Náročnost zájezdu

Náročnost zájezdu je označena číslem a dělí se do pěti stupňů. Čím vyšší číslo, tím je zájezd fyzicky, technicky i psychicky náročnější. Pozor: náročnost zájezdu může za nepříznivých klimatických podmínek vzrůst.

Pěší zájezdy - nenáročná i horská turistika, ferraty, přechody hor

Časová náročnost je pouze orientační a zahrnuje celkový čas túry i s mnoha přestávkami (oběd, svačina, focení, čekání na ostatní). Někdy (především u jednodenních túr, zájezdů s ubytováním) je u zájezdu uvedeno širší rozpětí náročnosti - organizovaný program potom odpovídá spíše vyšší náročnosti, ale je možné ho upravit (vynechat, případně zkrátit některé túry) na náročnost nižší. Rakouská klasifikace náročnosti ferrat zahrnuje písmena A-E (A = nejlehčí, E = nejtěžší), v Itálii to odpovídá stupnici modrá ferrata A-C, červená C-D, černá D-E.

Cyklistické zájezdy - nenáročná cykloturistika, cykloturistika, horská cyklistika - MTB

Rozsah kilometrů je pouze orientační a určuje obvyklou délku cyklovýletu, výjimečně budou trasy kratší i delší. Časová náročnost určuje čistý čas jízdy odečtený z cyklocomputeru, celková délky cyklotúry je díky přestávkám přibližně dvojnásobná. U některých cyklistických zájezdů je uvedeno širší rozpětí obtížnosti - účastníci se mohou rozdělit do skupin a absolvovat různě náročné trasy, příp. využít podpory autobusu.

Speciální zájezdy pro silniční kola mívají náročnost 3-5 a čistý čas jízdy většinou odpovídá výše uvedené charakteristice, ujeté kilometry jsou však často výrazně vyšší.

Zimní zájezdy

Lyžařské a snowboardové zájezdy většinou nemají pevně daný program, každý účastník se na místě rozhoduje, jestli bude celý den jezdit na sjezdovce nebo zvolí nějako jinou aktivitu (sněžnicový výlet, freeride, sněhuláci) a proto je u nich uvedeno široké rozpětí náročnosti. Sněžnicové zájezdy mají podobnou stupnici náročnosti jako letní pěší zájezdy, časy túr většinou odpovídají, jen vzdálenosti a převýšení bývají v zimě menší.

Všichni klienti se účastní zájezdu a jeho programu, včetně výstupů a sportovní části, dobrovolně, na vlastní nebezpečí a odpovědnost.