Indie - informace k zájezdům

Indie - seznam zájezdů

POČASÍ


Naše zájezdy jsou směrovány do doby monzunů, což je však nejlepší období pro návštěvu hor. Znamená to, že v Díllí bude velmi horko a vlhko, ale v horách počítejte se suchým a prašným klimatem. Nicméně déšť není výjimkou. V horách na vyšších místech může v noci i mrznout, naopak v nižších polohách počítejte s typicky letním horským počasím (občas slunečno, občas déšť).

CESTOVNÍ DOKLADY

Ke vstupu do Indie je potřeba platný cestovní pas ČR opatřený platným indickým vízem nebo platný pas a vytištěné nové eTV vízum, které obdržíte emailem. Časová platnost cestovního pasu by měla být alespoň 6 měsíců od vstupu do země.
Podrobnější pokyny k vyplnění žádosti o indické vízum vám pošleme, až to bude aktuální (nejpozději cca měsíc před odletem).
Nezapomeňte si pořídit XEROKOPII DVOUSTRANY CESTOVNÍHO PASU S FOTKOU A STRÁNKY S VÍZEM pro snadnější řešení situace v případě ztráty pasu. Xerokopii noste odděleně od pasu, třeba v batohu. Také není špatné kopii pasu a jiných důležitých dokumentů (víza, doklad o pojištění) mít uloženou naskenovanou někde na internetu, např. v e-mailové schránce.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky zahrnující: používané věci, fotoaparát či videokameru a maximálně 5 filmů, notebook či kufříkový psací stroj, 2 páry brýlí, dalekohled, rádiopřijímač či kazetový magnetofon apod., pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny; dále jiné předměty či dárky v úhrnné hodnotě maximálně 750 INR; v této sumě je zahrnuto maximálně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 litr alkoholických nápojů. V případě, že se jedná o předměty, jež by mohly být předmětem sporu v případě vývozu z Indie, se vyplatí vyplnit formulář TBRE (tzv. "Tourist Baggage Re-Export Form") a nechat si jej potvrdit celníky. Ostatní věci podléhají clu.
Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty. Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.

MĚNA A KAPESNÉ

V Indii se platí indickými rupiemi. Při výměně peněz je dobré si zkontrolovat, jestli jsou bankovky v celku, zvláště jestli nejsou natrhnuté po obvodu. Těch byste se pak dost těžko zbavovali. Peníze se dají vyměnit po příjezdu do Dillí.
Ceny: V restauraci je jídlo asi za 40-70 Rs, v trochu nóbl tak od 50-100 Rs. Čaj je asi 10 Rs, někde ovšem až 15. 1 kg rýže = od 40-60 Rs, kilo luštěnin asi 100 Rs, zelenina od 10-50 Rs za kg podle druhu, sezóny a místa, kde ji kupujete. 1 kg mouky = 20 Rs, cukr kolem 30 Rs, balený čaj 100 g = 40 Rs, sušené mléko 200g 50-60 Rs.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Indie je pro Evropany relativně bezpečná země. Větším problémem je pouze narůstající pouliční kriminalita a kapesní krádeže. K největšímu počtu okradení turistů dochází v levných hotelích, ve vlacích a při pouliční směně valut. Obecně doporučujeme vyšší ostražitost na místech větších shromáždění lidí, jako jsou tržiště, vlaková nádraží apod.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Indii
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Telefon: +91-11-2415 5200
Fax: +91-11-2415 5270
Nouzová linka: +91 9910999460
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/newdelhi
Časový posun: +3,5 hod v době letního času, +4,5 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.00-16.30
úřední hodiny pro veřejnost: úterý 09.00-11.00

Důležitá telefonní čísla: policie 100, záchranná služba 102, hasiči 101

Indie - seznam zájezdů