Retezat a Tarcu

Jezernaté a Ovčí hory (Rumunsko)

Retezat - Jezernaté hory ...volní koně zrcadlí tváře ve večerních vodách. Hluboké ticho jezer, u kterých bys rád skončil život. Na obrovských balvanitých srázech kývá vítr vzácnými kostřavami a k lidem odtud není nejblíž: co si nepřineseš, to nemáš...
(Miroslav Nevrlý: Karpatské hry)

Retezat - snad nejkrásnější Rumunské hory a dokonalá ukázka ledovcové činnosti někdejšího nejmohutnějšího ledovce rumunských Karpat: Strmé skalní stěny, nedozírná suťoviska, žulové hřebeny Velkého Retezatu i krasový vápencový Malý Retezat. Ovšem nejkrásnější jsou kaskádovitě spojená vysokohorská jezera s průzračně čistou vodou. Jezer je tady na osmdesát a u dvou nejkrásnějších a největších budeme nocovat.
Tarcu je svým poloninovým charakterem typické pastevecké pohoří: Travnaté hřebeny s desítkami ovčích stád, zamlžené poloniny, skály a nejvyšší partie hor obepnuté mohutnými ledovcovými kary s jezírky. V těchto horách, které neprávem stojí ve stínu slavnějších a navštěvovanějších rumunských pohoří, budeme mít možnost vychutnat si opravdovou horskou samotu.

Přechod pohořími Retezat a Tarcu patří mezi středně obtížné treky v rumunských Karpatech. Po náročnější hřebenovce Velkého Retezatu s prudkým nástupem a přechodem krásnou panoramatickou cestou po vrcholcích skalnatého hřebene vyžadující zvýšenou opatrnost a jistou chůzi nás čekají pláně Malého Retezatu. 6. den sestoupíme do údolí a setkáme se s naším autobusem, který zůstává po celou dobu zájezdu v Rumunsku, a v němž si díky tomu vyzvedneme zásoby na druhou část přechodu - pohoří Tarcu, kde půjdeme po travnatých pláních s menším převýšením a lehčím terénem. Denně budeme trávit na túrách 6-9 hodin včetně pauz s průměrným převýšením 600-1000 m. Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených horských tábořištích.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Z horské vesničky Gura Zlata (749 m) prudký nástup na hlavní hřeben Retezatu. Táboření u krásného a nejhlubšího retezatského jezera Zanoaga (1997 m). (6 hod, ↑ 1300 m, ↓ 150 m)
  • 3. den: Vrcholy Vf. Judele (2398 m) a Vf. Bucura (2433 m) v první polovině pohoří Retezat. Pro zájemce nalehko nejkrásnější vrchol, pyramida Retezat (2482 m). Táboření u největšího ze zdejších jezer, Bucura (2041 m). (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Peleagu (2509 m), druhý nejvyšší Papusu (2508 m) a přechod přes vrchol Custura (2457 m) do sedla Plaiul Mic (1879 m), sestup k chatě Buta. Alternativně nalehko Peleaga a jednodušší cesta údolím přes Poianu Pelegii. (9,5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1400 m)
  • 5. den: Travnatý vápencový hřeben Malého Retezatu (Retezatul Mic) přes vrcholy Albele (2013 m) a Piatra Iorgovanului (2014 m) do sedla Saua Paltina (1935 m) na hranici pohoří Godeanu. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 600 m)
  • 6. den: Sestup do údolí potoka Lapusnicul Mare, kolem přehrady Gura Apei (960 m) do údolí Riu Mare, setkání s autobusem se zásobami a dobře vychlazenou bečkou piva; večer posezení u ohně. Možné prodloužení túry pokračováním po travnatých hřbetech Godeanu - sestup k přehradě později. (Přímý sestup 5 hod, ↑ 200 m, ↓ 1100 m. Při prodloužení 8,5 hod, ↑ 900 m, ↓ 1800 m)
  • 7. den: Od přehrady Gura Apei výstup do sedla Iepi (1727 m) na hřeben pohoří Tarcu. Po travnatém hřebeni přechod přes vrcholy Baicu (2123 m) a Nedeia (2156 m) do sedla Suculetului (1935 m), táboření poblíž dešťových jezírek. (7,5 hod, ↑ 1250 m, ↓ 200 m)
  • 8. den: Fakultativně výstup na nejvyšší vrchol Caleanu (2195 m). Výstup na vrchol Tarcu (2180 m) s meteorologickou stanicí, sestup z hor, táboření za chatou Cuntu. (Včetně Caleanu 8 hod, ↑ 650 m, ↓ 1200 m)
  • 9. den: Turistická základna Muntele Mic (1400 m), sestup lesem do vesničky Borlova (440 m), setkání s busem (7,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 1300 m). Cestou domů zastávka v zajímavém Temešváru - možnost nákupů a krátká prohlídka historického centra.
  • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 9 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, voda je většinou v blízkosti či v dosahu. Oheň je možné rozdělat asi na 3 tábořištích, ostatní jsou příliš vysoko a není na nich dřevo.

Stravování: Z vlastních zásob. Na druhou polovinu přechodu (Tarcu) si necháte jídlo v autobusu a vyzvednete si ho po setkání s busem 6. den odpoledne. Také se můžete těšit na bečku, kterou bus poveze. Dokupování zásob během přechodu není možné. Na Cabana Buta (4. den) a na Muntele Mic (9. den) je možné si dát rumunské pivo a ochutnat některé rumunské speciality. Ceny jsou podobné jako u nás. Na Cabana Cuntu (8. den) většinou prodávají brynzu. Možnosti nákupů budou v Temešváru při odjezdu z Rumunska.

Fotky z minulých zájezdů na Retezat, Godeanu a Tarcu: Aleš Paděra - Retezat a Tarcu 2001, Rumunsko - Retezat a Tarcu 2004, Vít Ditrich - Retezat a Tarcu 2009.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Retezat a Tarcu

Přechod pohořími Retezat a Tarcu patří mezi středně obtížné treky v rumunských Karpatech. Nejprve nás čeká náročnější hřebenovka Velkého Retezatu s prudkým nástupem 1300 m a přechod krásnou panoramatickou cestou (nahoru a dolů) po vrcholcích skalnatého hřebene vyžadující zvýšenou opatrnost a jistou chůzi. Tyto dny půjdeme na Velkém Retezatu cca 7 hodin čisté chůze denně a vždy minimálně 1000 m nahoru a totéž dolů, lze však volit i méně náročné alternativy. Přechod po travnatých pláních Malého Retezatu a po pohoří Tarcu je pohodovější, s menšími převýšeními (denní stoupání 600 až 700 metrů a totéž v klesání) a s méně náročným terénem. Ovšem výrazné převýšení je třeba překonat v druhé části zájezdu v sestupové a nástupové dny - při sestupu z Retezatu (1100 m dolů), při nástupu do pohoří Tarcu (1200 m nahoru) a opět při sestupu z Tarcu (1000 m dolů).
Denně budeme trávit na túrách 6-9 hodin včetně pauz. Protože se jedná o dva vícedenní přechody hor natěžko, je potřeba počítat s tím, že si vše potřebné poneseme na zádech. Proto je nezbytná dobrá fyzická a psychická kondice. Důležitá je volba batohu a hlavně jeho obsahu. Naše putování povede většinou ve výšce 1700-2500 m.

Zájezdy a aktivní dovolená - Retezat, Godeanu a Tarcu

Podrobnější informace o průběhu zájezdu najde zde - Rumunské přechody hor.

Pro inspiraci: vybavení na vícedenní přechod hor

Podrobnější informace o odjezdu a o tom, co si vzít s sebou obdržíte e-mailem nejpozději 14 dní před odjezdem na zájezd.

Mapa k zájezdu Retezat, Godeanu a Tarcu


Zobrazit mapu zájezdu Retezat a Tarcu na větší mapě maps.google.cz

Informace o počasí a podnebí v Rumunsku - Rumunsko - počasí

Retezat a Tarcu

Retezat a Tarcu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Nejvyšší vrcholy Rumunska

Přechod pohoří Fagaraš a Paring

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a Buzăuské kopce