Velebit a Paklenica

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 28.08.2015 - 05.09.2015
 • 9 dní
 • 8000 Kč
 • 340
 •  
 •  
 •  

Poznejte s námi Chorvatsko trochu jinak než jen jako lenošení na pláži u moře. Hradba pobřežního pohoří Velebit, které možná znáte z pohledu silniční magistrály, ukrývá zářivě bílé skály bizarních skalních měst, horské louky, propasti na krasových planinách, hluboké vápencové soutěsky a překrásné vyhlídky na modré vody Jadranu, v nichž se samozřejmě také vykoupeme.

NP Severní Velebit - právě zde se nachází to nejzajímavější z celého pohoří. V délce asi 50 km se táhne Premužičova stezka, jež je místy doslova vylámaná ve skále. Je to království skal, které v takové koncentraci budeme jinde hledat marně. Skalní bludiště Rožanski a Dabarski kukovi tvoří neobyčejně divoce rozervané skalní stěny, vápencové monolity věží a hrotů, nespočet závrtů a propastí. Vítr a voda zde vymodelovaly skalní okna a brány a při troše fantazie rozeznáváme v kameni podoby bájných zvířat a postav. NP Velika a Mala Paklenica - v obou soutěskách není nouze o fantastické přírodní scenérie, vysoké skalní stěny s všemožnými útvary a výhledy do podivuhodného světa hor, které leží v bezprostřední blízkosti moře. NP Krka - svět nádherných vodopádů a travertinových kaskád obklopený zelení je skvělým místem na odpočinek.

Podnikneme čtyřdenní přechod pohoří Velebit s noclehy na horských chatách, kde je možné i stravování - díky tomu lze zásadně ušetřit na váze a velikosti batohu. Poté se přesuneme do kempu u moře ve Starigradu, kde budeme spát ve vlastních stanech a dostávat polopenzi z naší polní kuchyně a odkud budeme po další 3 dny vyrážet na program nebo odpočívat u moře. Přechod Velebitu i túry v oblasti Paklenice jsou celkově středně náročné. Délka denních etap a převýšení jsou různorodé a často volitelné, cca 5-10 hodin i s přestávkami s převýšením nejčastěji od 300 do 1200 m nahoru a totéž dolů. Dopravu a část ubytování a programu budeme mít společné se zájezdem Chorvatské hory a moře.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 20 hod z Brna přes Mikulov, noční přejezd Rakouska.
 • 2. den: Ranní příjezd do chorvatských hor. Začátek čtyřdenního přechodu Velebitu: Z vesnice Krasno Polje (800 m) výstup do NP Severní Velebit na chatu Dom Zavižan (1600 m). Pro zájemce výstup na okolní vrcholky Vučjak (1644 m), skalnatý Balinovac (1602 m) a V. Zavižan (1676 m). Návštěva Velebitské botanické zahrady. (5-6 hod, ↑ 900-1150 m, ↓ 100-350 m)
 • 3. den: Po Premužičově stezce s možnou odbočkou na Gromovaču (1676 m) do kamenného bludiště Rožanski kukovi, možný výstup na skalnatý Vratarski Kuk (1676 m). Dále kolem vrcholů Crikvena a Seravski vrh na chatu Alan (1345 m). (5-9 hod, ↑ 200-500 m, ↓ 450-750 m)
 • 4. den: Dlouhý přechod s nádhernými výhledy na moře přes Skorpovac až ke skalnímu městu Dabarski kukovi na chatu Ravni Dabar (750 m). (10 hod, ↔ 27 km)
 • 5. den: Nádherné skalní město Dabarski kukovi. Možný výstup na výhledovou skalnatou dominantu Bačič Kuk (1304 m). V závěru sestup do sedla Baške Oštarije (922 m), setkání s autobusem (4-7 hod, ↑ 650-1350 m, ↓ 500-1200 m). Přejezd do Starigradu, ubytování v kempu, koupání v moři a večírek na pláži.
 • 6. den: NP Krka - odpočinek ve světě travertinových kaskád a vodopádů, koupání. Starobylé přístavní město Šibenik.
 • 7. den: Celodenní túra v překrásném skalním labyrintu Bojinac. Fantastické skalní útvary, palicovitý Jagin Kuk a nejvyšší Bojin Kuk (1121 m). (10 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 8. den: Vzhůru úzkou soutěskou Mala Paklenica, přechod přes Njive Lekine na výhledový vrchol Aniča Kuk (711 m), sestup do soutěsky Velika Paklenica (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Poslední koupání v moři, večerní odjezd.
 • 9. den: Příjezd přes Mikulov do Brna v ranních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: Při přechodu Velebitu spíme 3x na horských chatách, po zbytek zájezdu 3x v kempu u moře ve Starigradu. Na přechodu hor po chatách tedy půjdeme prakticky nalehko. Do kempu je třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku, které budete mít při přechodu hor uložené v autobusu.

Stravování: Při přechodu hor je ideální využívat možnost večeří na chatách Alan a Zavižan. Na první chatě Ravni Dabar nám však večeři nenabídnou, je třeba si přinést jídlo vlastní, na chatě je možné vaření v jednoduše vybavené kuchyňce. Snídaně je třeba mít na chaty raději vlastní, čaj nebo kávu však na chatách Alan a Zavižan určitě uvaří. Na den je při přechodu hor nutné mít vlastní studenou stravu dovezenou z ČR, před přechodem hor a během přechodu hor není možné dokupování zásob. Voda je na chatách k dispozici (buď dešťová ve velkých rezervoárech, která se používá jako pitná nebo je ke koupi voda balená, nealko nápoj a pivo). Vaření na vlastním vařiči nedoporučujeme, vařit lze případně jedině mimo chaty. Po dobu pobytu v kempu ve Starigradu dostaneme 3x polopenzi z naší polní kuchyně, polopenze začíná večeří 5. den a končí snídaní 8. den. Ve Starigradu počínaje 5. dnem večer je možné pravidelně dokupovat potraviny. Před odjezdem 8. den večer je ideální ochutnat vynikající rybí speciality ve starigradských restauracích. Ceny v obchodech jsou asi o polovinu vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Mikulov

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.), Chorvatsko - informace o zemi

Cena zájezdu Velebit a Paklenica

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, 3x ubytování v horských chatách, 3x ubytování v kempu ve vlastním stanu, 3x polopenzi, průvodce, bečku, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku, pojištění storna zájezdu

Cena nezahrnuje (ceny z roku 2014): nutné výdaje: vstupy do NP (Severní Velebit 30-45 Kn, Paklenica 50 Kn, Krka 90-110 Kn; studenti s ISIC všude se slevou); volitelné výdaje: strava na chatách, příplatek za dvousedadlo v buse; kurz: 1 HRK (kuna) = 3,62 Kč (listopad 2014)

 

Popis některých navštívených míst na zájezdu Velebit a Paklenica:

Bijele a Samarske stijene - masív Bílých a Samarských stěn má v rámci pohoří Velika Kapela zcela specifické postavení. Zatímco celé pohoří prezentují spíše bohaté lesy a holé travnaté vrcholy, zde si příroda opravdu zařádila. Vytvořila nádherný, divoký hřeben, který svou oslnivou bělostí ostře kontrastuje s okolní zelení.

Střední část Velebitu mezi sedlem Oltari a Veliki Alan - soustřeďuje nejpěknější oblasti hor. Představuje opravdové království skal, které v takové koncentraci budeme jinde hledat marně. Pokud tedy chceme z Velebitu vidět to nejatraktivnější, je to právě zde.

Premužičeva staza - krásně vedená dálková cesta pojmenovaná po Ing. Ante Premužičovi, který celou trasu projektoval a v letech 1930-1933 realizoval. Cesta je místy doslova vylámaná ve skalách a zpřístupňuje nejzajímavější oblasti Středního Velebitu. Začíná u chaty Zavižan a končí v sedle Oštarije (délka asi 50 km).

Velebitská botanická zahrada - Velebitski botanički vrt - nachází se nedaleko chaty Zavižan v závrtu Modrič dolac. Byla založena z iniciativy profesora Franke Kušana v r. 1966. Ve výšce 1500 m na ploše 30 ha máme jedinečnou možnost prohlídky všech rostlin rostoucích na území Velebitu. Dolina Modrič je zvláštní svým mikroklimatem, kdy i v letních měsících klesá teplota pod bod mrazu.

Kamenné bludiště Rožanski kukovi - asi nejkrásnější oblast Velebitu. Na ploše 18 km2 příroda vytvořila to nejfantastičtější přírodní divadlo, jaké si je možné představit. Vedle sebe zde leží neobyčejně divoce rozervané skalní stěny, vápencové monolity věží a hrotů shlížejí na nespočet závrtů a propastí. Vítr a voda zde vymodelovaly v bělostném vápenci skalní okna a brány. Při troše fantazie rozeznáváme v kameni podoby bájných zvířat a postav. Celá tato oblast byla v r. 1969 vyhlášena za přírodní rezervaci. Zajímavý je také typicky pralesní porost okolních skal.

Velika a Mala Paklenica - svým způsobem ojedinělé kaňony jsou asi nejznámějším terénem v pohoří Velebit. Pro své mimořádné přírodní bohatství a neopakovatelné prostředí bylo celé území vyhlášeno v r. 1949 za národní park. V obou soutěskách není nouze o fantastické přírodní scenérie - vysoké skalní stěny se všemožnými útvary, bohatě kvetoucí louky a výhledy do podivuhodného světa hor, které leží v bezprostřední blízkosti moře. Stezka Malou Paklenicí vede dnem kaňonu v řečišti vyschlého potoka. Překonávání některých chaoticky nakupených mohutných balvanů je místy problematické. V nejužším místě soutěsky pod velkou, vysoko vyhloubenou jeskyní Pozdrovačka je jeden těžší úsek zajištěn ocelovým lankem a železným klínem. Při troše štěstí můžeme na obloze pozorovat supa bělohlavého, který je velkou vzácností parku. Soutěska Velké Paklenice je o poznání civilizovanější, vede zde dobře udržovaný turistický chodník. Mohutné skalní stěny svírající kaňon jsou pravým eldorádem horolezců. Ve stěnách je vytyčena spousta lezeckých cest s obtížností až X+.

Vaganski vrh (1758 m) je nejvyšším vrcholem mohutného pohoří Velebit. Nachází se v blízkosti známých soutěsek Velika a Mala Paklenica. Výstup na vrchol není snadnou záležitostí, musíme si uvědomit, že musíme překonat velmi velký výškový rozdíl a to ještě na dosti dlouhém úseku. Přesto je výstup na vrchol výjimečným zážitkem a není mnoho turistů, kteří by popsaný úsek absolvovali v celé délce. Z vrcholu je za příznivého počasí vynikající výhled. Dále na západ vidíme průběh dalšího velebitského hlavního hřebene se všemi významnějšími vrcholy. V popředí dominuje rozložitý, částečně skalnatý Babin vrh. Na jihu vidíme Jadranské moře a na sever rozlehlé panorama tzv. Srbské krajiny. Za dobré viditelnosti dohlédneme až ke komínům Karlovace.

Velebit a Paklenica

NP Paklenica - Aniča Kuk Turistika v chorvatských horách - výstup na Vaganski Vrch Chorvatsko - večerní Velebit Velebit - pohled z Premužičovy stezky na Jadran
 

Velebit a Paklenica

Aktivní dovolená v Chorvatsku Chata Dom Zavižan Koupání v moři NP Paklenica Chorvatsko - hory, moře, městečka U studny Turistika na Velebitu Velebit - cestou k chatě Zavižan Zadar Ve skalách Velebitu Dabarski Kukovi Chorvatsko - večerní Velebit Chorvatsko - moře u Starigradu Turistika v chorvatských horách Velebit - Gromovača NP Paklenica Chorvatsko - přechod Velebitu Chorvatsko - Premužičova staza
 
 

©2015 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy