Informace k zájezdu
Beskydy

Úvodní stránka zájezdu Beskydy ( Česká republika, Turistika horská, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Jedná se o jednodenní pěší túry střední náročnosti. Časově nám jednotlivé etapy zaberou od 5 (nejméně náročná) do 9 (nejnáročnější) hodin včetně odpočinku a zastávek na občerstvení. Nejmenší převýšení směrem nahoru i dolů činí 300 m, největší pak 1050 m v obou směrech. Tři ze čtyř programových dnů nás zavedou nad hranici 1000 m n.m., počítejte tedy s proměnlivým horským počasím. Pohybovat se budeme nejčastěji po turisticky značených stezkách, ale také po asfaltu a šotolině. Program lze měnit, přizpůsobovat i částečně zkracovat a tím můžeme reagovat na případné vrtochy počasí.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
KČT 96 Moravskoslezské Beskydy 1 : 50 000
SHOCART 469 Moravskoslezské Beskydy 1 : 40 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i české OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož se jedná o jednodenní túry, tak se nám veškeré potřebné věci vejdou do batohu o objemu cca 30-40 l. Ostatní věci na ubytování si můžete ponechat v cestovní tašce.
Nezbytné vybavení: České koruny na občerstvení, místní autobus případně vlak, kartička zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, mapa (viz kap. mapy a literatura), GPS, mobil, čelovka, zavírací nůž, powerbanka na dobití mobilu.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), alespoň lehké rukavice, návleky.
Boty: kvalitní trekové boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat.
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu viz kapitola Stravování. Vezměte si jídlo na svačinu na 1. programový den. Polopenze začíná až večeří. Přes den na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Krom 4. programového dne je možné využít místních horských chat. Na hotelu je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo ještě lépe hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy