Makedonie - informace k zájezdům

Makedonie - seznam zájezdů

PočasíDokladyHraniceMěnaBezpečnostKontakty

POČASÍ

Léto je na Balkáně horké s vyššími teplotami. V horách však musíte být připraveni na jakékoli a měnící se počasí. Při zvýšené oblačnosti může být chladno. Déšť také není výjimkou. Mimo hory počítejte přes den s teplotami k 30 °C. V horách se naopak může ochladit i k 10 °C. Občas se mohou vyskytnout bouřky.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Celá Makedonie:
http://vremeto.mk/
Soluňska glava:
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Solunska-Glava/forecasts/2540
Pelister:
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pelister/forecasts/2601

CESTOVNÍ DOKLADY

Občané České republiky mohou vstupovat na území Makedonské republiky s platným cestovním pasem. Na základě jednostranného rozhodnutí makedonských úřadů mohou vstupovat občané ČR a dalších zemí EU na území Makedonské republiky i na základě předložení platného občanského průkazu, který je uznáván jako cestovní doklad. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec na hraničním přechodu zpravidla vyzván k vyplnění formuláře - průvodky, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opuštění území Makedonské republiky. Z tohoto důvodu doporučujeme cestovat s platným cestovním pasem!
Doporučujeme také pořídit si fotokopii dvoustrany pasu s fotkou pro snadnější řešení v případě jeho ztráty. Fotokopii mějte odděleně od pasu.
Pokud máte v pase razítko z Kosova, můžete mít v Srbsku problém - pak je lepší cestovat přes Srbsko na občanský průkaz.

Občan mladší 18 let může vstoupit na území Makedonské republiky s vlastním cestovním pasem. V případě, že cestuje sám, nebo v doprovodu jiné osoby než rodiče (zákonného zástupce), je povinen na požádání předložit písemný souhlas zákonných zástupců s touto cestou. Příslušné souhlasy obou rodičů však musí být ověřeny příslušným orgánem státní správy a superlegalizovány cestou makedonského zastupitelského úřadu v Praze.

PŘEJEZD HRANIC

Do Makedonie můžete bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu odpovídající době pobytu v zemi a účelu cesty, nepředpokládá se, že byste tyto limity měli překročit. Alkohol je omezen na 2 l vína a 1 litr destilátu.
Někdy bývá odbavení na těchto hranicích velmi přísné a zdlouhavé (např. i kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Za fakultativní výdaje (lodní výlet do jeskyně na jezeře Matka, vstupné v Ohridu, …) utratíte cca 12 EUR. Vaše další výdaje záleží na tom, zda si koupíte doporučenou polopenzi na chatě na Pelisteru (cca 13 EUR), zda budete jíst v restauracích v Ohridu a kolik dalších potravin si na místě budete dokupovat. V Makedonii jsou základní potraviny mírně levnější než u nás, v restauracích jsou ceny asi jako u nás. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě finanční rezervu cca okolo 50 EUR na osobu.
Výměna peněz: V Makedonii jsou měnou makedonské denáry (MKD), které u nás v bankách neseženete. Z ČR si vezměte eura, které v některém z makedonských měst vyměníte za denáry. Někde lze v Makedonii platit i eurem, ale rozhodně to nelze očekávat v malých zapadlých obchůdcích podhorských vesniček. Výběr z bankomatu je možný v Ohridu (6., 7. a 8. den). Možnosti platby kartou jsou omezené - můžete využít pro platby cestou tam a zpět na benzinkách a pro platbu ve větším supermarketu v Ohridu.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Makedonie bývala dříve relativně divočejší balkánskou zemí, nicméně posledních více než 10 let je bezpečnostní situace stabilizovaná. Příliv uprchlíků a migrantů ustal v roce 2016 po uzavření řecko-makedonské hranice. Policejní a armádní síly jsou i nadále přítomny v hlavních přestupních příhraničních bodech (Gevgelija a Tabanovce). Pobyt na území Makedonie se pro zahraniční turisty bezpečný a odpovídá standardu v okolních balkánských zemích. Situaci samozřejmě průběžně sledujeme a vyhodnocujeme, zejména ve vztahu k oblastem, kde se náš zájezd pohybuje, v případě bezpečnostního rizika bychom situaci řešili.

V Makedonii je třeba dát pozor:
• Na ovčácké psy, kteří mohou být agresivní při hlídání svého stáda nebo salaše. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Je proto vhodné nosit hůl nebo klacek, ideální jsou teleskopické hole a chodit alespoň ve dvojici. Někdy velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
• Na své věci. Potenciální riziko krádeže je cca stejné jako u nás, ale pro jistotu přijměte základní bezpečnostní opatření: Pokud jste 2, rozdělte si peníze mezi sebe, a peníze noste vždy u sebe, nejlépe na těle (tělové ledvinky, kapsičky na krku pod tričkem, ...), odděleně noste kopie svých dokladů, zbytečně na sebe neupozorňujte ukazováním více peněz na veřejnosti, ...

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Makedonii
Ambasada na Republika Češka vo Republika Severna Makedonija
Ul. Perisha Savelikj 3, 1000 Skopje
Tel: +389/2/3109805
Fax: +389/2/3178380
Nouzová linka +389/70238012 mobil
Email: skopje@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/skopje
Provozní hodiny úřadu po-čt 07.45-16.15, pá 07.45 - 14.15

Důležitá telefonní čísla - Makedonie: předčíslí + 389, Policie 192, Hasiči 193, První pomoc 194, Informace 188

Makedonie - seznam zájezdů