Turecko - informace k zájezdům

Turecko - seznam zájezdů

PočasíDokladyHraniceMěnaSpecifika destinaceBezpečnostKontakty

POČASÍ

Počasí ve východním Turecku bývá v létě stabilní, teplé s malým množstvím srážek. Přesto je nutné ve vysokých horách, zvláště pak na Kačkaru, počítat s možností náhlého zvratu počasí s výskytem deště, mlhy a případně i odpoledních bouřek z tepla. Na Araratu jsou velmi pravděpodobné nízké teploty a silný vítr. Obvykle však bývají denní teploty v horách příjemné. Pod horami může být vedro a dusno.

CESTOVNÍ DOKLADY

Naši občané nepotřebují vízum k cestě do Turecka, pokud délka pobytu nepřesáhne 90 dní. Ke vstupu do Turecka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s minimální dobou platnosti 150 dnů od vstupu na turecké území. Více informací k platnosti cestovních dokladů do Turecka naleznete na:
http://www.mzv.cz/ankara/cz/viza_a_konzularni_informace/podminky_pro_vstup_do_turecka/zmena_podminek_pro_vstup_do_turecka.html
Nezapomeňte si pořídit kopii zadní dvoustrany cestovního pasu pro snadnější řešení situace v případě ztráty pasu. Kopii noste odděleně od pasu, třeba v batohu.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků, 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení, jejichž obsah nesmí přesahovat 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu.
Více informací o celních a devizových předpisech naleznete na: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/turecko/cestovani/duty.html

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Měnou je turecká lira (TL), která není volně směnitelná v českých bankách, proto doporučujeme nakoupit si EUR nebo USD a vyměnit si je za turecké liry až na místě. Je dobré si s sebou vzít 50-100 € jako krizovou rezervu.
Ceny: Obecně platí, že v Turecku je o něco levněji než v ČR. Chléb vychází přibližně na 1-1,5 TL, balená voda 1,5-2 TL, Coca Cola 1,5 l na 3,54 TL, káva 2-2,5 TL, čaj 1-1,5 TL atd. Ceny jídel ve stancích na ulici jsou podobné jako u nás.
Při nákupu suvenýrů je určitě dobré se zeptat na ceny i u ostatních stánků. Pokud u zboží není cenovka, vyplatí se smlouvat. Ceny v historickém centru Istanbulu mohou být několikanásobně vyšší než na východě Turecka.
Bankomaty: Bankomaty jsou dnes běžné v celém Turecku a přijímají všechny typy platebních karet. Pokud si budete chtít vybrat peníze z daného bankomatu, raději si zkontrolujte, zda akceptuje váš typ karty (nálepka na bankomatu) a dopředu si zjistěte, jaký poplatek za výběr z bankomatu v cizí zemi budete muset uhradit své bance.

SPECIFIKA DESTINACE

Turecko je současné době turistům otevřenou a bezpečnou zemí. Je ale nutné respektovat obecně platná společenská pravidla a zvyklosti rozšířené v muslimských zemích. Zvláště ženy by měly být připraveny zahalit si vlasy, ramena, lokty a kolena při pohybu ve městech nebo v dopravních prostředcích. Na východě Turecka v tzv. Kurdistánu v okolí Araratu a Vanu není vhodné se pouštět s místními do diskusí o politice a problematice vztahů mezi Turky a Kurdy. Nikdy nevíte, na koho narazíte.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Situace v Turecku je z bezpečnostního hlediska stabilní. Při pohybu v oblastech východního Turecka můžeme narazit na vojenské hlídky, které monitorují bezpečností situaci a mohou vyžadovat předložení dokladů. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je dobré zachovat zásady slušného vychování a respektovat (kategoricky nekomentovat) politické a náboženské názory, které jsou mnohdy odlišné od našich, převzatých z často povrchního, ne vždy dostatečně objektivního zpravodajství sdělovacích prostředků. Důrazně se nedoporučuje komentovat vztah mezi Turky a Kurdy a vyhýbat se otázkám na aktuálně probíhající uprchlickou krizi. Zvláště na východě Turecka ve Vanu se doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a demonstracím.
Ženám se doporučuje mít při pohybu na veřejnosti šátek zakrývající vlasy a oblečení, které nebude příliš vyzývavé a u mužů nebude budit pohoršení.
Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze bránit:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst, mít pro případ krádeže na lehce dostupném místě malou sumu peněz, např. 10 €, se kterou by se zloděj uspokojil,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti, ani svým chováním, oblečením,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel,
• nikdy se netoulat sám, zvlášť v rizikových oblastech.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Turecku
Embassy of the Czech Republic
Kaptanpasa Sokak No. 15. G.O.P., Ankara, 06700
Tel.: +90312/4056139
Fax: +90312/4463084
Nouzová linka: +90532/375 13 87
Email: ankara@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ankara
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.00-17.00, pátek 08.00-14.00
Úřední hodiny KÚ pro veřejnost: pá 09.00-12.00

Generální konzulát ČR v Turecku
Consulat Generale of the Czech Republic
Abdi Ipekci Cad. 71, P.O.Box 35 Maçka - Istanbul
34367
Tel: +90212/368 8034, 368 8035
Fax +90212/2319493
Nouzová linka: +90/533/2573880
E-mail: istanbul@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/istanbul
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.00-17.00, pá 8.00-14.00
Úřední hodiny pro veřejnost: po-čt 09.00-11.00, 13.00-14.00

Telefony:
policie: 155
první pomoc: 112
hasiči: 110
jandarma (četníci): 156

Časový posun: +1 hod

Turecko - seznam zájezdů