Kyrgyzstán - informace k zájezdům

Kyrgyzstán - seznam zájezdů

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.yr.no/place/Kyrgyzstan/Issyk_Kul/Karakol/ (Karakol)
https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/week/inylchek-glacier_kyrgyzstan_1526997 (Inylchek)

Kyrgystán se vyznačuje silně kontinentálním klimatem. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou i mezi dnem a nocí. V pohoří Ťan-Šan, které je šestým nejvyšším na světě, se počasí řídí silně horským charakterem - typické je svojí proměnlivostí, s možností odpoledních přeháněk či bouřek. Teploty se zde můžou v létě pohybovat od 25 °C během slunečného dne až pod bodem mrazu během noci.

CESTOVNÍ DOKLADY

Ke vstupu do země je potřeba platný cestovní pas. Časová platnost cestovního dokladu musí přesahovat nejméně o 6 měsíců plánovanou dobu pobytu v Kyrgyzstánu. Vízum není třeba.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Povolený převoz zboží přes státní hranici Kyrgyzské republiky fyzickými osobami pro osobní spotřebu: alkohol (plnoletí) - 2 litry, cigarety (plnoletí) - 200 kusů, koberce - 2 kusy, potraviny - 10 kg, foto-, audio-, video- technika - od každého 1 kus.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Měnou je kyrgyzský som, který u nás neseženete. S sebou je třeba vzít USD (jedině nové bankovky, emise 2006 a novější) nebo EUR - obojí vyměníte na místě bez problémů za somy. Bankomaty jsou na letišti, spousty v Biškeku, pár v Karakolu a jeden v Kočkoru. Některé jsou pouze pro domácí karty, ale vždy najdete bankomat pro mezinárodní platební karty. Možnost platby kartou nelze očekávat.
Ceny: Kyrgystán je levnou zemí. Veškeré jídlo je levnější než u nás, jak hotová jídla v restauracích, tak základní potraviny. Určitě je třeba si vzít k předpokládané útratě další krizovou rezervu (platební kartu či 50-100 USD dle vašeho uvážení).

SPECIFIKA DESTINACE

Kyrgyzstán je velmi chudou zemí, naprosto nesrovnatelnou s evropskou úrovní. Severní polovina země je silně rusifikovaná. Z náboženství převládají muslimové, zejména na jihu. Na severu je rozšířená i pravoslavná církev. Ortodoxnější islám je praktikován v oblasti Ferganské kotliny (zejména město Oš), která se od hornatého zbytku země kulturně i přírodně zcela odlišuje. Místní mluví kyrgyzsky, což je turkický, pro nás obtížně uchopitelný jazyk. Komunikačním jazykem je jednoznačně ruština - rusky umí téměř všichni, jelikož Kyrgystán byl do roku 1990 okupován jako jedna ze sovětských republik. Anglicky umí jen pár lidí, zejména ti, kteří se pohybují v turistickém ruchu.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Obecně je Kyrgyzstán pro turisty bezpečnou zemí. V zemi jsou kapsáři a zloději na úrovni srovnatelné s ČR. V souvislosti s vysokou nezaměstnaností je kriminalita vyšší, ale nebývá zaměřena vůči turistům. Specifikem je kriminalita policistů nebo „policistů“ v civilu, kteří vytahují na důvěřivé cizince nejrůznější doklady a pod záminkou osobní kontroly, kontroly falešných peněz nebo podezření z převozu narkotik se snaží z nich získat prostředky. V případě, že se jedná o neuniformovaného jedince, je nejlepší ho ignorovat. Policista má právo zkontrolovat pouze cestovní pas cizince. Každopádně je třeba být v takových situacích opatrný.
Jedná se o turisticky nejpřátelštější a nejsympatičtější zemi z celého regionu Střední Asie. Místní obyvatelé jsou nesmírně srdeční, upřímní a pohostinní a rádi se pozdraví a pobaví s cizinci, rádi poradí a pomohou. Z tohoto hlediska je cizinec středem pozitivního zájmu.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Kontaktní český úřad Kyrgyzstán - Velvyslanectví Astana
Business Center Altyn Orda, Mangilik Yel Ave.8, 010000 Astana
Tel: +77172/660472
Fax: +77172/660142
Nouzová linka: +7702/2144498
E-mail: astana@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/astana
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09:00- 17:00

Telefony:
předvolba: +996
požárníci: 101
milice: 102
rychlá záchranná služba: 103

Časový posun: +4 hod v době našeho pobytu

Kyrgyzstán - seznam zájezdů