Informace k zájezdu
Nejvyšší hory Podkarpatské Rusi

Úvodní stránka zájezdu Nejvyšší hory Podkarpatské Rusi ( Ukrajina, Karpaty, Zakarpatská Ukrajina, Turistika horská )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Naší základnou bude Jasiňa, bývalé nejvýchodnější městečko Československa, kde budeme po celou dobu ubytovaní v soukromí a v rámci podávané polopenze ochutnáme i místní speciality boršč, šašlik či pelmeně. S podporou busu budeme vyrážet na jednodenní túry do okolí. Program nabízí túry nalehko po otevřených travnatých hřebenech a vrcholech s vynikajícími výhledy. Většinou je několik variant programu, takže je možné náročnost přizpůsobit aktuální kondici, náladě a potřebám. Není nutné absolvovat všechny túry s průvodcem, rádi vám poradíme i s individuálním výletem. Túry na nejvyšší vrcholy polonin Svidovce a Černé Hory jsou proloženy méně náročnými výpravami v terénu osídleném starousedlíky převážně huculské kultury. Některé túry jsou delší, ve dvou případech namáhavé i převýšením, takže je nezbytná dobrá fyzická kondice. Při náročnějších túrách (Hoverla, Pietroš, Svidovec) zdoláme převýšení průměrně 1300 m za den cestou vzhůru a totéž dolů. Některé dlouhé nástupy do hor si zkrátíme výjezdem terénním vozem „gruzavikem“. Méně náročné túry mají převýšení okolo 400 m nahoru a totéž dolů. Čas strávený turistikou včetně zastávek bude různý, u náročných túr 9-10 hodin, u nenáročných túr okolo 5 hodin. Všechny věci budeme mít uloženy po dobu akce v našich pokojích na místě ubytování, s naším autobusem se budeme setkávat téměř každý den.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/weather/Yasinya/ (Jasiňa)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla 2061 m)
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci mohou klesnout i pod 5 °C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Peníze budete potřebovat na vstupné (hrad Palanok, Jaremča, Solotvina - celkem cca 30 UAH), na případné suvenýry a zejména na nákup potravin a útratu za jídlo a pití v hospůdkách. Také viz kapitola stravování. Na Podkarpatské Rusi je každopádně levněji než v ČR, což ještě zvýrazňuje strmý pád ukrajinské měny v posledních letech. S sebou doporučujeme na stravu o něco nižší obnos, než jaký byste za tyto věci utratili na obdobné dovolené v ČR - je to hodně individuální, útrata záleží opravdu jen na vašich chutích a potřebách. Jídlo v hospodě 20-40 UAH, boršč 15 UAH, šašlik 50 UAH, pivo 5-7 UAH, vodka 30 UAH/láhev. K předpokládané útratě si vezměte určitě i finanční krizovou rezervu - kolem 30-50 EUR dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Ukrajinská měna se jmenuje HŘIVNA = UAH (= 100 kopějek) a u nás ji seženete jen těžko. Měna v posledních letech silně devalvuje. S sebou tedy EUR (jen bankovky) nebo USD (jen nové bankovky - od roku 2006). Peníze vyměníme hned druhý den zájezdu ve směnárnách v Mukačevu. Nebo můžete tamtéž vybrat peníze kartou z bankomatu. Kromě cesty tam a zpět (benzinky…) téměř nikde nelze platit kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Assa (Aurius): The Eastern Gorgany (Východní Gorgany) 1:50 000,
- Assa (Aurius): Svydovets, Polonyna Krasna (Svidovec, Polonina Krásná) 1:50 000,
- Assa (Aurius): Chornohora (Černá Hora) 1:50 000,
Nakladatelství Aurius vydalo více kvalitních map oblasti, některé se ale přestaly tisknout a jsou dostupné jen z posledních skladových zásob. Výše uvedené mapy z let 2012 - 2014, které pokrývají naše túry, by nyní měly být v některých e-shopech dostupné.
Alternativa:
- Dimap: Východní Karpaty 1:50 000 (Svidovec, Černohorská polonina, Rachovské hory), o něco horší, ale stále kvalitní turistická mapa, vydání 2008
Zakarpatská oblast 1 : 200 000 - mapa celé Zakarpatské oblasti, obsahuje i vrstevnice.
Zakarpatská oblast od Dimapu 1 : 250 000 - spíše automapa.
Z knižních průvodců doporučujeme:
Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011.

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (jsou skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy).
Nezbytné vybavení: Cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, české koruny na útratu v autobuse, kartičku pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, batůžek na jednodenní túry a výlety (cca 20 l)
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (odkaz v kapitole Mapy a literatura), čelovka, GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), návleky, oblečení na ubytování. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je vhodné si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu, na lehčí výlety).
Strava: Po celou dobu našeho pobytu máme k dispozici ukrajinskou polopenzi. Co se stravy na den týče, v Jasini je dostatek obchodů na koupení čerstvého jídla. Je vhodné a doporučené využívat maximálně místní zdroje potravin. Také viz kapitola stravování. Stravu z ČR omezte, ale můžete si vzít na úvod akce s chlebem třeba sýry, salám, paštiku. Dále z ČR můžete mít stravu dodávající dostatek energie a přitom lehkou, dehydratovanou - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Určitě si vezměte nůž a otvírák, lžíci. Brát s sebou z ČR vlastní vaření je zbytečné, určitě ho nevyužijete. Pití: Pitná voda se dá na místě levně koupit. Vodu na celou cestu na místo si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Brát s sebou alkohol z ČR je při ukrajinských příjemných cenách neekonomické, ale trocha slivovice se vždycky hodí :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 10-15 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.