Španělsko - informace k zájezdům

Španělsko - seznam zájezdů

POČASÍ


Pyreneje: I přes jižní geografickou polohu Pyrenejí je počasí v horách velmi proměnlivé. Může nás potkat několik dní stabilnějšího slunečného počasí nebo přechody front a vytrvalejší déšť či náhlé silné bouřky, v nejvyšších polohách může i nasněžit. Rozsah denních teplot je velký - od teplot kolem 0 °C ve výškách nad 3000 m po vedra v nižších polohách (až ke 30 °C). Je nutné být připraven na oba extrémy. V noci mohou teploty klesnout i pod 0 °C.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Ordesa:
http://www.accuweather.com/en-us/es/aragon/ordesa/quick-look.aspx
Pico de Aneto:
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-d-Aneto/forecasts/3404

Tenerife: Na Tenerife se silně projevuje tzv. výšková pásmovitost, tedy změna teploty a charakteru počasí s narůstající výškou. Tenerife je jižně od Evropy a teplota moře okolo ostrova neklesá pod 18 °C. Na nejvyšším vrcholu však může i v létě být velmi chladno a na podzim není výjimkou mráz a sněžení.
Počasí se také velmi liší v jižní a severní části ostrova. Na jihu bývá teplejší slunečné a suché klima, zatímco severní část ostrova bývá vlhčí, díky pasátům tam častěji prší a vyskytují se mlhy. Proto je jižní část ostrova poseta plážemi a severní část pak úrodnými poli.

Aktuální předpověď počasí na Tenerife můžete sledovat na http://www.yr.no/place/Spain/Canary_Islands/Tenerife/

CESTOVNÍ DOKLADY

Pyreneje: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU na základě platného cestovního dokladu nebo občanského průkazu. Dle informací Ministerstva zahraničních věcí Andorrské orgány v praxi uznávají pro vstup na území také občanský průkaz ČR (platný pro cesty po EU), protože vstup do Andorry je možný pouze přes sousední členské státy EU (kam lze cestovat volně s občanským průkazem). Přesto se doporučuje cestovat do Andorry s platným cestovním pasem, jelikož občané ČR mohou podle platné andorrské a české legislativy vstupovat na území Andorry jen s tímto dokladem. Je dobré si pořídit fotokopii cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Fotokopii noste odděleně od dokladů.
Tenerife: Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska a tedy i EU, k překročení hranic postačuje platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Pyreneje: Převážení věcí osobní spotřeby v rámci členských států EU nepodléhá clu. Nepředpokládá se, že byste s sebou měli více věcí (jídla, alkoholu), než kolik dovolují švýcarské celní a devizové předpisy (Švýcarsko je jednou z tranzitních zemí), ale podrobně si je můžete pročíst zde:
http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/svycarsko/cestovani/duty.htm
Tenerife: Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska a tedy i EU, k překročení hranic postačuje platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Ve Španělsku se platí eurem. Eura si vyměňte v ČR, české koruny zde není možné směnit. V Pyrenejích na platbu kartou ani výběr z bankomatu příliš nespoléhejte, možnosti jsou značně omezené. Na Tenerife je případně možné vybrat hotovost z bankomatu.
Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 30 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-100 %.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Španělsko je země EU, Andorra a Monako jsou součástí celní unie EU, Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska a vesměs se jedná o země s bezproblémovou bezpečnostní situací.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Španělsku
Embajada de la República Checa
Avenida Pío XII, 22 - 24, 28016 Madrid
Tel: +34 91 353 1880, KO: +34 91 353 1897 - 96 - 80 (ústředna)
Fax: +34 91 353 1885
Nouzová linka: +34 69 998 2307
Email: madrid@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/madrid
Úřední hodiny velvyslanectví: 8,30-17,00 hod.
Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí, úterý a čtvrtek 10-12 hod., středa 10-14 hod.
Důležitá telefonní čísla - Španělsko: Tísňové číslo 112

Honorární konzulát České republiky na Tenerife
Calle Roques del Salmor 1, 38670 Costa Adeje, Tenerife, Kanárské ostrovy
Tel.: +34 606 670 225 (omezená dostupnost)
E-mail: tenerife@honoraryconsulate.es
Honorární konzulka: paní Marcela Tosal
Působnost úřadu: Kanárské ostrovy
Úřední hodiny: veškerá osobní jednání probíhají pouze na základě předem sjednané schůzky​

Andorra - velvyslanectví viz Španělsko - Madrid
Honorární konzulát ČR v Andoře
Consolat Honorari de la República Txeca
Carrer del Fener 11-13, Edifici Eland Unió 1-4, AD500 Andorra la Vella, Principat d´Andorra
Tel.: +376 862 800
Fax: +376 863 141
E-mail: andorra@honorary.mzv.cz
Honorární konzul: Joan Torres Puig
Působnost úřadu: státní území Andorského knížectví
Úřední hodiny: úterý v sudé týdny 17-19,30 hod. - vzhledem k epidemiologické situaci nutno objednat předem schůzku
Důležitá telefonní čísla - Andorra: Hasiči a Záchranná služba 118, Policie - mimořádné události 110, Rychlá lékařská pomoc 116, Horská služba 112

Časový posun: -1 hod

Španělsko - seznam zájezdů

Španělsko