Odpočinek v horkých pramenech Poring Hot Springs. Návštěva motýlí farmy a ibiškové zahrady, procházka k vodopádu (1 hod). Snad budeme mít štěstí na květy raflésie - největší v rostlinné říši. Přejezd do Sepiloku.
 • 19. den: Záchranné centrum Sepilok - orangutani žijící volně v okolní džungli při ranním krmení jen 10 m od nás. Plavba po řece Sungai Kinabatangan, za nejlepším pozorováním zvířat a divokého života tropů v celé JV Asii. První noční lodní safari na řece. Nocleh v chatkách na kůlech v pralese, 2 noci.
 • 20. den: Řeka Kinabatangan - ranní a večerní vyjížďka po řece za pozorováním fauny. Dopolední a noční túra pralesem (4 hod pěšky). Možnost rybaření na tropické řece. Uvidíme zoborožce s mohutným zobákem, nosaté opice, makaky, varany, spící ledňáčky, orly, volavky. Dále šance na krokodýly, orangutany, gibony, anhingy, cibetky, vydry.
 • 21. den: Plavba zpět. Minibusem do Semporny - divočejší obraz Malajsie. Atmosféra filipínských marketů, skvělý živý trh s rybami a plody moře. Sledování života na vodě, procházka čtvrtí postavenou na kůlech nad vodou.
 • 22. den: Plavba kolem chatrčí na kůlech uprostřed moře lidu Bajau (rybáři, pěstitelé řas, lovci perel) na malý tropický ostrůvek Sibuan. Palmy, písčitá pláž a úžasně teplá voda. Relaxace a jedno z nejfantastičtějších šnorchlování na světě - podmořský barevný svět tropů v Celebeském moři, dobrá šance na mořské želvy.
 • 23.-24. den: Letecký návrat z Tawau. Odlet směr Evropa, přílet do Prahy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 14x hostely nebo cestovatelské hotýlky ve městech a v národních parcích, 3x jednoduché chatky v džungli, 2x jednoduchá pralesní útulna s matracemi, 1x komunitní longhouse u původních kmenů ostrova, 1x horská chata na Mt. Kinabalu. Jedná se o čisté cestovatelské ubytování turistické úrovně, často o společné pokoje hostelového typu. Do útulny je třeba mít vlastní vložku do spacáku, spacák není potřeba.

Stravování: Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, na trzích a v pouličních krámcích. Na některých místech je strava v ceně zájezdu, celkem 17 jídel - v longhousech, při výstupu na Mt. Kinabalu, v džungli u řeky Kinabatangan a na ostrůvku Sibuan. Budeme moci ochutnat všechny chutě JV Asie - nejčastější Mee goreng a Nasi goreng - smažené nudle a smaženou rýži, další čínská jídla, indickou kuchyni s curry a plackami Dosai, specialitky jako Murtabak a Sate, mořské plody, nejroztodivnější tropické ovoce. Většinou se dají jíst i zcela normální jídla, jako třeba ayam, nasi, ikan či sayur - základy malajštiny se naučíte brzy a snadno. Do JV Asie není třeba vozit žádné jídlo z Evropy. Vlastní věci na vaření s sebou rozhodně brát nebudeme, také proto, že suroviny na vaření vyjdou dráž, než jídla v místních restauracích. Ceny jídel jsou mírné a nižší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Při pozemním transportu budeme využívat místní veřejnou a smluvní dopravu. Po silnicích budeme nejčastěji jezdit mikrobusy domluvenými jen pro nás. Při delších tranzitech na řekách a přes moře budeme plout veřejnými středně velkými loděmi. Na menší vodní vzdálenosti si domluvíme motorové smluvní kanoe a jiné smluvní lodě jen pro naši skupinu. Do nepřístupného NP Mulu poletíme z Miri. Dále využijeme k dopravě: džíp z Belagy, metro a autobus v Singapuru, vodní taxi v Bruneji. Přejezdy místní dopravou jsou na Borneu z větší části pohodovější, než je v JV Asii obvyklé.

Cestovní doklady: Do všech navštívených zemí je potřeba mít cestovní pas platný ještě min. 6 měsíců po návratu do ČR. Čeští občané nepotřebují pro cesty do Malajsie, Singapuru ani Bruneje víza.

Očkování: Doporučuje se cestovatelská klasika - očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu. Do Sabahu se doporučují antimalarika. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Průvodcem a garantem zájezdu je Antonín Hrabica, cestovatel a zkušený průvodce - 5 let úspěšně vedl vlastní CK, nyní se živí jako profesionální průvodce a externí garant zájezdů CK Alpina. Jezdí a provádí světem i Evropou, vede horské i poznávací akce. Odprůvodcoval již ke stovce zájezdů, procestoval okolo 95 zemí na všech kontinentech, oblast JV Asie navštívil již cca 8x, na Borneu průvodcoval tento zájezd v letech 2006, 2010, 2011 a 2013. Průvodce rád zodpoví zájemcům o akci jejich případné dotazy na emailu tonda(zavináč)alpina.cz a těší se na vás!

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Malajsie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Tropické Borneo

Cena 74000 Kč = 51000 Kč za zájezd + cca 23000 Kč za letenky z Evropy na Borneo včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší)
1. záloha: 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha: 23000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 51000 Kč zahrnuje: místní přelet Miri-Mulu a zpět, kompletní místní pozemní a vodní dopravu (dle programu), 21x ubytování, českého průvodce, místní průvodce (longhousy, Pinnacles, Mt. Kinabalu, řeka Kinabatangan), zde uvedenou stravu (5 jídel v oblasti longhouse, 5 jídel na Mt. Kinabalu, 6 jídel na řece Kinabatangan, oběd na ostrůvku Sibuan, 4x jednoduchou snídani v hostelech), nutné vstupy (NP Bako, Mulu a Kinabalu), permit k výstupu na Mt. Kinabalu, pojištění na Mt. Kinabalu, půjčení šnorchlovacího vybavení na Sibuan, dary v longhousech, případné úschovy batohů, elektronické informační materiály, organizační zajištění, pojištění CK proti úpadku

Cena 51000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy na Borneo (cca 23000 Kč včetně tax); volitelné výdaje: volitelné vstupy (vyhlídka z mrakodrapu Marina Bay Sands v Singapuru 23 SGD, NP Niah Caves 20 MYR, lanový chodník v NP Mulu 43 MYR, 4 jeskyně v NP Mulu celkem 60 MYR, horké prameny Poring 15 MYR, motýlí farma Poring 5 MYR, Sepilok 30 MYR), 2 noční procházky džunglí s rangerem (30 MYR), rybaření na Sungai Kinabatangan (25 MYR); 1 SGD = 17,67 Kč, 1 MYR = 5,78 Kč (listopad 2015)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Národní parky Nového Zélandu

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další


85000 Kč
Detail zájezdu

 • 12.11.-07.12.
 • 04.03.-28.03.
 • 11.11.-05.12.
Laos a Kambodža


53000 Kč
Detail zájezdu

 • 15.11.-05.12.
 • 12.11.-02.12.
Etiopie - nejbizarnější kmeny Afriky


63000 Kč
Detail zájezdu

 • 27.11.-10.12.
Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní


52000 Kč
Detail zájezdu

 • 13.06.-02.07.
 

Tropické Borneo

Ostrov Sibuan - děti si hrají před domem Tropický západ slunce Sepilok - orangutan Singapur - mrakodrap Marina Bay Sands
 

Tropické Borneo

Kinabatangan - výhled z chatky v džungli Kinabatangan - večeře ...a po večeři večírek Semporna - rybí trh Grilované ryby a plody moře Semporna Semporna - rybářské chatrče na kůlech Semporna - náš hotel na kůlech Ostrov Sibuan Ostrov Sibuan - odpočinek v tropickém ráji Šnorchlování na Sibuanu - korály Šnorchlování na Sibuanu - hvězdice Šnorchlování na Sibuanu - hvězdice Ostrov Sibuan Ostrov Sibuan Tradiční tetování a protažené ušní lalůčky Ledňáček Varan NP Bako - kahau nosatý NP Mulu - agama NP Mulu - svítilka NP Bako - láčkovky Mt. Kinabalu - láčkovky Raflesie Kuching - město jménem NP Mulu - průhled z jeskyně Deer Cave: profil Abrahama Lincolna NP Mulu - lanový mostek
 
 

©2016 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy