Beskydy a Javorníky

Nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a Vsetínských vrchů

Moravskoslezské Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky rozprostírajícím se u hranic se Slovenskem. Nachází se zde 32 vrcholů přesahujících hranici 1000 m. Do hlubokých údolí shlíží z nadmořské výšky 1323 m nejvyšší hora, která je po právu označována za královnu celé oblasti - Lysá hora. Nepřehlédnutelnou dominantou je taktéž rozložitý masív druhé nejvyšší hory tohoto kraje přezdívané též jako beskydská K2 - Smrk (1276 m). Fantastické panorama beskydských tisícovek dotváří největší přehradní nádrž Beskyd - Šance. Javorníky s nejvyšší kótou v podobě Velkého Javorníku (1071 m) a Vsetínské vrchy s Vysokou (1024 m) jsou významným horským celkem navazujícím na Beskydy. V údolí řeky Vsetínské Bečvy jsou do dnešních dnů k vidění architektonické skvosty v podobě valašských dřevěnic a kouzlo této krajiny dotváří scenérie pestrobarevných luk a zachovalých pastvin s menšími stády ovcí. Všechna tato 3 pohoří jsou součástí CHKO Beskydy, největší chráněnou krajinnou oblastí u nás.

Túry nás mimo jiné zavedou právě na nejvyšší vrcholy všech výše zmiňovaných pohoří. Projdeme se také hluboce zaříznutými údolími s množstvím skalek, podél toků průzračných říček s několika vodopády. Zažijeme nezapomenutelnou atmosféru valašského regionu včetně místní kuchyně. Máte jedinečnou příležitost ochutnat místní speciality jako např. kyselici, frgál, halušky či lék na všechny neduhy v podobě slivovice. Poznáme zkrátka vše, co tato výjimečná oblast naší republiky nabízí.

Budeme se pohybovat po klasických turistických stezkách v nadmořské výšce do 1323 m, délka túr se pohybuje zpravidla v rozmezí 7-8 hodin (včetně přestávek na odpočinek a občerstvení) s převýšením nejčastěji okolo 600 m, při výstupech na Lysou a Smrk se převýšení blíží až k 1000 m. Díky množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit tak program dle aktuálních podmínek na místě. Po cestě budeme potkávat horské chaty a hospůdky s možností občerstvení. První část programu budeme ubytovaní na horské chatě v krásném prostředí obce Ostravice, druhou pak strávíme v penzionu v malebné obci Velké Karlovice. V obou případech s kvalitní místní polopenzí. Ubytování je společné se zájezdem Beskydy a Javorníky na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: V dopoledních hodinách příjezd do Ostravice (415 m). Krkavčí, Liščí a Medvědí stezkou vystoupáme k Medvědí skále (670 m) s nádherným výhledem do údolí Ostravice a také na druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd - Smrk (1276 m). Po NS Lysá hora s prohlídkou Satinských vodopádů sestup do Malenovic. Místní dopravou zpět do Ostravice, ubytování. (4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 2. den: Výstup na druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, přezdívanou také jako beskydská K2 - Smrk (1276 m). Po úpatí Malého Smrku (1174 m) sestup k největší přehradní nádrži Beskyd - Šanci. (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 3. den: Vrchol programu: Výstup naučnou stezkou na nejvyšší bod - královnu Moravskoslezských Beskyd - Lysou horu (1323 m) s jedinečným 360° výhledem. Za dobré viditelnosti lze spatřit cíp Vysokých Tater a další významná Slovenská pohoří. Sestup k přehradní nádrži Šance. (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 4. den: Místní autobusovou dopravou do údolí říčky Černé Ostravice, stoupání Cyrilometodějskou stezkou na česko-slovenské pohraničí k vyhlídce u Vlčích skal s nádherným výhledem na Lysou horu. Kolem Bílého Kříže (896 m) po překrásném panoramatickém hřebeni Gruňe s idylicky posazenou nejstarší chatou Beskyd - Švarnou Hankou a poeticky vyhlížejícím dřevěným kostelíkem Panny Marie do Jamníku (585 m). Místním autobusem zpět do Ostravice. (7 hod, ↑ 450 m, ↓ 400 m)
  • 5. den: Přes Frýdlant nad Ostravicí a Frenštát pod Radhoštěm do Trojanovic. Sedačkovou lanovkou na Pustevny (1018 m) s dřevěnými stavbami Libušínem a Maměnkou postavené dle návrhu Dušana Jurkoviče. Možnost jedinečné atrakce Stezky Valaška s jedinou prosklenou vyhlídkou bez ocelového zábradlí v Evropě. Kolem vrcholu Tanečnice (1084 m) a sochy pohanského boha slunce, hojnosti a úrody Radegasta pozvolné stoupání až na bájnou a mýty opředenou horu Radhošť (1129 m) s kaplí svatého Cyrila a Metoděje. Sestup do Trojanovic (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 700 m). Možná také varianta sjezdu lanovkou či koloběžkou z Pusteven do Trojanovic (↓ 400 m). Zpět do Ostravice a přesun do Velkých Karlovic.
  • 6. den: Místní dopravou do sedla Soláň-Čarták. Přes Soláň (nedaleko místní Zvonice možnost zhlédnutí Galerie v přírodě - umělecká řezbářská díla v podobě dřevěných soch) krásnou hřebenovkou na Kotlovou (869 m) a nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů Vysokou (1024 m). Od pramene Rožnovské Bečvy sestup k Súkenické rozhledně (953 m) a kolem pramene Vsetínské Bečvy sestup do Makovského průsmyku (800 m). Návrat do Velkých Karlovic. (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 800 m)
  • 7. den: Místní dopravou na Vranču a následným stoupáním výstup na vrchol Kohútka (913 m) na hlavním hřebeni Javorníků. Po NS Javorníky a přes Stolečný vrch (962 m) do Frňovského sedla (930 m). Odtud klesání k přehradní nádrži Karolinka nedaleko stejnojmenné obce. Zpět do Velkých Karlovic vlakem. (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 600 m)
  • 8. den: Z Podťaté - Světlá podél říčky Lemešné do stejnojmenného sedla a po výhledově vděčné NS Javorníky na nejvyšší vrchol s příznačným názvem Velký Javorník (1071 m). Odtud kolem rozhledny Stratenec do sedla Bukovina (985 m) a sedla Příschlop (850m), následně přes Javorníček (860 m) s rozlehlými loukami do údolí Pluskovec s možností zhlédnutí jedinečného díla valašských řezbářů v podobě Kaple svatého Huberta a galerie soch. Zpět na ubytování. (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 750 m)

Ubytování

Spát budeme 4x v příjemné horské chatě Liptov v obci Ostravice ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, k dispozici je společenská místnost s TV, wifi a venkovní bazén a 3x v penzionu Pepicentrum v obci Velké Karlovice ve 3-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, wifi a lednicí. V Karlovicích je možnost navštívit místní koupaliště nebo třeba muzeum, které přiblíží ve všech aspektech tento rázovitý kraj.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní. V Ostravici se snídaně podává formou švédských stolů, v Karlovicích je servírovaná rozšířená kontinentální snídaně (např. míchaná vajíčka, obložený talíř nebo vídeňské párky, dále ovoce, jogurt, koláč, musli, pečivo, máslo, džem, med, káva, čaj, ...). Jako zpestření pro vás paní domácí na chatě Liptov připraví jednu z večeří přímo na otevřeném ohni. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na výlety si tak vezměte s sebou. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje na chatách, či v hospůdkách, které na túře potkáme. V Ostravici i Velkých Karlovicích je hned několik restaurací a obchodů s potravinami. Vyznavače zlatavého moku jistě potěší možnost ochutnávky speciálních druhů v jedinečném Beskydském pivovárku Ostravice.

Beskydy a Javorníky

Beskydy a Javorníky