Norsko na kole

Národní parky, krásná příroda, jezera, fjordy (Norsko)

Zájezd Norsko na kole pod stan v letošním roce nevypisujeme, místo toho si můžete vybrat z několika termínů cyklozájezdu Norsko na kole s ubytováním

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy - krásná, přesto drsná příroda tunder a lesotunder se stády divokých sobů, do pevniny hluboce zaříznuté fjordy, bezedná jezera s průzračnou vodou, jiskřící ledovce, vodopády a nad tou vší nádherou se tyčící mohutné a rozeklané vrcholky hor. Nejvyšší hory celé Skandinávie jsou v jižním Norsku, kam povede i naše cesta.

Po první mírně kopcovité etapě ve Švédsku se budeme pohybovat v NP Jotunheimen, který patří k nejrozlehlejším a nejdivočejším evropským pohořím, a kde trvale žijí sobi, losi, rosomáci i lišky. Pak navštívíme tzv. "Pohoří obrů", kde nás zaujme kromě početných jezer i nezvyklá rozloha řídce osídlené pustiny. Po výstupu na ledový Glittertind a raftingu na jedné z nejkrásnějších tras na řece Sjoa navštívíme nejhezčí fjord Geiranger s vodopádem Sedm sester, ti nejzdatnější zdolají i proslulé Trollsteigen. Okolo fjordů a jezer se přesuneme do NP Jostedalsbreen a dotkneme se v Briksdalu největšího ledovce pevninské Evropy. Dále nás cesta zavede kolem Nordfjordu k nejvyššímu norskému vodopádu Voringfoss. Poslední část zájezdu strávíme na opuštěné horské plošině Hardangervidda, oblasti plné kontrastů. Tundry se střídají s lesotundrami tvořenými neprostupnými houštinami spletených a pokroucených bříz a vrb. Tisíce čtverečních kilometrů plné nádherných hebkých koberců mechů a lišejníků. Výrazné vrcholy připomínající stolové hory, vedle nich ploché a nevýrazné kopce ohraničené stovkami jezer a jezírek, nechybí bouřlivé říčky a vodopády.

Na programu zájezdu jsou jednodenní výlety na kole a částečně i pěšky, doplněné přesuny autobusem. Většinou je možná volba kratší trasy. Doporučujeme nejlépe horská, případně treková kola. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech a jednou na tábořišti. Každý den dostanete snídani a teplou večeři.

Předběžný program zájezdu

  • 1. - 2. den: Večerní odjezd z Brna (cca 16:30), cesta přes Prahu a noční přejezd Německem, dvěma trajekty přes Dánsko a pobřežím jižního Švédska, kde po cyklostezce Hylteslingan projedeme zvlněnou jezerní krajinu Hallandu (50 - 120 km).
  • 3. den: Po přesunu krátkou severskou nocí přes Goteborg a Oslo, prohlídka Lillehammeru: centra olympijských sportovišť, skansenu, terénu známého závodu Birkenbeiner rennet, nocleh v kempu.
  • 4. den: Autobusem do kopce na začátek cesty Peer Gynt-veien, dále na kole kopcovitou krajinou po Peer Gynt-veien do Slangen (70 km). Fakultativně již od Lillehammeru na kole (110 km). Nocleh na tábořišti u řeky.
  • 5. den: Na kole po Jotunheimveien do Bygdinu (45 km). Dalších 20 km částečně do kopce je možno absolvovat busem a navázat odpoledním pěším výletem okolo jezera Gjende, případně spojit s plavbou po jezeře. Nocleh v kempu u řeky.
  • 6. den: Přejezd busem na hranici NP Jotunheimen, na kolech 7 km k chatě Glitterheim, za příznivého počasí výstup na druhou nejvyšší horu Skandinávie Glittertind s možností sjezdu po ledovci po zadnici (4 - 6 hod včetně sjezdu/sestupu). Na kole pak převážně sjezd (celkem 42 km). Fakultativně na kolech v okolí parku kolem jezera Tesse. Kemp Randsverk.
  • 7. den: Na kolech podél řeky Sjoa do Heidal (16 km). Cestou dřevěný kostel Heidal. Rafting - sjížděný úsek: Heidal - Faukstat, délka 9 km, doba plavby cca 2 hodiny, obtížnost WW 2-4. Podmínkou pro rafting není předchozí zkušenost ani fyzická kondice, pouze věk minimálně 13 let. Odpoledne přejezd přes Lom s nádherným dřevěným kostelem do Geirangeru pod Dalsnibbu, nocleh v kempu.
  • 8. den: Na kolech výjezd vysokohorskou krajinou na vyhlídku Dalsnibba (20 + 20 km) s možností získání certifikátu, výhled na nejkrásnější fjord Geiranger zapsaný do UNESCO. Fakultativně okolo fjordu Geiranger Cestou orlů okolo jezera Eidsvatnet k vyhlídce z Kilsti na Norddalsfjord a zpět (50 km), případně pro extrémisty trajektem Eidsdal - Linge k Trollstigen a zpět (135 km). Fakultativně projížďka lodí, odpočinek s prohlídkou muzea nebo kratší pěší či cyklovýlety v okolí Geirangerfjordu.
  • 9. den: Přes letní lyžařské středisko Videseter k jezeru Strynevatnet (95 km), případně včetně Dalsnibby 105 km. Fakultativně lodí do Hellesyltu a kratší cestou k jezeru Strynevatnet (63 km). Nocleh v kempu.
  • 10. den: Na kolech kolem jezera Lovatnet k ledovci Kjenndalsbreen a případně strměji k ledovci Bodalsbreen. Údolím Oldedalen do Brigsdalu (50 - 95 km), procházka ke splazu největšího ledovce Jostedalsbreen (6 km). Nocleh v kempu pod ledovcem.
  • 11. den: Přesun jen busem přes hory a Nordfjord, Sognfjord a Eidfjord, nahoru spirálovým tunelem a procházka k vodopádu Voringfoss. Kemp Garen.
  • 12. den: Královská bikerská trasa Ralarvegen: Busem do Haugastol (1000 m), odtud na kole po Ralarvegen podél železnice Oslo - Bergen přes nejvýše položenou stanici Finse (1222 m) a pak převážně dolů do Flamu u hladiny fjordu (85 km). Busem do kempu před Oslem.
  • 13. den: Celodenní prohlídka Osla: poloostrov Bygdoy s muzeem vikingských lodí, Fram, Kon-Tiki, dále Fragnerův park, Holmenkollen, pevnost Akershus, Karl Johans Gatte. Noční přejezd jižním pobřežím Švédska do Dánska.
  • 14. - 15. den: Celodenní cyklovýlet malebným ostrovem Mon k parku Liselund a ke křídovým útesům na pobřeží Baltského moře (50 - 85 km), pak trajektem a přes Německo zpět do ČR. V Praze dopoledne a v Brně v poledních hodinách (cca 10:00).

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: Nocovat budeme 9x v menších kempech ve vlastních stanech a jednou na tábořišti u řeky. Sprcha bývá za příplatek cca 10 NOK. Ubytování v chatičkách je možné na zájezdu Norsko na kole s ubytováním.

Stravování: Po celou dobu zájezdu, tedy po 11 dní, vám přichystáme polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den večeří a končí 14. dne snídaní. Dokupování potravin v širokém sortimentu je možné zhruba obden, denně v omezené míře přímo na trasách nebo v kempech za ceny až 3x vyšší než u nás. Pozor, ceny alkoholu včetně piva jsou ve všech severských státech velmi vysoké, zásoby piva v busu jsou však většinou dostačující.

Nástupní místa: Brno, Praha, pro větší skupinu lze i jinde na trase busu

Fotky z minulých cyklistických zájezdů do Norska: Alena Ilčíková - Norsko na kole 2004, Jan Mocek - Norsko 2007, Tomáš Netopil - Norsko na kole 2007, Ivana Vorlová - Norsko na kole 2009.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Norsko na kole:

Jednodenní etapy pojedeme nalehko, bagáž nám doveze autobus (přeprava kol). Často je možnost zařazení individuální cyklovyjížďky do okolních kopců. Budeme jezdit po zpevněných silnicích a často i po kamenitých a pískových cestách, a proto je zájezd vhodný pro horské kolo, trekové je výhodou při silničních etapách okolo fjordů či jezer. Silniční kolo je nevhodné. Každý si bude moci většinou vybrat na místě ze dvou variant. Doplněno o pěší turistiku na ledovec a okolo jezera Gjende - pevné boty doporučujeme.

Vybavení na zájezd pro inspiraci

Norsko na kole

Norsko na kole