Albánie - informace k zájezdům

Albánie - seznam zájezdů

POČASÍ


Vzhledem ke geografické poloze (42° - 43° s. š.) bývá počasí v červenci a v srpnu velmi teplé a suché. Přesto se kontinentální počasí ve vnitrozemských horách velmi liší od středomořského podnebí na pobřeží. Teploty jsou zde asi o 6-15 °C nižší. Obecně platí, že na každých 1000 metrů nadmořské výšky klesá teplota průměrně o 6 °C. Od června do září můžete čekat denní teploty kolem 15-25 °C a vysoko v horách i nižší. Noční teploty se ve výšce kolem 1000 m n. m. obvykle pohybují kolem 10-15 °C. Při přechodu studené fronty budou uvedené teploty ještě nižší. Vysoko v horách může foukat silný vítr, který snižuje vnímanou teplotu (tzv. wind chill effect). V červnu a červenci bude pravděpodobně na některých místech v horách ležet i sníh a mohou se objevit odpolední bouřky i vytrvalejší déšť.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Celá Albánie:
http://www.turistika.cz/albanie/pocasi
Skadar: (v horách bude větší zima a asi i více oblačnosti):
http://www.meoweather.com/weather/Albania/na/42.3958333/19.7744444/Theth.html?units=c#
http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=3184081&la=1

CESTOVNÍ DOKLADY

Pro naše zájezdy budete potřebovat platný cestovní pas (kvůli cestě přes Kosovo) s minimální dobou platnosti 6 měsíců od vstupu do země.
Je dobré si pořídit fotokopii cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Fotokopii noste odděleně od dokladů, nebo si ji pošlete naskenovanou na e-mail, který si pak v případě potřeby můžete nechat na místě vytisknout.

PŘEJEZD HRANIC

Je nezbytné se řídit celními předpisy (max. 1 l alkoholu, 200 ks cigaret, 2 litry vína či destilátu s obsahem do 22 % alkoholu, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování a fotografování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Albánii je oficiální měnou albánský LEK. Ceny v obchodech a restauracích jsou podobné jako v ČR. Valuty si proto vezměte podle očekávaných útrat.
Výměna peněz: V Albánii je oficiální měnou albánský lek. V ČR nemá smysl leky shánět. Výměnu uskutečníme po překročení hranic Albánie, a to za eura. Platby kartou nejsou rozšířené. Doporučujeme si vzít minimálně 50 € navíc jako krizovou rezervu.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Albánie je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Zřetelné nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je však dobré zachovat některá pravidla bezpečnosti a zásady slušného chování a respektovat (kategoricky nekomentovat) politické a náboženské názory. Budete-li se chovat skromně a dokážete-li byť jen primitivně komunikovat, posunete se blíž k porozumění obyvatelům a pochopení problémů této nádherné země. Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze bránit:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst, mít pro případ krádeže na lehce dostupném místě malou sumu peněz, např. 10 €, se kterou by se zloděj uspokojil,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti, chováním či oblečením,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními obyvateli se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel,
• nikdy se netoulat sám, zvlášť v rizikových oblastech.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Albánii
Ambasada e Republikës se Çeke
Rruga Skënderbej 10, Tirana
Tel: +355/4/2234004, 2232117
Fax: +355/4/2232159
Nouzová linka: +355/68/4090111
Email: tirana@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/tirana
Provozní hodiny úřadu: po-čt 07.45-16.45, pá 7.45 - 14.15
Úřední hodiny konzulárního úseku pro veřejnost: út, čt 09.00-12.00

Důležitá telefonní čísla: Integrovaný systém 112, Lékařská první pomoc 127, Policie 129, 126 (dopravní policie), Hasiči 128

Albánie - seznam zájezdů