Černá Hora - informace k zájezdům

Černá Hora - seznam zájezdů

POČASÍ

LÉTO:
Vzhledem ke geografické poloze (42°-43° s. š.) bývá počasí v červenci a v srpnu velmi teplé a suché. Přesto se kontinentální počasí ve vnitrozemských horách (Durmitor, Bjelasica, Komovi, Prokletije) velmi liší od středomořského podnebí na pobřeží. Teploty jsou zde asi o 6-15 °C nižší. Obecně platí, že na každých 1000 m nadmořské výšky klesá teplota průměrně o 6 °C. Od června do září můžete čekat denní teploty cca 15-25 °C a vysoko v horách i nižší. Noční teploty se ve výšce kolem 1000 m n. m. obvykle pohybují cca kolem 10-15 °C. Při přechodu studené fronty budou uvedené teploty ještě nižší. Vysoko v horách může foukat silný vítr, který snižuje vnímanou teplotu (tzv. wind chill effect). V červnu a červenci bude pravděpodobně na některých místech v horách ležet i sníh a mohou se objevit odpolední bouřky z tepla či vytrvalejší déšť.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/01/cerna-hora-pocasi-snih.html

ZIMA:
Zimní počasí je v Černé Hoře proměnlivé a těžko předvídatelné. Denní teploty se v horách obvykle pohybují od 0°C do -10°C. V noci bývá chladněji. Když budeme mít štěstí, zažijeme krásné slunečné dny s jiskřícím prašanem. Počítat však musíme i s mlhou a silným větrem.

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Je dobré si pořídit fotokopii cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Fotokopii noste odděleně od dokladů, nebo si ji pošlete naskenovanou na e-mail, který si pak v případě potřeby můžete nechat na místě vytisknout.

PŘEJEZD HRANIC

Bezcelně lze dovést na osobu starší 18 let 200 cigaret, 250 g tabáku, 2 l vína, 1 l tvrdého alkoholu, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny jen v množství, nepřesahujícím osobní spotřebu. Na hranicích se před celníky chovejte zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může prodloužit odbavování až na několik hodin.

Zákaz dovozu potravin do Černé Hory:
15. 8. 2008 byl vyhlášen zákaz dovozu potravin - podrobné informace o tom najdete na webu MZV ČR http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/cerna_hora/cestovani/duty.html
Ze zákazu vyplývá, že se do Černé Hory nesmí vozit prakticky žádné jídlo. Během téměř padesátky zájezdů v uplynulých letech na hranicích neprobíhala vážná kontrola dovozu potravin. To ale nezaručuje, že s kontrolami nezačnou letos, i když to považujeme za krajně nepravděpodobné. Pokud chcete zákaz dodržet, vezměte si pouze minimum potravin. Možností nakoupit na místě budete mít dostatek. Ve městech je hodně obchodů, které jsou otevřeny denně od časného rána dlouho do večera. Sortiment potravin a ceny jsou podobné jako u nás. Také je možné stravovat se v restauracích.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: V obchodech a restauracích jsou ceny podobné jako v ČR, valuty si proto vezměte podle očekávaných útrat. Jídlo v restauracích 2-7 €, pivo 1,50 €, káva espreso 0,70-1,40 €, limonády 1,50 €, burek 1 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €.
Výměna peněz: V Černé Hoře je oficiální měnou euro, jehož aktuální kurz je v ČR denně zveřejňován. Platby kartou nejsou příliš rozšířené. Doporučujeme si peníze vyměnit již v ČR a do Černé Hory vést dostatečnou hotovost v eurech, podle očekávané výše útraty. Dále si doporučujeme vzít minimálně 50 € navíc jako krizovou rezervu. Ve městech lze využít bankomatů - vydají vám však max. 200 € s poplatkem dle platného ceníku vaší banky.
Během cesty tam i zpět lze v Srbsku i v Maďarsku platit u větších benzínek eurem (mějte ale připravené drobné bankovky nebo mince 1 a 2 €). Zejména v Maďarsku se vždy předem dohodněte, zda vám vrátí eura nebo místní měnu. Nebývá problém platba kartou.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Černá Hora je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je však dobré zachovat zásady slušného chování a respektovat (kategoricky nekomentovat) politické a náboženské názory. Budete-li se chovat skromně a dokážete-li byť třeba primitivně s Černohorci komunikovat, posunete se blíž k porozumění obyvatelům a pochopení problémů této nádherné země.
Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze bránit:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst, mít pro případ krádeže na lehce dostupném místě malou sumu peněz, např. 10 euro, se kterou by se zloděj spokojil,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti, ani svým chováním či oblečením,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními obyvateli se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel,
• nikdy se netoulat sám, zvlášť v rizikových oblastech.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Srbsku
Ambasada Republika Češke
Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Belgrade
tel: +381 11 33 36 200
fax: +381 11 32 36 448
nouzová linka +381 63 218 616 (při volání v Srbsku 063 218 616)
email: belgrade@embassy.mzv.cz
web: http://www.mzv.cz/belgrade
provozní hodiny úřadu: po-čt: 07.30-16.15; pá 07.30-15:00
úřední hodiny KO pro veřejnost: po-čt: 09.00-11.30

Velvyslanectví České republiky v Černé Hoře
Konzularna kancelarija Republike Češke
Partizanski put 6a, Tološi, 81 000 Podgorica
tel: +382(0)20 281 103
fax: +382(0)20 281 101
nouzová linka: +382(0)69 338 800 (při volání v Černé Hoře: 069 338 800)
email: podgorica@embassy.mzv.cz
web: http://www.mzv.cz/podgorica
Konzulární hodiny pro veřejnost: út, čt 09.00-13.00

Důležitá telefonní čísla: Předvolba +382, Jednotný záchranný systém 112, Policie 122, Hasiči 123, První pomoc 124

Černá Hora - seznam zájezdů

Černá Hora