Kavkaz - Elbrus

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 5+

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška

Kavkaz - 1100 km dlouhá, příčná hradba mohutných hor na rozhraní Evropy a Asie, táhnoucí se od Černého ke Kaspickému moři. Dominantou nepřetržitého dvěstěkilometrového hřebene Centrálního Kavkazu, tvořeného ledovými štíty čtyř a pětitisícových velikánů, je nejvyšší vrchol - Elbrus. Dříve byla tato hora považována za nejvyšší vrchol Evropy a kdyby nebyla při vedení kontinentální hranice zařazena do Asie, je jím dodnes. Po absolvování 2 nádherných přechodů divokých dolin sevřených mezi impozantními štíty okolních hor, překonání vysoko položených sedel s ledovci a potřebné aklimatizaci, se pokusíme o výstup na vrchol této 5642 m vysoké hory, která všechny okolní štíty převyšuje o více než 1 km. Neoddělitelnou částí zájezdu je seznámení se s ruskou realitou a mentalitou, poznání života v podhorských údolích, místních vesnic a ruského lidu, nasátí balkarské atmosféry, táboření s horolezci z různých končin světa, pochutnávání si na šašlicích, jen pozor na strašně levnou vodku!

Níže uvedený program je předběžný a rámcový, může doznat změn s ohledem na počasí a aktuální situaci. Jedná se o náročný zájezd s vysokohorskou turistikou a s ledovci. K absolvování zájezdu je nutná dobrá fyzická kondice, psychická odolnost a smysl pro dobrodružství. V první části akce absolvujeme 3denní a 4denní vysokohorský přechod natěžko včetně chůze přes ledovce. Průměrné denní převýšení je okolo 600-800 m nahoru a totéž dolů, délka tůr okolo 6-8 hodin včetně pauz. Po 1denní odpočinkové túře vyjedeme lanovkou na masív Elbrusu, kde se následné dny pokusíme o dosažení jeho vrcholu. Samotná vrcholová túra se jde nalehko a je možné se kdykoliv vrátit. Kromě fyzické náročnosti (převýšení 1600 m nahoru a totéž dolů) je při výstupu hlavním faktorem vysoká nadmořská výška - ideální aklimatizaci je však zájezd maximálně podřízen. Naši zkušení průvodci při výstupu neplní funkci horských vůdců, každý účastník vystupuje na svou zodpovědnost, průvodci však pro zdárný výstup dělají maximum. Některé části túr vedou ledovcovým terénem, proto je nutné mít s sebou povinné vybavení na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezeckou helmu a 2x karabinu HMS). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Pojedeme v malé skupině do 15 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy přes Moskvu do Minerálních Vod. Mikrobusem dojezd na Kavkaz do horské Kabardino-Balkarské Republiky, oblast údolí Baksan, kde se budeme celých 15 dní pohybovat. Dle časování letů možný pozdější dojezd.
 • 2.-4. den: Třídenní úvodní přechod. Kolem zemních pyramid, nádherným svěžím údolím Irik, první výstup po ledovci a přechod přes sedlo Těrskolak (3527 m) do doliny Těrskol. Elbrus jako na dlani. (za 3 dny celkem ↑ 1800 m, ↓  1500 m)
 • 5.-8. den: Čtyřdenní velkolepý trek územím skalnatých a zaledněných velikánů. Z vesnice Věrchnij Baksan k modravému jezeru Syltran, přes stejnojmenné sedlo (3441 m) do doliny Mkjara a po ledovci do sedla Irik (3784 m). Sestup zelenou dolinou Irikčat do vesnice Elbrus. (za 4 dny celkem ↑ 3200 m, ↓  2900 m)
 • 9. den: Jednodenní odpočinková túra nalehko. Lanovkou a pěšky na vrchol Čeget (3461 m) s exluzivním výhledem na masív Elbrusu i na zelenavé jezero Donguzorunköl pod mohutnými čtyřiapůltisíce metrů vysokými štíty Donguzorun a Nakratau. (↑ 500 m, ↓  500 m)
 • 10.-13. den: Pokus o výstup na Elbrus, zahájení dle předpovědi počasí. Lanovkou z Azau do stanice Mir. Výstup kolem refugia Bočki "Barell hotel" (3900 m) k Prijutu 11 (4100 m), nocleh ve stanu nebo fakultativně v ruské chatce. Další aklimatizace - výstup nad Pastuchovy skály do cca 5000 m. S ohledem na počasí výstup na hlavní vrchol Elbrusu, do výšky 5642 m. Výše už to široko daleko nejde! Sestup k Prijutu 11, lanovkou dolů (celý výstup včetně aklimatizace celkem ↑ 2500 m, ↓ 2500 m). Oslava výstupu - šašliky a vodka.
 • 14. den: Rezervní den. Relaxace, poslední výlety po okolí, fakultativně termální koupaliště.
 • 15. den: Přesun mikrobusem do Minerálních Vod, odlet přes Moskvu do Prahy.

Nocování a stravování na zájezdu

Nocování a ubytování: Ve vlastních stanech. Na trecích nocujeme na horolezeckých tábořištích a ve volné přírodě v horách. V údolí mezi treky táboříme v areálu hotelu s kompletním sociálním zázemím a s možností nabíjet baterie a uschovat si všechny aktuálně nepotřebné věci. Za příplatek 2500 Kč/osoba je možné ubytování v hotelu na 6 nocí v převážně dvoulůžkových pokojích. Svůj případný zájem o ubytování uveďte v přihlášce.

Stravování: Vlastní strava, na trecích vlastní vaření. Plynové kartuše zakoupíme na místě. Na Kavkazu je také možnost nakoupení téměř všech základních a hlavně čerstvých potravin. Některé lehké instantní potraviny vezmete spíše z domova. Při pobytu v civilizaci je ideální se stravovat v místních restauracích a ochutnat i místní speciality. Ceny jsou podobné jako v našich horách.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Z letiště v Minerálních Vodách do údolí Baksan a zpět nás dovezou předem objednané mikrobusy, kterými se budeme pohybovat i v rámci údolí Baksan.

Cestovní doklady a víza: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem na ruské ambasádě v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás zajistíme za 2600 Kč. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem, v této lhůtě vás vyzveme, abyste pro vyřízení víza poslali do naší CK: cestovní pas, doklad o cestovním pojištění (pokud jej nevyřizujete přes naši CK, prosíme o zajištění s dostatečným časovým předstihem), online vyplněný a vytištěný formulář (pošleme vám bližší info), 1 fotografii pasového formátu. Ostatní potřebné dokumenty (pozvání do Ruska) zajistí naše CK.

Očkování: Do Ruska není žádné očkování povinné. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A. Dále si ověřte platnost svého očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Bohuslav Vlček - horolezec tělem i duší s bohatými lezeckými i průvodcovskými zkušenostmi z nejvyšších štítů Evropy, Ameriky, Pamíru, Ťan-Šanu a Himaláje. Na Kavkazu vedl skupinu již 7x. Průvodce na tomto zájezdu neplní funkci horského vůdce.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Kavkaz - Elbrus

Cena 33100 Kč = 18500 Kč za zájezd + cca 12000 Kč za letenku z Evropy včetně tax + 2600 Kč za vyřízení víza a pozvání (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 15000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 18500 Kč zahrnuje: kompletní dopravu mikrobusy na místě, 6x poplatky za kempování se zázemím, průvodce, vstup do NP, registraci na OVIRu, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 18500 Kč nezahrnuje (ceny z roku 2016): nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy do Minerálních Vod (cca 12000 Kč včetně tax), ruská víza včetně vyřízení pozvání (2600 Kč), dopravu na a z letiště (Praha), lanovky na Elbrus a na Čeget (celkem cca 600 Kč); volitelné výdaje: ubytování v hotelu 6 nocí, ubytování v chatě na Elbrusu (na místě cca 400 Kč/noc), termální koupaliště

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 5+

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Gruzie - trekking na Kavkaze

Gruzie - trekking na Kavkaze

Horský přechod okořeněný místní kulturou, výstup na Kazbek


30500 Kč
Detail zájezdu

 • 12.07.-30.07.
Turecké hory: Kačkar a Ararat

Turecké hory: Kačkar a Ararat

Přechod pohoří Kačkar, divoký Kurdistán a výstup na Ararat


29000 Kč
Detail zájezdu

 • 14.07.-26.07.
Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K ledovci Inylchek, k jezeru Ala Kol a do jurt na kumys


40500 Kč
Detail zájezdu

 • 12.08.-02.09.
Indie - trekking v Himalájích

Indie - trekking v Himalájích

Údolím sněžných leopardů až do Spiti a Kinnauru (Indie)


37000 Kč
Detail zájezdu

 • 15.09.-09.10.
Maroko - Vysoký Atlas

Maroko - Vysoký Atlas

Vysoký Atlas, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebi


30000 Kč
Detail zájezdu

 • 18.09.-01.10.
Kilimanjaro, Mt. Kenya a safari


90000 Kč
Detail zájezdu

 • 13.01.-29.01.
 

Kavkaz - Elbrus

Kavkaz Kavkaz Elbrus 5642 m Jezero Dongus Orun
 

Kavkaz - Elbrus

Kavkaz Kavkaz - rozkvetlé louky Kavkaz Elbrus Kavkaz
 
 

©2016 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy