Norsko - informace k zájezdům

Norsko - seznam zájezdů

POČASÍ


Počasí je zde v létě podobné jako u nás. Se zvyšující se nadmořskou výškou klesá teplota. V horách je počasí velmi proměnlivé, často větrné, s velkým množství srážek. Při nocování u jezer mohou noční teploty klesnout až k nule. V přímořských oblastech mohou být rychlejší změny počasí.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.yr.no/

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Je dobré si pořídit fotokopii cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Fotokopii noste odděleně od dokladů, nebo si ji pošlete naskenovanou na e-mail, který si pak v případě potřeby můžete nechat na místě vytisknout.

PŘEJEZD HRANIC

Do Norska je zakázáno dovážet alkoholické nápoje s více než 60% obsahem alkoholu, narkotika, jedy a léky. Léky je možné vést v malém množství pro vlastní potřebu, ale doporučuje se mít potvrzení od lékaře (ideálně v angličtině). Dále se nesmí dovážet zbraně, střelivo, zábavná pyrotechnika atd. Do Norska je možné dovážet maximálně 1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva nebo 3 litry vína a 2 litry piva nebo 5 litrů piva nebo 1 litr lihovin a 3,5 litrů piva, 200 kusů cigaret nebo 250 g tabáku nebo 200 kusů tabákového papíru. Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let. Více informací o celních a devizových předpisech nalezete např. na těchto internetových stránkách:
http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/norsko/cestovani/duty.html

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v Norsku jsou vyšší než u nás, u potravin i trojnásobné. Pokud ale nakupujete v supermarketu nejlevnější potraviny ve slevě, dostanete se často na ceny podobné našim. Orientační ceny základních potravin nebo suvenýrů najdete např. na https://norge.cz/norsko/ceny-mena/345-ceny-potravin-a-zbozi-v-norsku
Výměna peněz: V Norsku je oficiální měnou norská koruna (NOK). Doporučujeme vzít s sebou minimálně 500-1000 NOK na osobu (suvenýry, vstupy do muzeí, pohlednice, s výjimkou potravin).
Norské koruny nakoupíte ve směnárně. Pokud se vám to nepodaří, vezměte si ekvivalentní množství EUR nebo USD. Možnosti výběru hotovosti z bankomatu budou jen velmi omezené - teoretická možnost bude ve větších městech po cestě. Nejistá je i možnost platby kartou, které akceptují jen některé prodejny suvenýrů a obchody.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Bezpečnostní situace v zemi je bezproblémová, přesto je vhodné zachovávat základní pravidla obecné ostražitosti - mít pod trvalou kontrolou zavazadla, doklady a finance, nejlépe rozděleny na několika místech.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Norsku
Embassy of the Czech Republic
Fritzners gate 14, 0244 Oslo
Tel: +47/22121031
Fax: +47/22553395
Nouzová linka: +47/92611283 (pohotovostní telefon mimo pracovní dobu, je určen občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života)
Email: oslo@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/oslo
Provozní hodiny úřadu: po-pá 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: út, st, čt 10.00-12.00

Honorární konzulát ČR v Trondheimu
Tungaveien 38, 7440 Trondheim
Tel: +47/93233100
Email: trondheim@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-16.00

Důležitá telefonní čísla: Policie 112, První pomoc 113, Hasiči 110

Norsko - seznam zájezdů

Aktivní dovolená v Norsku