Portugalsko

Portugalsko - horská i pohodová turistika, přechody nalehko s ubytováním

Portugalská republika se nachází na Pyrenejském poloostrově, kde sousedí se Španělskem. V roce 1910 bylo Portugalsko prohlášeno nezávislou republikou. Název Portugalsko pochází z římského označení Portus Cale, ve středověku bylo pozměněno na Portocale, později Portugale.

Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira vás očaruje opravdu nádhernou přírodou a přijdou si zde na své především nadšenci do turistiky. Pobřeží lemují rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. Spousta zajímavých zážitků na vás čeká třeba při pochodech vavřínovým pralesem a hlubokými údolími, jimiž protékají krásné potůčky a říčky, nebo po malebných plošinách, kde se pasou krávy a ovce a kde starousedlíci obdělávají svá pole. Zajímavostí ostrova jsou tzv. Levadas, což jsou zavlažovací kanály, podél kterých lze podnikat krátké i dlouhé procházky.
Pobřeží Madeiry omývá Atlantický oceán. Jeho vody jsou průzračné a celý ostrov je provoněn jeho charakteristickou vůní. Na Madeiře se setkáte s tolika přírodními útvary, že si budete připadat, jako byste procestovali několik zemí najednou.

Azorské ostrovy jsou takzvaným nejvzdálenějším regionem EU. Jedná se o devět původně vulkanických ostrovů, které vynikají úžasnou krajinou, bohatou faunou a poklidným životem. Jméno Azorským ostrovům dali první mořeplavci, kteří trasu mezi Evropou a Amerikou brázdili při obchodování s Novým světem. Dodnes jsou ostrovy opředeny mnoha legendami. Ta nejznámější říká, že jsou zbytkem Atlantidy - bájného kontinentu, který zničila obrovská přírodní katastrofa. Vědci naopak tvrdí, že právě přírodní katastrofa a mohutné erupce stojí za vznikem těchto ostrovů. Další legenda tvrdí, že ostrovy dostaly jméno podle dravců, kteří tu lítali. Námořníci je považovali za jestřábi (portugalsky „açores“). Jestřábi tu ale nikdy nežili. Pak je tu ještě druhá varianta, ke které se přiklánějí i historici, a sice - že námořníci prostě ostrovy pojmenovali podle modré barvy (portugalsky "azul").
Pro Azory je typická především bujná vegetace s exotickými květinami, tropické ovoce, fascinující vodní svět a zelené hory lákající k turistice. Vulkanická činnost zde vytvořila fascinující scenérie s propadlými krátery, připomínající měsíční krajinu. Hory a poklidná údolí s bujnou vegetací, úžasná jezera v místech sopečných kráterů, vroucí prameny a gejzíry, impozantní vrcholky i tajemné jeskyně - to vše kontrastuje se zdejšími kultivovanými políčky a dává souostroví neopakovatelný krajinný ráz.


Zájezdy

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Portugalsko - Rota Vicentina

Fisherman's Trail - osmidenní přechod nalehko s ubytováním

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)