Makedonie - informace k zájezdům

Makedonie - seznam zájezdů

PočasíDokladyHraniceMěnaBezpečnostKontakty

POČASÍ

Léto je na Balkáně horké s vyššími teplotami. V horách však musíte být připraveni na jakékoli a měnící se počasí. Při zvýšené oblačnosti může být chladno. Déšť také není výjimkou. Mimo hory počítejte přes den s teplotami k 30 °C. V horách se naopak může ochladit i k 10 °C. Občas se mohou vyskytnout bouřky.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Celá Makedonie:
http://vremeto.mk/
Soluňska glava:
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Solunska-Glava/forecasts/2540
Pelister:
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pelister/forecasts/2601

CESTOVNÍ DOKLADY

Občané České republiky mohou vstupovat na území Makedonské republiky s platným cestovním pasem. Na základě jednostranného rozhodnutí makedonských úřadů mohou vstupovat občané ČR a dalších zemí EU na území Makedonské republiky i na základě předložení platného občanského průkazu, který je uznáván jako cestovní doklad. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec na hraničním přechodu zpravidla vyzván k vyplnění formuláře - průvodky, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opuštění území Makedonské republiky.

Nezletilí do 18 let věku vstupující na území Makedonské republiky bez doprovodu rodičů či zákonného zástupce musí na požádání pohraničních orgánů země předložit písemný souhlas obou rodičů (zákonného zástupce) s cestou nezletilého. Cestují-li pouze s jedním z nich, může být vyžadován souhlas druhého rodiče. Podpis rodiče musí být ověřen příslušným orgánem země, z níž cizinec pochází (která vystavila jeho cestovní doklad), nebo diplomaticko konzulárním zastoupením Makedonské republiky v této zemi.

PŘEJEZD HRANIC

Do Makedonie můžete bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu odpovídající době pobytu v zemi a účelu cesty, nepředpokládá se, že byste tyto limity měli překročit. Alkohol je omezen na 2 l vína a 1 litr destilátu.
Někdy bývá odbavení na těchto hranicích velmi přísné a zdlouhavé (např. i kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Za fakultativní výdaje (lodní výlet do jeskyně na jezeře Matka, vstupné v Ohridu, …) utratíte cca 12 EUR. Vaše další výdaje záleží na tom, zda si koupíte doporučenou polopenzi na chatě na Pelisteru (cca 13 EUR), zda budete jíst v restauracích v Ohridu a kolik dalších potravin si na místě budete dokupovat. V Makedonii jsou základní potraviny mírně levnější než u nás, v restauracích jsou ceny asi jako u nás. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě finanční rezervu cca okolo 50 EUR na osobu.
Výměna peněz: V Makedonii jsou měnou makedonské denáry (MKD), které u nás v bankách neseženete. Z ČR si vezměte eura, které v některém z makedonských měst vyměníte za denáry. Někde lze v Makedonii platit i eurem, ale rozhodně to nelze očekávat v malých zapadlých obchůdcích podhorských vesniček. Výběr z bankomatu je možný v Ohridu (6., 7. a 8. den). Možnosti platby kartou jsou omezené - můžete využít pro platby cestou tam a zpět na benzinkách a pro platbu ve větším supermarketu v Ohridu.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Makedonie bývala dříve relativně divočejší balkánskou zemí, nicméně posledních více než 10 let je bezpečnostní situace stabilizovaná. Příliv uprchlíků a migrantů ustal v roce 2016 po uzavření řecko-makedonské hranice. Policejní a armádní síly jsou i nadále přítomny v hlavních přestupních příhraničních bodech (Gevgelija a Tabanovce). Pobyt na území Makedonie se pro zahraniční turisty bezpečný a odpovídá standardu v okolních balkánských zemích. Situaci samozřejmě průběžně sledujeme a vyhodnocujeme, zejména ve vztahu k oblastem, kde se náš zájezd pohybuje, v případě bezpečnostního rizika bychom situaci řešili.

V Makedonii je třeba dát pozor:
• Na ovčácké psy, kteří mohou být agresivní při hlídání svého stáda nebo salaše. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Je proto vhodné nosit hůl nebo klacek, ideální jsou teleskopické hole a chodit alespoň ve dvojici. Někdy velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
• Na své věci. Potenciální riziko krádeže je cca stejné jako u nás, ale pro jistotu přijměte základní bezpečnostní opatření: Pokud jste 2, rozdělte si peníze mezi sebe, a peníze noste vždy u sebe, nejlépe na těle (tělové ledvinky, kapsičky na krku pod tričkem, ...), odděleně noste kopie svých dokladů, zbytečně na sebe neupozorňujte ukazováním více peněz na veřejnosti, ...

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Makedonii/FYROM
Ambasada na Republika Češka vo Republika Makedonija
Ul. Perisha Savelikj 3, 1000 Skopje
Tel: +389/2/3109805
Fax: +389/2/3178380
Nouzová linka +389/70238012 mobil
Email: skopje@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/skopje
Provozní hodiny úřadu po-pá 07.45-16.15

Důležitá telefonní čísla - Makedonie: předčíslí + 389, Policie 192, Hasiči 193, První pomoc 194, Informace 188

Makedonie - seznam zájezdů