Írán - informace k zájezdům

Írán - seznam zájezdů

CESTOVNÍ DOKLADY

K cestě do Íránu je třeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu vstupu do země) a platné vízum, které si musí každý účastník vyřídit sám. Nejlepší je zažádat předem online a dořešit osobně na ambasádě v Praze. Podrobný návod k online žádosti o víza vám poskytneme s předstihem, víza je vhodné začít vyřizovat cca 5-6 týdnů před odletem.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Při vstupu do země jsou celní prohlídky běžnou záležitostí. Celní prohlídky na mezinárodním letišti Imáma Chomejního v Teheránu jsou relativně přísné. Po příletu do Íránu si musí všichni cestovatelé nechat svá zavazadla zkontrolovat v rentgenovém zařízení (výjimku tvoří majitelé diplomatického pasu). V případě, že cestovatel doveze zboží pro dovoz íránskými zákony zakázané, je toto zboží zabaveno a dovozce zaplatí též vysokou finanční pokutu. V krajním případě mu hrozí trestní stíhání. Celníci se také mohou ptát na přesnou trasu cesty po Íránu, adresu pobytu apod.
Do Íránu je zakázáno dovážet alkoholické nápoje (slivovici tedy prosím nechejte doma) a také vepřové maso (i salámy s jeho obsahem, paštiky, …). U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je s sebou brali. Je zakázán mimo jiné vývoz starožitností.
Přesné celní a devizové podmínky si můžete přečíst zde:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/blizky_vychod/iran/cestovani/duty.html

SPECIFIKA DESTINACE

Je potřeba mít na vědomí, že Írán je přísnou islámskou zemí, a tak je nutno dodržovat jistá pravidla týkající se oblékání.
Muži: Před rokem 1997 byla požadována trička s dlouhými rukávy, ale nyní jsou přijatelná i ta s rukávy po lokty. Křiklavé barvy a havajské košile se nehodí. Mírné strniště je stále v módě, ale většina mužů chodí k holiči obden.
Ženy: Všem ženám jakékoliv národnosti bude odmítnut vstup do země, jestliže jejich oblečení nebude v souladu s platnými standardy. Tento přiměřený oděv a šátek musí být použit již při překračování hranic, nebo vystupování z letadla a používána po celou dobu návštěvy Íránu. Nutným požadavkem je skrýt rušivé ženské tvary a křivky, zahalit kůži kromě rukou a tváře. Stejně tak se zdržte nošení průhledných šatů a výstřihů. Íránské ženy vděčně oceňují cizinky, které projeví snahu a úsilí. Pro ženy je povinností nosit šátek (vyjma soukromí hotelového pokoje) zakrývající vlasy, šíji, uši a krk, svrchní díl oděvu s dlouhými rukávy, a zakrývající boky a stehna (plášť či delší košile). Délka tunik by měla sahat do půli stehen. Tkanina musí být samozřejmě neprůhledná a jednobarevná v tlumené barvě. Oblíbené jsou pastelové barvy jako růžová, bledě modrá, béžová a zašlá zlatá. Je lepší se vyhnout bílé (smuteční barva) a smaragdově zelené (oblíbená barva Proroka). Muži i ženy musí mít dlouhé kalhoty. Kraťasy, dokonce i ty po kolena nejsou přijatelné. Ženy by se měly na veřejnosti zdržet kouření, je to považováno za vulgární. Na veřejnosti je rovněž třeba se vyhýbat projevům tělesné intimity mezi osobami opačného pohlaví. Nerespektování těchto pravidel může v krajních případech vést k zatčení.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Írán je velmi bezpečnou zemí, navzdory negativnímu mediálnímu obrazu země. Pravděpodobně největšímu nebezpečí budete čelit při přecházení přeplněných silnic. Byly zaznamenány případy kriminality vůči cizincům, ale určitě ne častěji než v jiných zemích: Např. případy stržení příruční tašky či bundy při přechodu silnice ze strany projíždějícího motocyklu. Objevily se i případy falešných policistů v civilu, kteří se prokáží jakýmsi dokladem či odznakem a údajně provádějí kontrolu věcí turistů kvůli pátrání po drogách a falešných penězích, nevynechají tedy ani „kontrolu“ peněženky. Vždy hovoří dobře anglicky, což u místní policie nebývá zvykem. V tomto případě se doporučuje okamžitě požadovat/vyhledat skutečnou uniformovanou policii.

Doporučujeme se držet těchto bezpečnostních pravidel:
• Neukazujte zbytečně na odiv peníze a drahý fotoaparát.
• Vzhledem k dlouhodobě citlivé povaze íránské vnitropolitické situace i diplomatickým vztahům Íránu se západními státy se doporučuje přísně vyhýbat jakékoli aktivitě, která by mohla být úřady vnímána jako politická či náboženská propaganda. V případě setkání s jakýmkoli incidentem politické povahy (protestní shromáždění, střety s policií apod.) se důrazně doporučuje se z dějiště okamžitě vzdálit a nepořizovat žádné fotografické snímky ani videozáznamy.
• V zemi je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty. Za takové objekty jsou považovány například i komunikační prvky jako antény apod. Při pořizování snímků se proto doporučuje postupovat velmi obezřetně.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví Teherán - Embassy of the Czech Republic
Adresa: No. 36, Nastaran Alley, Boostan St., North Pasdaran Ave., Upper Farmaniyeh Crossroads, 1953764359 Tehran
P.O.Box 11365-4457
Telefon: +9821/26118851-52-53-54
Fax: +9821/22802079
Nouzová linka: +98/9128174178
E-mail: teheran@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/tehran
Úřední hodiny pro veřejnost: ne-st 8:00-16:30 hod., čt 08:00-14:30 (Konzulární oddělení ne-čt 9:00-12:00)

Důležitá telefonní čísla
Informace o telefonních číslech: 118
Mezinárodní telefonní ústředna: 9212
Informace o letech: 199
Informace o vlacích: 139
Státní taxislužba: 133
Policie: 110
Hasiči: 125
Hlášení nehod: 197, 6692 6666 (Teherán)
Lékařská pohotovost: 123, 115
Lékárny s nepřetržitým provozem: 191

Írán - seznam zájezdů